Bydlení po anglicku

Okouzlila vás Anglie a anglický styl? Chtěli byste si kousek přenést do svého interiéru? Zařizovat bydlení v tomto směru se stává čím dál větším trendem. Anglický styl je velmi rozmanitý, avšak i on má pár bodů, které ho charakterizují a vytvářejí.

Něco o anglickém stylu

Anglický styl je nadčasový. Na nic si nehraje, nic nepředstírá. Inspiruje se přírodou a krajinou. Angličané totiž milují zahrady, louky a lety natolik, že se motivy z přírody promítají do interiéru prostřednictvím obrazů, tapet, látek a dalších doplňcích. Řadí se k historizujícím stylům, jako například Provence nebo vintage.

Interiéry zařízené v anglické stylu působí elegantně, nadčasově a uspořádaně. A i když se jedná o venkovský styl bydlení, postupně se přemisťuje do městských bytů a domů. K tomuto stylu patří hlavně kámen, dřevo a železo, stejně jako barevné tématické tapety, tmavší nábytek, podlahy a světlé doplňky.

Na výběr máte hned z několik stylů:

  • Venkovský anglický styl – je postaven na tradičních měšťanských domech, venkovský styl je romantický, osvěžující a přátelský, je typický bílou barvou, která se vyskytuje na nábytku, stěnách, textiliích, podlahách atd., interiér je pak doplněn barevnými dekoracemi v podobě květin či obrazů.
  • Industriální anglický styl – tento styl se inspiruje průmyslovou revolucí v Anglii, jedná se o jednoduchý a minimalistický styl s větším důrazem na komfort, v interiéru zařízeném v industriálním stylu najdete průmyslová svítidla, kožené polstrování, vintage osvětlení, ocel nebo nábytek ze dřeva.
  • Koloniální anglický styl – propůjčí interiéru exotický a tajemný nádech a to použitým nábytkem a podlahami z tmavého leštěného dřeva, vintage židlemi, truhlami a dalšími starožitnostmi z celého světa, hodí se hlavně do restaurací, knihoven, barů a dalších míst, kde se mluví mnoha jazyky.

Dřevo tvoří základ v anglickém stylu

Anglické interiéry jsou typické použitím přírodních materiálů. Jedním z nich je samozřejmě dřevo. V klasickém anglickém interiéru vévodí hlavně nábytek z tmavého masivního dřeva, vyrobený z ořechu, mahagonu, sekvoje nebo dubu. Dřevěný sedací nábytek je pak potažen různými textiliemi (velmi často v květinových nebo károvaných vzorech) a pohovky pak doplňují polštáře v podobném designu.

Stěny po anglicku

Obecně lze říci, že je anglický styl velmi zdobný a Angličané využívají všechny možné příležitosti, který jim interiér nabízí. Zdobí se vše, tudíž je jasné, že i stěny nesmí zůstat bez povšimnutí. Nejčastěji jsou stěny dekorované různými textilními tapetami s květinovým vzorem. Na některých stěnách se používají také krajinomalby nebo historické ornamenty.

Nezapomeňte na konferenční stolek

V každé místnosti nesmí chybět konferenční nebo odkládací stolek, který je ideální pro tradiční anglický čaj o páté. Místnosti v anglickém stylu často zdobí porcelánové nádobí a honosné svícny.

Dekorování po anglicku

V anglickém stylu se používají další doplňky pro vylepšení interiéru. V oknech nesmí chybět těžké sametové závěsy. Typickým prvkem pro anglický styl je také keramický krb s římsou a profilové obvodové lišty. Dalším důležitým prvkem v anglickém interiéru je křišťálový lustr.

Jak už jsme výše zmínili, dalším anglickým doplňkem je porcelánový servis k podávání čaje. Interiér lze ještě doplnit květinami, rodinnými fotografiemi, které zútulní každou místnost.