Jaký vybrat rošt do postele?

Rošt je součástí postele, která je nejméně vidět a bývá někdy trochu opomíjená. I když se to nezdá, má rošt v posteli velký význam, ovlivňuje kvalitu spánku i životnost matrace. Od postelového roštu se očekává, že vám bude sloužit dlouhá léta. Při správném výběru se budete moci těšit z příznivých ortopedických účinků, v horším případě se setkáte s bolestí zad nebo zničenou matrací.

Typy roštů:

  • lamelový
  • laťkový
  • destičkový

Lamelové rošty

Lamelové rošty poskytují díky své konstrukci optimální rozložení váhy. Lamelový rošt se skládá obvykle z minimálně 28 lamel, které jsou pružně uchyceny v rámu. Výrobním materiálem může být dřevo i syntetika. Lamelový rošt je vhodné kombinovat s latexovou nebo pěnovou matrací.

Laťkové rošty

Laťkový rošt má jednoduchou konstrukci. K obvodovým stranám jsou vodorovně připevněné latě, rozmístěné cca 4 cm od sebe. Výhodou laťkového roštu je jeho finanční dostupnost. Na laťkový rošt se nejvíce hodí pěnová nebo pružinová matrace.

Druhy lamelových roštů

Lamelové rošty patří k nejoblíbenější skupině. Postelové rošty podporují ortopedické vlastnosti matrace i její provzdušnění. Tím prodlužují její životnost a zabraňují rozmnožování bakterií a roztočů. Svým uživatelům poskytují maximální komfort také díky možnosti výběru z několika druhů:

Pevné lamelové rošty

Pevné lamelové rošty se hodí pro zdravé lidi, kteří nemají problémy s páteří a jsou plně mobilní. Nejlevnější pevné lamelové rošty jsou uchyceny v plastových pouzdrech a mají nízký počet lamel (okolo 13 lamel). Mezi špičku pevných lamelových roštů patří rošty s vysokým počtem lamel (až 42). Tyto rošty se vyznačují výbornými ortopedickými vlastnostmi.

Polohovací lamelové rošty

Polohovací lamelové rošty mají tu výhodu, že se u nich nechá nastavovat sklon buď v oblasti anebo u nohou. Díky tomu jsou vhodné pro starší nebo nemocné osoby, které mají problémy s pohybem. Pohodlnost polohovacích roštů si mohou dopřát ale i ti, kteří v posteli rádi čtou, dívají se na televizi nebo pracují na notebooku.

U polohovacích roštů je důležité, aby se s nimi dalo jednoduše manipulovat. Manipulaci s roštem si raději u prodejce vždy vlastnoručně vyzkoušejte.

Motorové polohovací lamelové rošty

Variantou polohovacích roštů je i elektronické ovládání. Usnadníte si tak práci s manipulací. Vše se dá řídit dálkovým ovladačem. Pro starší a nemocné je tato možnost velmi výhodná.

Proč si pořídit lamelový rošt?

a) Kvalitní opora páteře
Ortopedické vlastnosti jsou důležitou vlastností, kterou lamelové rošty přináší. Většinou platí, že čím více má rošt lamel, tím lépe se dokáže přizpůsobit tělu. Některé typy lamelových roštů jsou vyztužené na bedrech a uvolněnější v oblasti ramenou a nohou, aby co nejlépe kopírovaly lidské tělo.

b) Prodlouží životnost matrace
Lamelový rošt dokáže dobře odvětrávat vlhkost z matrace. Díky tomu může matrace dýchat a nedochází k zapaření. Dostatečná vzdušnost má vliv nejen na odvádění vlhkosti, která může vyústit až ke vznikům plísním. V dobře provzdušněné matraci se nemohou množit škodliví roztoči.

c) Pomůže zajistit zdravý spánek
Kromě ortopedických vlastností se lamelové rošty spolu s vhodně vybranou matrací postarají o klidný a hluboký spánek, po kterém se budete probouzet odpočatí a nabití energií. Z dlouhodobého hlediska je podpora zdravého spánku velmi žádoucí.

Správný výběr lamelového roštu

Postelový rošt můžete koupit spolu s novou postelí, anebo zvlášť samostatně. Aby rošt dobře sloužil, záleží na tom, aby:

  1. byl dobře kombinovaný s vhodnou matrací (u polohovacích roštů je třeba zvolit dostatečně elastickou matraci)
  2. velikostí přesně zapadal do postele
  3. měl dostatečnou nosnost

Pořídit se dají i lamelové rošty, které jsou opatřené výztuhou a snesou i nadměrnou zátěž až 180 kg.