Žaluzie do plastových oken a dřevěných eurooken

Tento doplněk je oblíbený a prověřený v mnoha nejen českých domácnostech a lze jej použít prakticky pro všechny typy plastových oken nebo dřevěných eurooken. Známý je i pod názvem horizontální žaluzie, pro vodorovné položení lamel žaluzie.

Vlastnosti a ovládání

Žaluzie pro plastová okna a eurookna jsou ceněny zejména pro svůj moderní vzhled, příznivou cenu, jednoduchou konstrukci, jsou nenáročné na údržbu, odolné proti vlhkosti či prachu a mají vysokou životnost. Díky naklápění lamel žaluzie lze libovolně regulovat příchozí světlo. Lamely žaluzie jsou vyrobeny z hliníku a mohou mít různou šířku, nejpoužívanější je provedení 25 mm.

Celý mechanismus žaluzie je ukryt a zároveň chráněn v jejím horním profilu. Ovládání je velmi praktické a jednoduché. Vytahování, stahování i naklápění lamel je zajištěno jedním ovládacím řetízkem. Při ovládání žaluzie je důležité udržovat řetízek ve svislé poloze, nikdy jej příliš nenaklánět, mohlo by dojít k poškození mechanismu.

Instalace a vzhled žaluzie

Žaluzie je k oknu připevněna pomocí hornímu profilu, lamely jsou vedeny ve dvou silonových strunách, které jsou uchyceny dole v okně pomocí fixačních kolíků. Toto chytré řešení umožňuje žaluzii držet pevně na okně, i pokud je jakkoli vyklopené či otevřené. Žaluzie jsou instalovány přímo do zasklívacích lišt okna, proto působí elegantně, s oknem se spojují v kompaktní celek a nijak neruší celkový dojem v interiéru.

Instalace žaluzie je opravdu velmi jednoduchá a stále více lidí ji provádí samostatně bez využití služeb montážní firmy. Výhodou je rychlost (firma potřebuje jednu návštěvu na zaměření a jednu na montáž) a ušetření finančních prostředků. Proto přibývá také online prodejců na internetu.

Varianty provedení

Pro uspokojení potřeb zákazníků jsou horizontální žaluzie do plastových oken nabízeny v mnoha barevných provedeních a také věrných imitacích dřeva. Takto mohou být v souladu s opravdu každým oknem nebo prostorem. Barevné provedení je možné vybrat jak pro lamely, tak pro horní profil a ovládací řetízek.

Lamely žaluzie jsou nabízeny také v takzvaném domykatelném provedení, to znamená, že oproti standardnímu provedení dokáží lamely na sebe vzájemně zcela dolehnout a propouštějí tak méně světla. Horní profil je možné zvolit v několika variantách designu, s různými koncovými krytkami nebo jedním celým krytem, který je možné vyhotovit také v imitacích dřeva.

Údržba a opravy žaluzie

Žaluzie do plastových oken nepotřebují prakticky žádnou údržbu, od prachu se čistí při uzavřených lamelách pomocí navlhčeného hadru nebo vysavače s nástavcem. Pokud je nějaká část žaluzie mechanicky poškozena je možno ji objednat a nahradit. Poškození se nejvíce stává u fixačního kolíku, vodící struny a řetízku ovládání, především z důvodu neopatrného zacházení, zejména u dětí.