Využívejte energii ze slunce s dotačním programem

Toužíte po tom být energeticky nezávislý? Pak doporučujeme fotovoltaiku. Už 8 % domácností v Česku využívá solární energii k ohřevu vody a výrobě vlastní elektřiny. Lidé totiž čím dál více zjišťují, jaké výhody čerpání sluneční energie přináší. Pokud i vy se rozhodnete pro tuto alternativu, přispívá k tomu i dotační program Nová zelená úsporám.

Rok co rok přibývá u tohoto programu žádostí. Loni jich bylo úspěšně vyřízeno více než 500 a letos se očekává dvojnásobek.

Fotovoltaický systém

Aby využívání solární energie dávalo v každé domácnosti ekonomický smysl, je třeba naplánovat a dobře navrhnout fotovoltaický systém. Nejideálnějším obdobím k plánování je podzim.

Aby byl celý fotovoltaický systém ekonomicky co nejefektivnější, je nutné, aby se vyrobená elektřina spotřebovala na místě. To je samozřejmě i v podmínkách dotačního programu Nová zelená úsporám, kde je povinnost spotřebovat na místě alespoň 70 % vyrobené elektrické energie. Optimálně by měla být ale tato hodnota co nejvyšší a blížit se ke 100 %.

Fotovoltaický systém se musí také správně dimenzovat. U domácností je nutné vychytat jeho velikost. Příliš malý solární systém vyrobí málo energie, tudíž se jeho využívání nevyplatí. Častou chybou bývá také instalace příliš velké domácí solární elektrárny, kdy vyrobená elektřina z nevyužitých fází zbytečně a zdarma odchází do distribuční sítě.

K čemu se využívá solární energie v domácnostech?

  • Pro ohřev vody.
  • K výrobě elektřiny a napájení pohonů.

Kombinace programů od září 2017

Od září 2017 přibyl dotační bonus až 40 tisíc korun pro ty, kteří se rozhodnou zkombinovat dva programy a to Nová zelená úsporám a kotlíkovou dotaci. U programu Nová zelená úsporám se rozšiřuje nabídka dotací v oblasti solárních systémů. O obě novinky můžete jako majitelé rodinného domu žádat od 4. září letošního roku.

Jak už jsme výše zmínili, podle průzkumu společnosti E.ON využívá solární energii 8 % českých domácností. Nejčastěji energii ze slunce využívají k ohřevu vody a pouhá 2 % i k výrobě vlastní elektřiny. To se ale do budoucna může změnit.

Poslední dobou trendy vedou stále více k instalaci solárních systémů. Rovněž se očekává také rozvoj solárních tašek a oken, které budou schopni také vyrábět elektřinu. Jedním z lídrů této oblasti je společnost Tesla.

Více informací o programu Nová zelená úsporám 2017 najdete na http://www.novazelenausporam.cz/clanek/nova-zelena-usporam-vice-uspor-a-bonusy-s-novinkami-od-zari-2017/.