Jaké vybrat profily do plastových oken?

Výběr plastových oken může být pro laika trochu problém. Na trhu jsou desítky nabídek a pokud se nedokážete vyznat v parametrech a různých výrobních postupech, můžete koupě nových oken velmi rychle litovat.

Při správném výběru plastových oken se o ně nebudete muset starat až 50 let. Pro takto kvalitní okna je důležité vybrat kvalitní profilový systém. Na našem trhu je celá řada profilů a k těm kvalitnějším patří především německé okenní profily Salamander.

Pozor dejte také na původ a výrobce oken. I ten nejkvalitnější profil může být znehodnocen nekvalitním zpracováním a odfláknutou výrobou. Solidní výrobce by měl umožnit zákazníkovi navštívit dílnu, kde okna vyrábí.

Na jaké parametry se zaměřit?

Profily se dnes běžně dělí na třídy podle technické normy. Profily s označením A patří k nejvyšší třídě a musí mít tloušťku stěn alespoň 2,8 mm. Navíc jsou doplněny o ocelovou výztuhu, která je velmi důležitá u oken větších rozměrů.

Dalším důležitým parametrem je stavební hloubka. Naopak počet komor už tak důležitý není. Dnes jsou na trhu okna s minimálně 5 komorami, které jsou naprosto dostatečné. Mnohem důležitější je kvalitní vyplnění komor tepelně izolačním materiálem. Například vyplnění dutiny v ocelové výztuze nemá na tepelné vlastnosti oken významný vliv a jedná se spíše o trik prodejců, takže na to také pozor.

Rozhodující je také volba zasklení. Trendem jsou v současnosti hlavně plastová okna s trojskly. Kvalitu zasklení udává koeficient Ug. Doporučuje se hodnota Uw=1,2 W/m2K a nižší, u nízkoenergetických staveb maximálně Uw=0,8 W/m2K. Dodavatel by měl zákazníka informovat vždy o parametru Uw, tedy o prostupu tepla celým oknem.

Výběr konstrukce

Současné technologie nekladou zákazníkům téměř žádná omezení. Můžete si vybrat klasická jednokřídlá, dvoukřídlá i atypická okna všech myslitelných tvarů. K výhodám atypických oken zle zařadit absenci kování, protože se ve většině případů jedná o výplň zdiva. Díky tomu jsou okna jednodušší a mají delší životnost. Konstrukčně nejsou atypická okna nijak omezena.

Montáž plastových oken

Při montáži by Vám měl dodavatel oken vyjít ve všem vstříc. Při rekonstrukci by měl provést demontáž starých oken, rozřezání rámů a celkové začištění od nečistot než přistoupí k montáži nového rámu. Po usazení nových oken by měl celý prvek utěsnit montážní pěnou a na závěr seřídit kování. Nakonec se provádí montáž venkovních parapetů.

Záruka a pozáruční servis

Kvalitní dodavatel poskytuje ve své firmě záruční i pozáruční servis a vždy se snaží o maximální spokojenost svého zákazníka. Pokud se Vám na dodavateli něco nezdá, určitě se podívejte po nějaké konkurenční nabídce. Proč snižovat ze svých nároků, když můžete lepší služby získat jinde a zdarma.