Jak na úpravu vody v bazénu?

Na první pohled se může zdát, že je péče o bazén složitá a časově náročná. Přitom pokud dodržíte několik základních pravidel, tak dokážete udržet křišťálově čistou vodu v bazénu bez litrů chemie nebo neustálé výměny vody. Existuje několik základních chyb, které uživatelé domácích bazénů neustále opakují. Při jejich odstranění ušetříte svůj čas i finance, ale hlavně si zpříjemníte každodenní koupání. První z nich je nedostatečná filtrace.

Určitě nic nezkazíte koupí automatického i manuálního bazénového vysavače, který odsaje hrubé nečistoty ze stěn a dna bazénu. Chemické přípravky používejte pouze v případě, že písková filtrace funguje bez problémů a písková náplň je čistá.

Kvalitní filtrace je základ

Základem úspěchu je písková filtrace s odpovídajícím výkonem. S nedostatečnou nebo málo výkonnou filtrací neudržíte kvalitní a nezávadnou vodu ani s litry chemie. Pískovou filtraci je nutné udržovat neustále čistou a minimálně jednou za 14 dní je důležité proprat náplň a jednou za 2 roky vyměnit náplň úplně.

Úprava pH ovlivňuje kvalitu vody

Neupravujte pH okamžitě po napuštění bazénu a aplikování chlorové tablety. Voda si nejdříve musí sednout a projít filtrací. Bezchlórová úprava vody je také možná, protože nedráždí a nepálí, ale trvá delší dobu než bude mít podobné účinky jako chlór. Teprve poté má smysl změřit hodnoty bazénové vody.

K úpravě pH se používá bazénová chemie s označením pH plus nebo mínus. Podobné je to i u chloru, kde potřebujete  vždy kupovat chemii s označením CI plus nebo mínus. Tester je proto nezbytnou součástí výbavy každého majitele bazénu.

V případě pH vyššího než 7,2 – 7,6 dávkujte pH mínus a naopak. Pro soustavnou dezinfekci je nutné také udržovat hodnoty chlóru mezi 0,3 – 0,6mg/l. Tím získáte optimální kvalitu vody.

Nepoužívejte krémy

Nejhorší pro vodu je, když hned po namazání opalovacím krémem do ní skočíte. Krém se do vody uvolní a na okraji bazénu se vytvoří bílý sliz, který budete jen těžko odstraňovat. Počkejte vždy alespoň dvě hodiny po namazání nebo ještě lépe, osprchujte se před vstupem do bazénu.

Pří dodržení těchto několika základních rad udržíte vodu čistou a nezávadnou po celou koupací sezónu a u některých bazénů ji ještě prodloužíte.