Jak vybrat postel, ze které nebudou bolet záda?

Výběr postele je velice důležitý, neboť v posteli strávíme zhruba 1/3 svého života. Navíc kvalita spánku ovlivňuje nejenom náš výkon v práci či škole, ale také to, jak rychle se unavíme či jakou budeme mít náladu. Proto bychom postel měli vybírat pečlivě a uvážlivě, protože se nejedná o krátkodobou investici na pár měsíců.

Jak vybrat správnou postel?

Základem při výběru postele je její kostra. Minimální délka postele by se měla rovnat délce člověka plus alespoň 25 cm navíc. Minimální šířka by měla být od 90 cm a ideální výška postele by se měla pohybovat kolem 45 až 55 centimetrů. Starší lidé by měli mít postel ještě o něco vyšší, aby se jim každé ráno lépe vstávalo.

Na trhu naleznete většinou postele s těmito rozměry:

  • 90×200
  • 100×200
  • 120×200
  • 140×200
  • 160×200
  • 180×200
  • 200×200

Klasické jednolůžkové jsou postele 90×200, 100×200 a 120×200, které jsou určeny jak pro děti, tak i pro dospělé. Postele 140×200 jsou komfortním lůžkem pro jednu, případně dvě osoby. Tyto postele jsou ideální do menších ložnic. Postele 160×200 jsou dvoulůžkové postele se standardní velikostí a postele 180×200 a o rozměru 200×200 jsou postele s nadstandardní velikostí.

U postele jako takové však není důležité to, co vidíme, ale spíše to, co je skryto – tedy rošty a matrace. Na jejich kvalitě opravdu záleží, neboť ty určují, zdali po celé noci budeme ráno vypadat odpočatí a svěží, nebo budeme unavení a nevyspalí.

Správná matrace

Pokud máte problémy s bolavými zády, pak bude příčinou toho všeho právě Vaše matrace. Nesprávně zvolená matrace Vám může přivodit nejen špatné vstávání, ale také zdravotní problémy.

Při výběru vhodné matrace by Vás měla zajímat hlavně její tvrdost. Obecně platí, že čím je Vaše hmotnost vyšší, tím tvrdší by matrace měla být. Na zřetel byste ale měli brát také nejčastější polohu, ve které spíte. Pokud spíte na zádech nebo na břiše, můžete zvolit tvrdší matraci. Jestli však spíte na boku, pak je zapotřebí vybrat matraci měkčí.

Matrace jako taková by měla udržovat Vaši páteř v přirozeném tvaru. Více informací o matracích naleznete v článku Jak vybrat matraci.

Rošty do postele

Při výběru matrace musíte vědět, na jaký rošt ji položíte, neboť ne každá matrace je vhodná na daný rošt. Obecně by rošty do postele neměly mít příliš velké mezery mezi latěmi. Tím by totiž mohlo dojít k deformaci matrace. Maximální vzdálenost mezi latěmi by měla být kolem 6 cm.

Lamelové rošty by měly mít větší počet lamel, aby rošt zaručoval dostatečnou pružnost a nedocházelo k prohnutí matrace. Na trhu jsou k dispozici také lamelové rošty s ortopedickými vlastnostmi, které jsou vyztuženy zdvojenou lamelou, jsou polohovatelné a mohou dopomoci ke správnému držení těla.

Rošty s pohyblivými lamelami poskytují opravdový komfort. Tento druh roštu má pohyblivé lamely, které se podle zatížení pohybují a natáčejí a tím se přizpůsobují tvaru těla.

Polohovací rošty jsou vhodné pro ty, kteří si v posteli rádi čtou a potřebují si podepřít záda, nebo pro ty, kteří chtějí ulevit svým unaveným nohám. Polohovací rošty lze ovládat buď ručně, nebo přes ovladač. Tyto rošty vyžadují pružnější matrace, které budou dobře kopírovat pohyb roštu.

Kvalita roštu závisí především na počtu lamel, na způsobu jejich uchycení k rámu, nastavení pružnosti lamel podle váhy apod. Více informací o roštech si můžete přečíst v článku Jak vybrat rošt do postele.

Materiál postelí

Na trhu jsou k dispozici postele z mnoha materiálů. Nejvíce používaným však bývá dřevo, které je zdravotně nezávadné. Na trhu seženete také čalouněné postele s vibračními motůrky, které pomocí vzduchového kompresoru vytvářejí vibrace a tím masírují a prokrvují celé tělo. Tento typ postelí ocení především lidé s bolestmi zad, hlavy, kyčlí, kolenou či paží.

Univerzální rada, jak vybrat správnou postel, však neexistuje, jelikož postel, matrace i rošt musejí být vybrány podle váhy a výšky každého člověka, podle jeho zdravotního stavu či zvyklostem při spaní. Proto se při výběru poraďte s odborníky, kteří Vám pomohou vybrat ideální postel