Jak vytvořit interiér v provensálském stylu?

Patříte-li k milovníkům provensálského stylu a rádi byste si podle toho vytvořili i vlastní bydlení, přinášíme vám pár tipů, po čem sáhnout a co u provence neopomenout.

Něco o provensálském stylu

Provensálský styl nese jméno po části ve Francii – Provence. Jinými slovy ho lze označit za francouzský venkovský styl a přináší do interiéru jednoduchou eleganci a romantiku. Provensálský styl je mezi lidmi velmi oblíbený, neboť v domově vytvoří útulný, vkusný a uvolněný prostor.

Výrazné vlastnosti tohoto stylu v interiéru:

  • pastelové barvy,
  • květinové vzory,
  • elegantní světlo a bílý nábytek,
  • čerstvé květiny,
  • okrasný porcelán, keramika, látky.

Základem jsou dobré podmínky

Pro vytvoření provensálského stylu v domově musíme mít vhodné prostory. Tento styl se nejlépe aplikuje v rodinných domcích. Ale nezoufejte, s trochou šikovnosti ho lze přenést i do klasického bytu.

K provensálskému stylu patří přírodně a venkovsky působící prostory. Ideální je tedy například hrubší omítka, dřevěné či zděné detaily.

Jaké zvolit barvy?

Každý si vybaví u provensálského stylu levanduli a s tím i její fialové odstíny, které jsou s ní spjaté. Styl se však neomezuje jen na tuto barvu, paleta je široká. Kromě fialové můžete sáhnout také po tyrkysové, olivově zelené či krémové, které patří ke klasice. Chybu ale neuděláte ani s šedou, žlutou či zlatou barvou.

Ideální provence podlaha

Typická podlaha v provence stylu je dlažba, které se volí nejčastěji v teplých odstínech hnědé, oranžové nebo červené. Používá se nejen do chodeb, ale klidne i v obývacím pokoji, která například v létě potěší svých chladivým efektem.

Typický interiérový nábytek a doplňky

Provensálský styl dělá provensálským stylem také nábytek. Využívá se především jednodušší dřevěný nábytek v původní barvě nebo opatřený světlou patinou. Volte však nábytek vždy podle celkového ladění interiéru.

Co se týče doplňků, provensálský styl se neobejde bez těch keramických. Ideální jsou pro použití v kuchyni nebo na poličce, krbu či vitríně v obývacím pokoji.

Dekorování provence bydlení

Provensálský styl staví na jednoduchosti, takže jsou zde různé doplňky a dekoraci voleny vždy tak, aby měly i svou funkci. Doporučujeme sáhnout po dekoracích s květinami. Skvěle vyniknou například na ubrusech, polštářcích, přehozech, závěsech.

U provensálského stylu bydlení záleží hodně na vkusu každého z nás. Někdo si svůj domov vytvoří typicky, jiný sáhne po méně typických barvách či starožitném nábytku. Ať už zvolíme tento nebo jiný styl pro náš interiér, nejdůležitější je, abychom se v něm cítili příjemně.

Obrázky použity ze stránek http://bestdesignideas.com/the-provence-style