Bydlení podle dánského hygge

Hygge hýbe světem. To už jste mohli zaznamenat loňskou zimu. Pokud vás tento šťastný způsob života zaujal, zařiďte si podle něj také interiér, ve kterém se vám bude ještě lépe žít. Jak na to? Přinášíme vám několik tipů, jak si vše zařídit.

Co je hygge?

Pro méně znalý, hygge je pojem, který se váže k dánské kultuře, a je považován za klíč ke štěstí. Hygge je, že si zaplníte domov pohodlím, pozitivními emocemi a odpočinkem.

Světlo v inteiréru

Pocit tepla, útulnosti a pohodlí – to je v Hygge důležité. A právě světlo dokáže ovlivnit celou atmosféru v interiéru. Lidé vlastnící byt či rodinný dům, který má velká okna, mají napůl vyhráno. V pozdějších hodinách, kdy už slunce zapadá, nahradí sluneční světlo například krb, umělá světla nebo svíčky.

Dánové milují přirozené světlo, zejména ze svíček, proto také patří k jejich největším spotřebitelům na světě. Pokud také patříte k milovníkům svíček, doporučujeme dát přednost přírodním a neparfemovaným. Dále se nebojte svůj interiér doplnit o nová svítidla, svícny a lampy, které navodí tu správnou atmošku.

Jednoduchost

Aby byl domov útulný, musí se v něm každý cítit příjemně. A to půjde těžko, pokud je každá místnost přeplněna nábytkem a zbytečnostmi. Hygge si potrpí na prostor, vzdušnost a jednoduchost. Odstraňte tedy ze svého interiéru vše nepotřebné a do pokoje umístěte jen pár účelných kusů nábytku. Minimalismus je u Hygge na místě.

Prostor pro relax a odpočinek

U Hygge je základem dostatečný relax a odpočinek. K tomu je samozřejmě zapotřebí pohodlná sedací souprava nebo křeslo. Pokud tento nábytek ještě nevlastníte, vybírejte hlavně podle jejich pohodlnosti.

Toto se samozřejmě nevztahuje jen na obývací pokoj nebo relaxační koutek, ale třeba také na koupelnu. Taková koupelna ve stylu spa je skvělou volbou. Prostě a jednoduše, zařiďte si svůj byt nebo domek tak, aby se v něm dobře relaxovalo a vy jste vždy načerpali novou sílu do dalšího dne.

Osobité bydlení hlavně pro vás

Hezké bydlení ve stylu Hygge neznamená, že byste si měli vše zařídit jako v časopise. Byt nebo dům se stává domovem tehdy, pokud je v něm cítit váš duch. Berte tedy při jeho zařizování ohled i na ostatní členy domácnosti. I ti se musí doma cítit dobře.

V Hygge je důležitá i minulost. Vystavte ji tedy v podobě fotografií, knih, starých desek a dalších věcí, ke kterým se váží nějaké vaše hezké vzpomínky. Buďte celkově při zařizování kreativní.

Přírodní materiály a tlumené neutrální barvy

Stejně jako skandinávský styl, tak i Hygge fandí přírodním materiálům. Ideální je například dřevo, kámen, keramika, přírodní tkaniny, vlna atd. Jako doplněk do interiéru perfektně fungují také květiny a pokojové rostliny.

Při zařizování interiéru tedy vybírejte materiály i barvy tak, které ve vás budí pocit tepla, pohody a útulnosti. Nebojte se svůj nábytek doplnit o další doplňky, které je zútulní. Skvělé jsou různé polštářky, světlé závěsy, kusový koberec na podlahu a mnoho dalšího. Pokud se vám líbí vzory ze skandinávského stylu, využijte jej. Celý interiér hezky podtrhnou.

Tip: A pokud chcete začít s Hygge hned, uvelebte se do svého oblíbeného křesla, vezměte si knihu, zapalte večer svíčku a užívejte si tuto chvíli. Přece jen Hygge je hlavně o tom, užívat si běžné každodenní radosti a naučit se relaxovat v pohodlném a útulném prostředí.