Jak na návrh interiéru?

Zařizujete či předěláváte nový či stávající byt, nebo jste si postavili vlastní dům a chcete mít perfektně vybavený interiér? Pak budete rozhodně potřebovat návrh interiéru, který Vám ukáže, jak budou vypadat jednotlivé místnosti, jak k sobě budou pasovat podlahové krytiny s nábytkem, jak budou ladit jednotlivé barvy, či jak vše perfektně poskládat, aby pokoj vypadal dobře a byl navíc funkční a praktický.

Jsou dvě základní možnosti, jak postupovat

První sice jednodušší, ale nákladnější variantou je, že si zajdete do studia, které se specializuje na návrhy interiérů a jejich následnou realizaci. Většina těchto studií nabízí úvodní konzultaci zdarma, při které Vám poradí a dle Vašich požadavků a priorit navrhnou možnosti řešení interiéru. Poté se naplánuje realizace v co nejkratším čase a podle připraveného harmonogramu se zrealizuje celá zakázka. Výhodou této varianty je, že se nemusíte o nic starat.

Pokud nemáte fantazii a cit pro design, se vším Vám poradí odborní specialisté, kteří z Vašeho domu či bytu vykouzlí moderní, krásné a přesto funkční místo pro bydlení. Nevýhodou této možnosti je již výše zmíněná cena.

Pokud jste tvořivý, máte jasnou představu a rádi ušetříte nějakou tu korunu, pak je pro Vás vhodnou alternativou navrhnout si svůj interiér sami. Vlastní návrhy interiérů bytu či rodinného domu nejsou úplně jednoduché. Než s čímkoli začnete, je potřeba si uvědomit, že se v daném prostoru máte cítit dobře a měli byste se do něj vždy rádi vracet. Dále byste si měli uvědomit, že kromě estetických požadavků musí daný prostor také splňovat praktické a funkční požadavky.

Neexistuje však žádné univerzální pravidlo či postup, jak si správně navrhnout interiér a vytvořit tak stylové bydlení.

Základní pravidla při návrhu interiéru

1. V první řadě uvažujte o tom, co v jaké místnosti budete dělat. Je důležité uvědomit si, která místnost bude kupříkladu ložnice, pracovna, obývací či dětský pokoj. Pokud nemáte k dispozici příliš velký byt, tak některé místnosti budou fungovat nejen jako ložnice, ale současně také například jako obývací pokoj.

Tyto kombinace je potřeba pečlivě zvážit, neboť ne všechny bývají ideální (např. obývací pokoj s ložnicí => když jeden se bude chtít dívat na televizi a druhý spát, pak ten první bude rušit druhého člověka při spánku).

2. Berte také v potaz průchozí místa. Mezi jednotlivými kusy nábytku by mělo být alespoň 80 cm.

3. Při výběru nového nábytku dodržujte určitý styl. To znamená, pokud chcete mít konkrétní místnost například v moderním stylu, pak je dobré volit v tomto stylu všechny předměty a nemíchat moderní nábytek třeba s klasikou.

V interiérech obecně platí pravidlo, že „méně je více“. Vyvarujte se tedy přílišnému množství doplňků v jednotlivých místnostech, které by mohly nakonec zkazit celkový dojem. Pořiďte si proto méně doplňků, které budou stejné barvy či materiálu, a tím efektně vyniknou.