Jak správně vybrat rolety a žaluzie?

Nabídka originálních stínících doplňků pro okna je poměrně široká. Tyto doplňky vynikají vysokou kvalitou, ale každý má svou charakteristiku vlastností a splňuje různé požadavky zákazníka. Při výběru té pravé rolety nebo žaluzie je důležité vědět, k čemu bude sloužit, jaké má mít vlastnosti a také neopomenout jaký druh ovládání je vhodný a praktický, vzhledem k umístění Vašeho okna.

Kvalitní okenní zástěna je základ

Bez kvalitní okenní zástěny se neobejdeme v podstatě v žádném interiéru. To platí zvlášť v případě, že bydlíme v moderním domě či bytě, který se pyšní velkými francouzskými okny, pokud je většina oken situována na jižní či západní stranu a nebo v případě, že jsme si pořídili podkrovní byt.

Pro ilustraci se podíváme na nabídku rolet a žaluzií Velux s jejich základními vlastnostmi, protože jako jedna z mála vyrábí tato firma stínící techniku pro všechny typy oken a dveří dostupných na našem trhu.

Na co se při výběru zaměřit?

Materiál –  kvalitní žaluzie a rolety se vyrábí z hliníku, který jim propůjčuje skvělé vlastnosti. Hliníkové žaluzie velmi dobře izolují, odráží nepříjemné sluneční paprsky a tím chrání interiér. Navíc mají také dlouhou životnost a odolnost.
Provedení – by mělo být co nejkvalitnější, dejte si pozor na společnosti od kterých stínící techniku nakupujete
Ovládání  – rozhoduje o tom, jak pohodlná pro vás bude manipulace a nastavení optimálního úhlu žaluzií
Barva – můžete vybírat z mnoha základních odstínů venkovních žaluzií, které budou ladit s fasádou vašeho domu nebo interiéru pokoje

Stínící technika

Jedná se o nejpopulárnější rolety Velux. Oblíbená je hlavně díky schopnosti úplného zatemnění, kdy do místnosti neproniká žádné světlo. Dále dokáže odrážet teplo a zároveň izolovat místnost v zimních měsících díky přidané speciální vrstvě v tkanině rolety. Tuto vlastnost v letních měsících ocení opravdu každý. Pro špatně dostupná okna je možné použít ovládací tyč nebo dálkové ovládání i s možností solárního napájení.

Zastiňovací rolety

Konstrukčně se jedná o totožnou roletu jako u zcela zatemňující. Jak už z názvu rolety vyplývá, rozdíl je v propustnosti světla. Zastiňovací roleta je vhodná pokud chcete místnost pouze zastínit, proto nedosahuje termoizolačních vlastností výše zmíněné rolety. Pro vyšší komfort je nabízena s dálkovým ovládáním.

Pro špatně dostupná okna je možné použít ovládací tyč nebo už výše zmíněné dálkové ovládání. Pokud chcete ušetřit, tak doporučujeme levné provedení bez vodících lišt. Takovou roletu je možné na okně nastavit pouze ve třech polohách pomocí háčků uchycených v rámu okna, ale cenově vychází nejlépe.

Venkovní markýzy

Venkovní markýzy jsou vděčný pomocník pokud je v podkroví příliš horko. Dokáže účinně odrážet teplo, přesto však propouští světlo do místnosti a umožňuje výhled ven. Markýza se nabízí v levném, ale praktickém provedení na háčky. Provedení na háčky nabízí pouze dvě polohy nastavení – stažená/vytažená. Pro špatně dostupná okna je určena markýza s ovládáním na provázek. Tuto markýzu je možné nastavit do jakékoli podoby. Pro vyšší komfort můžete markýzu vybavit dálkovým ovládáním.

Plisovaná rolety

Tento moderní doplněk je oblíbený zejména pro svou variabilitu nastavení a také díky příjemnému tlumenému světlu, které vytváří. Plisovaná roleta je zajímavou dekorací každého podkroví. Tato roleta není v okně uchycena dole ani nahoře a díky tomuto chytrému řešení je možné ji nastavit do jakékoli polohy a regulovat světlo podle potřeby. Pro špatně dostupná okna je možné použít ovládací tyč nebo dálkové ovládání.

Dvojitě plisovaná roleta

Je určena pro ty, kdo ocení chytré řešení a variabilitu plisované rolety Velux, ale zároveň potřebují vlastnosti zcela zatemňující rolety. Tato roleta dokáže zcela zatemnit místnost. Díky speciální vnitřní vrstvě má skvělé termoizolační vlastnosti, v létě zabraňuje vstupu tepla dovnitř a v zimě teplo naopak uvnitř zadržuje. Pro špatně dostupná okna je možné použít ovládací tyč. Tato roleta se nabízí pouze v manuálním provedení.

Doplňková plisovaná roleta

Tuto roletu lze pouze připevnit ke spodní ovládací liště jiné rolety. Doporučuje se v kombinaci se zcela zatemňující roletou. Je to velmi vhodné řešení pro ty, kteří chtějí stínící doplněk schopný zcela zatemnit nebo pouze stínit silné denní světlo. Okno může být zatažené plisovanou nebo zcela zatemňující roletou.

Lamelové žaluzie

Lamelová žaluzie Velux se doporučuje především pro místnosti se zvýšenou vlhkostí, ale jedná se o atraktivní doplněk, který bude dobře sloužit kdekoli v podkroví. Je oblíbená díky možnosti nastavení příchozího světla pomocí naklápěcích lamel. Pro špatně dostupná okna je možné použít ovládací tyč nebo ovládání na dálkové ovládání.

Venkovní rolety

Tyto rolety jsou určené nejnáročnějším zákazníkům. Okno chrání před poškozením. Dále místnost izolují, v létě před horkem a v zimě před únikem tepla. Místnost také účinně odhluční. Samozřejmě dokáží také zcela zatemnit. Pro dobře dostupná okna je v nabídce levnější a praktická varianta ovládání. Roleta se vytahuje při otevřeném okně přímo za spodní lištu, ale u hůře dostupných prostor lze využít tyče nebo dálkového ovládání. Dobrou alternativou jsou také venkovní žaluzie, které mají hodně podobnou funkci, ale navíc můžete průchod světelných paprsků regulovat naklopením lamel.

Zvýhodněné sady:

Jsou vhodné pro toho, kdo žádá kombinaci vlastností, které nesplňuje pouze jeden stínící doplněk. Nákupem cenově zvýhodněné sady 2 rolet, ušetříte až 25% z ceny, než kdybyste zakoupili každý doplněk samostatně.

Zcela zatemňující roleta + venkovní markýza
Sada vhodná pro ty, kdo chtějí účinně zvýšit ochranu podkroví před horkem a zároveň požadují možnost úplného zatemnění.

Dvojitě plisovaná roleta + venkovní markýza
Tato sada má podobné využití jako sada předchozí. K tomu jsou díky dvojitě plisované roletě zvýšeny termoizolační vlastnosti, jak proti horku v létě, tak hlavně proti úniku tepla v zimě. Dvojitě plisovaná roleta má oproti zcela zatemňující větší variabilitu nastavení v okně.

Zcela zatemňující roleta + doplňková plisovaná roleta
Tato praktická dvojroleta je výborná pro ty, kteří chtějí využít možnost svoji místnost zcela zatemnit i pouze příjemně zastínit. Tato sada je nejuniverzálnější a dovoluje rozptýlit ostré světlo z venku.