Zdravotní matrace

Výběr a nákup zdravotní matrace není vůbec jednoduchý, zvláště když ani nevíme, co od ní máme očekávat. Než však zdravotní matraci zakoupíme, musíme si uvědomit, jaké požadavky budeme od matrace vyžadovat.

Co to vlastně zdravotní matrace je?

Zdravotní matrace jsou speciální matrace, které svojí kvalitou a parametry dokážou zmírnit zdravotní obtíže. Zdravotní matrace většinou bývají antialergenní a mají ortopedické vlastnosti. Zdravotní matrace díky svým vlastnostem dokážou výrazným způsobem zkvalitnit Váš spánek a tím přispět k lepší regeneraci organismu.

Pro koho jsou zdravotní matrace vhodné?

Zdravotní matrace je vhodná pro každého člověka jako prevence proti problémům se spánkem a zdravotním obtížím. Doporučují se však hlavně pro pacienty, které jsou dlouhodobě upoutané na lůžko, neboť působí proti vzniku proleženin. Zdravotní matraci ocení také lidé se zdravotními potížemi, zejména v oblasti páteře.

Rozdíl mezi klasickou a zdravotní matrací

Rozdíl mezi těmito dvěma druhy matrací je pro laika nepatrný. Každá zdravotní matrace by ale měla disponovat uděleným certifikátem či atestem. V současné době však bývají slovem „zdravotní“ označovány i matrace klasické. Při výběru tedy mějte na paměti, že zdravotní matrace jsou specifické, jejich vlastnosti jsou posuzovány platnými předpisy a zákony a na základě toho jsou následně certifikovány.

Vlastnosti zdravotní matrace

Každá zdravotní matrace by měla disponovat následujícími vlastnostmi. Měla by mít:

  • výborné hygienické a ortopedické vlastnosti,
  • anatomické vlastnosti,
  • antidekubitní provedení proti proleženinám,
  • využití matrace na polohovací rošt,
  • nepromokavý, pratelný a prodyšný potah

Zdravotní matrace díky svým výborným vlastnostem dokonale kopírují tvar těla a poskytují mu dostatečnou oporu.

Jak vybrat zdravotní matraci?

Každá zdravotní matrace by měla mít optimální rozměry. Délka i šířka bývá dána rozměrem plochy postele. Pro dospělého člověka je optimální šířkou matrace 90 cm. Délka postele by měla být o 15-25 cm delší než je výška osoby. Nejmenší výškou zdravotní matrace je cca 14-15 cm, větší komfort však přinášejí matrace s výškou 16 až 20 cm.

Druhy zdravotních matrace

Pružinové zdravotní matrace

Pružinové zdravotní matrace díky pružinovému jádru dobře odvádějí vlhkost a dobře odvětrávají, tím jsou odolné proti plísním. Jako jedinou ji lze uložit na pevnou desku. Velkou výhodou pružinové zdravotní matrace je nižší cena. Naopak její nevýhodou je kratší životnost.

Pěnové zdravotní matrace

Tyto matrace jsou pružné a prodyšné. U levnějších matrací je použita PUR pěna, která je vyrobena za horka, matrace s vyšší životností jsou vyrobeny ze studené pěny. Na trhu jsou k dispozici také matrace z BIO pěny vyrobené z přírodních olejových extraktů.

Paměťové zdravotní matrace

Zdravotní matrace z paměťové pěny mění svojí pružnost při kontaktu s tělesnou teplotou a přizpůsobují se tvaru těla. Po nezatížení se vrací zpět do svého původního tvaru. Paměťové zdravotní matrace jsou díky své pružnosti ideální i polohovací rošty, kde je nutná velká elasticita.

Latexové zdravotní matrace

Matrace z latexu jsou velice tvarově stálé a spíše měkčí, pro osoby s požadavkem na tvrdší matraci nejsou příliš vhodné. Hodí se pro použití zejména na lamelové rošty.

Antidekubitní matrace

Tento typ matrací zabraňuje proleženinám díky své výplni. Výplň matrace tvoří speciální kostky, které jsou vyrobené z elastické pěny. Mezi jednotlivými kostkami jsou mezery, které umožňují průchod vzduchu. Díky speciálním kostkám dochází také k lepšímu prokrvení těla a uvolnění svalstva.

Potah u zdravotní matrace

Každá zdravotní matrace by měla mít snímatelný potah, který je pratelný alespoň na 60 °C. Potahy u zdravotních matrací by měly být odolné proti plísním a bakteriím. Nejčastěji jsou potahy vyrobeny z kvalitní bavlny. Na trhu se však objevují i takové zdravotní matrace, jejichž potah je vyroben z materiálů působících proti roztočům nebo snížení pocení.

Pořízení zdravotní matrace není levnou záležitostí, avšak pokud máte zdravotní problémy (např. bolest zad), pak se investice do kvalitní zdravotní matrace opravdu vyplatí. Nesmíte však zapomenout, že matrace je pouze základem, který byste měli doplnit o kvalitní rošt do postele. Jaký vybrat rošt do postele, to jsme zpracovali v samostatném článku.