Jak snadno odzimovat bazén?

S příchodem teplejšího počasí jste určitě pomalu natěšení na první koupání. Bohužel s koupáním na začátku roku ještě nevypadá moc nadějně, ale už naštěstí nemrzne. Teploty jsou nad nulou a to je ten pravý čas na odzimování bazénu.

Pokud to první odzimování, takže už určitě víte co a jak. Při dodržení několik základních postupů se to zaručeně podaří každému. S odzimováním určitě nespěchejte, všechno chce svůj čas. Hlavně nesmí v noci mrznout, proto je ideální polovina dubna.

Zbavte se hrubých nečistot

Po odkrytí zimní plachty je nejdůležitější odstranit všechny hrubé usazeniny a další nečistoty, které se přes zimu v bazénu nashromáždily. Můžete si pomoci dnovým vysavačem a na větší nečistoty jsou ideální různé síťky. Pokud je bazén příliš znečištěn, zvažte kompletní výměnu vody.

Zkontrolujte filtrační zařízení

Velmi důležité je také zkontrolovat všechny části filtračního zařízení. Nejlépe uděláte, když u svého pískového filtru vyměníte kompletně náplň. To platí pro bazény dezinfikované chlórem i pro ty s bezchlórovou úpravou vody. Já měním náplň jednou za 2 roky, ale pravidelně ji každých 14 dní propírám.

Bezchlórová úprava vody využívající UV zářiče a solná zařízení vyžaduje zvýšenou pozornost. Obzvlášť UV-lampy potřebují pravidelnou kontrolu po každé zimě. Lampy poškozené mrazem nefungují správně a jediným řešením je jejich výměna.

Úprava vody

Pokud filtrace a další části jako UV-lampy a solná zařízení fungují bez problému, tak je čas dopustit vodu a aplikovat šokovou dávku chlóru. Nebojte se, protože přebytečný chlór rychle vyprchá. Důležité je pustit filtraci na plný chod.

Nejdůležitější pro kvalitu vody po celou koupací sezónu je hodnota pH. Ideální je hodnota pH v rozmezí 6,8 – 7,4. Pokud tester ukáže nižší hodnotu, tak je důležité aplikovat přípravek pro zvýšení pH a u vyšší hodnoty pro snížení pH.

Moje první měření ukázalo hodnotu pH 7,6. Můj bazén má 24 m3. Musel jsem tedy použít 360 g přípravku pro snížení alespoň o 0,2. Přepočet je jednoduchý, většinou se u sypkého přípravku na snížení pH používá 15 g na 1 m3 vody.

Každý bazén je při dodržení těchto rad připraven na sezónu.

Komentáře nejsou povoleny.