Vzduchotechnika a klimatizace v rodinném domě

Zima pomalu ale jistě ustupuje a brzy se navrátí období tepla a vyšších teplot. Abychom udrželi teplotu v rodinném domě příjemnou, je třeba během těchto dní interiér ochlazovat. K tomu nám pomůže klimatizace. Jak však takovou klimatizaci vybrat, aby klimatizování bylo efektivní, ale zároveň cenově dostupné?

Tento článek vám poradí, jak vybrat vhodnou klimatizaci do vašeho rodinného domu, aby jste nezruinovali váš rozpočet, a zároveň aby vybraná klimatizace plnila to, co slibuje.

Proč je klimatizace vhodná?

Klimatizace během horkých letních dnů slouží k tomu, aby v interiéru vytvořila příjemné prostředí s ideální teplotou. Díky klimatizaci se člověk i během horké letní noci dobře vyspí. Zároveň mnoho dnešních klimatizací kromě ochlazení vzduchu dokáže také vzduch čistit. To oceníte zejména, pokud máte doma alergika.

Další výhody klimatizace v rodinném domě:

  • využití klimatizace jako přídavné topení
  • snížení celkových nákladů za elektrickou energii
  • zbavení nečistot ze vzduchu

Kde nachází klimatizace své uplatnění?

Klimatizaci si může pořídit kdokoliv. Ideální je však pro použití v bytech a rodinných domech ve větších městech, kde je větrání kvůli hluku i špatnému vzduchu nemožné.

Výběr klimatizace

Při výběru klimatizace byste se měli zaměřit nejen na podstatné vlastnosti (např. výkon, spotřeba, složení klimatizační jednotky, vzhled atd.), ale také na správný výběr, aby klimatizace vyhovovala vašim potřebám i požadavkům.

Výkon klimatizace

V první řadě je potřeba se zaměřit na nejpodstatnější vlastnost a tím je výkon klimatizace. Pokud si myslíte, že čím je klimatizace silnější, tím je lepší, tak nemusíte mít vždy pravdu. Výkon se odvíjí od parametrů místnosti, ve které bude fungovat. Než si budete klimatizaci vybírat, měli byste také zohlednit orientaci pokoje podle světových stran, plochu i typ oken, velikost a výšku místnosti, počet osob, počet zapnutých spotřebičů, izolací a další faktory.

Výkon u klimatizace je podstatný proto, že pokud vyberete příliš nízký, klimatizace nezvládne vychladit celou místnost a navíc může dojít k jeho zamrznutí, což má následek vysokou spotřebu energie a nízkou efektivitu chlazení. Naopak pokud zvolíte klimatizaci s nadměrným výkonem, vaše počáteční investice bude vyšší a navíc budete neustále klimatizaci vypínat a zapínat, abyste doma nezmrzli.

Náklady na provoz klimatizace

Vybíráte vhodnou klimatizaci na elektrickou energii, pak si rovněž zjistěte náklady na provoz. Obecně lze říci, že čím lacinější klimatizace je, tím má větší spotřebu elektrické energie. Vybírejte proto konkrétní typ mezi zařízeními, které spadají do energetické třídy A a vyšší.

Další funkce

Při výběru se dívejte také po dalších funkcích klimatizace. Velice šikovnou funkcí je např. časovač, které vám umožní nastavit zapnutí a vypnutí přístroje v době, kdy vám to vyhovuje. Některé klimatizace je možné používat po celý rok – v létě jako klimatizaci a v zimě jako přídavné topení.

Montáž a servis klimatizace

V dnešní době existuje mnoho druhů klimatizací i firem, které je prodávají. Při její volbě se setkáte s méně známými značkami nebo si můžete vybírat ze světově známých značek (např. klimatizace Samsung). Než si však konkrétní klimatizaci pořídíte, zjistěte si, zda daná firma, která klimatizace prodává, poskytuje také montáž či záruční a pozáruční servis klimatizace.

Ze zákona zprovoznění a servis klimatizací s množstvím chladiva 3 kg a více musí provádět firma, která je registrovaná u Ministerstva životního prostředí a vlastní potřebná oprávnění.