Koupací sezóna ve venkovních bazénech je pryč. Až se začne po zimě opět oteplovat a mohli ji na jaře díky teplému počasí opět zahájit, váš bazén bude potřebovat náležitou péči a uložení k zimnímu spánku.
Správné zazimování bazénu není nijak zábavná ani jednoduchá záležitost. Pro jeho životnost, vaše pohodlí i peněženku je ale nezbytnou činností. Na jaře pak nebudete muset bazén a jeho zimou ochromený systém složitě zprovozňovat, případně platit za opravu poškozených částí.
Správná teplota vody
Zazimování bazénu byste měli stihnout do prvních mrazíků, na druhou stranu je třeba ho provést až v době, kdy se bude teplota vody v bazénu trvale pohybovat mezi 10 až 15 °C, a bez ohledu na to, zda je zrovna slunné nebo deštivé počasí. Tato teplota je důležitá kvůli tomu, aby nedocházelo v bazénové vodě k množení bakterií a řas.
Je-li teplota u bazénu vyšší a vy už nemáte v plánu se letošní sezónu koupat, pak je nutné vodu pravidelně kontrolovat a udržovat ji. Nechte v provozu veškeré technologie a oběhové čerpadlo lze nastavit na zkrácený provoz. Nezapomeňte ani na používání chemie, která pomůže upravit vlastnosti vody.
Odstranění příslušenství
Máte-li v bazénu schůdky, žebřík či další zařízení, která nemají vliv na kvalitu vody, pak je klidně z bazénu už vyjměte, očistěte a uložte na suché místo. Nezapomeňte ani na solární plastové absorbéry. Ty je třeba odstranit ještě před mrazem, neboť je může poškodit, nebo v případě, že nejsou v provozu. Poškodit je může i dlouho stojící voda, která se v nich kazí. Odstraňte z těchto desek vodu a uložte je na místo, kde teplota neklesne pod 0 °C.
Vyčištění bazénu
Když už se teplota vody v bazénu pohybuje kolem 10 až 15 °C, pusťte se do vyčištění vody i samotného bazénu. Použijte k tomu síťku, díky které se zbavíte plovoucích nečistot, a vysavač. Očistěte jak stěny bazénu, tak i jejich dno. Důležité je rovněž propláchnout filtrační písek a filtr.
Před zazimováním bazénu je potřebné upravit hodnotu pH ideálně na hodnoty 7,2 – 7,6, a chloru. Po chemické úpravě bazénu nechte ještě běžet filtraci, díky které se voda s chemickým ošetřením promíchá a dostane se tak všude.
Upouštění vody z bazénu
Vlastníte-li na zahradě zapuštěný bazén? Pak velkou část vody můžete v bazénu ponechat celou zimu. Pokud ale máte plastový bazén nebo bazén s keramickým obkladem, doporučuje se vodu neupravovat, ale všechnu ji vypustit. U bazénů s fólií postačí vypustit dvě třetiny objemu. Zbylá voda pak slouží k zachování dostatečného tlaku k vypnutí fólie.
V každém případě je nutné u bazénu upustit vodu tak, aby hladina vody nesahala k bazénovým technologiím a vytvořený led je nepoškodil. Vodu je třeba hlídat celou zimu, zejména po dešti nebo tání sněhu. Kvůli tomu totiž může dojít ke zvýšení hladiny. Pokud by pak voda sahala ke spodním hranám technologií, je nutné vodu upustit.
Odstranění vody z rozvodů
V rozvodech bazénu nesmí zůstat žádná voda, protože pokud by zůstala, mohla by zmrznout a potrubí poškodit. Proto vyčistěte skimmer, odpojte veškeré hadice a zbavte je vody, rozšroubujte rozebíratelné spoje za uzavíracími ventily čerpadla, filtru a šesticestného ventilu. Všechny technologie, u kterých je to možné, demontujte a uskladněte na suchém místě.
Ošetření vody
Před zazimováním bazénu je potřeba aplikovat zazimovací roztok určený ke konzervaci. Díky tomuto přípravku se zabrání například vzniku řas. Po jejím ošetření nakonec bazén zakryjte krycí plachtou, která ho ochrání proti různým nečistotám.