Vybíráte venkovní svítidla? Seznamte se s jednotlivými variantami

Poptávka po venkovních svítidlech stoupá úměrně se zvyšující se venkovní teplotou. Řad z nás se pouští do menších či větších úprav, rekonstrukcí a vylepšení. Ke slovu se tak dostává také osvětlení a jeho nejrůznější varianty. Vybíráte to venkovní? Máme pro vás pár tipů, jak nešlápnout vedle.

Není světlo jako světlo

I mezi venkovními svítidly existuje několik variant, mezi nimiž budete muset volit. V nabídkách e-shopů i kamenných prodejen obvykle najdete tyto typy:

  • Závěsná venkovní svítidla: Jsou ideální pro osvětlení vchodů či zahradních pergol, přístřešků pro posezení nebo venkovních teras. Zvolit je můžete v případě, kdy nemáte příliš mnoho místa pro umístění klasického svítidla anebo lampy. Díky chytrému způsobu uchycení a kompaktním rozměrům jsou ideální pro místa, kde bojujete s každičkým centimetrem.
  • Nástěnná svítidla: Také nástěnná svítidla šetří cenné centimetry a nezasahují do prostoru. Vybírat si je můžete z několika variant od retro, vintage či rustikálních zahradních lamp až po stylová či velmi moderně pojatá zahradní světla.
  • Solární lampy: Jak již jejich název napovídá, jedná se o osvětlení, které nespotřebuje prakticky žádnou energii. Je totiž napájeno solárně. Můžete ho použít na zahradě anebo na zahradní party.
  • Reflektory: Nejčastěji jsou využívány u venkovních světel s čidlem a přestavují jedno z žádaných bezpečnostních opatření. Ideální jsou proto v prostoru u garáží anebo vchodů do domu.
  • Zahradní lampy: Další ze způsobů, jak osvětlit cestičky a okolí domu, ať už v podobě sloupků, svítilen či oblíbených kovových zápichů. Výhoda spočívá také v jejich snadné instalaci a množství dekorů, tvarů a stylů, kterými si zahradní lampy disponují.

Náš tip závěrem

Při výběru venkovního svítidla dbejte také na jeho dostatečnou IP ochranu. V oblasti svítidel se nejčastěji setkáte s kódy IP20  (pouze do interiéru), IP23 (hodí se do interiéru, nebo na dobře chráněná venkovní místa),  IP44 (vhodné do koupelny anebo pro venkovní použití), IP65 (ideální na venkovní použití při instalaci svítidel do země) a  IP67 (neomezené venkovní použití).