Výběr živého plotu

Než vyrazíte do zahradnictví na nákup, je třeba si ujasnit několik požadavků, které budete od živého plotu očekávat. Různé druhy živého plotu mají odlišnou rychlost vzrůstu, maximální výšku, jiné nároky na pěstění atd. Některé dřeviny jsou vhodné jako doplněk běžného plotu, některé lze použít i bez klasického oplocení. Můžete si vybrat takové dřeviny, které nebudete muset skoro udržovat nebo naopak takové ze kterých můžete vytvořit až umělecké dílo.

Požadovaná výška

Dřeviny, které se prodávají pro účel živého plotu, dosahují různých výšek.

  • některé dorůstají do dvou metrů (bobkovišeň, trojpuk, pustoryl)
  • jiné až do čtyř metrů (šeřík, buk, smrk, habr)
  • některé se s růstem zastaví už okolo jednoho metru výšky (weigelia, zimostráz, ořechokřídlec)

Klimatické podmínky, půda

Některé dřeviny vyžadují spíše stinná místa, jiným vyhovuje hojné sluneční záření. Odlišné podmínky má živý plot také na bonitu půdy.

[callout font_size=”13px” style=”limegreen”]  TIP: Pokud máte rozlehlejší pozemek nebo se na jedné jeho části drží převážně stín a na druhé září slunce, nebojte se do živého plotu zkombinovat různé druhy dřevin a rostlin.[/callout]Vysázením stínomilného i teplomilného živého plotu předejdete tomu, že by se jedné části dařilo lépe a druhá byla na pokraji uhynutí. Váš živý plot bude navíc vypadat zajímavěji.

  • Stínomilný živý plot: břečťan, rododendron, cesmína, buxus
  • Teplomilný živý plot: trojpuk, pustoryl, weigelia, túje

Nároky na údržbu

Zalévání

Na rozdíl od jiných plotů, vyžaduje živý plot poměrně pravidelnou péči a údržbu. Během teplých letních měsíců, kdy nejsou příliš vydatné deště, je stromky a keře vhodné pravidelně zalévat, ideálně každý den. Nejvhodnější dobou pro zálivku je brzy ráno nebo později večer. Vhodným opatřením je živý plot zamulčovat, aby se vláha u stromků udržela co nejdéle. Zároveň tak zamezíte růstu plevele. Častá zálivka je nutná především první rok po výsadbě.

Stříhání

Pokud zvolíte živý plot stříhaný, připravte se na to, že několikrát ročně budete muset plot zastřihnout. Tento úkon je velice důležitý především v začátcích, kdy je živý plot vysazen. Díky dostatečnému zástřihu získá plot požadovanou hustotu. Pokud se stříhání zanedbá, bude zespodu živý plot řídký. Čím rychleji živý plot roste, tím častěji ho budete muset zastřihávat. Velmi rychlý růst nabízí například turkestánský brest. Během roku vyroste zhruba o jeden metr. Jeho stříhání se doporučuje zhruba 3x za rok. Velmi pomalu roste naopak buxus.

Hnojení

Chcete-li svému živému plotu dopřát komfort a zajistit jeho kvalitní vývoj, sáhněte občas po hnojivu. Přihnojení zálivkou se Vám vyplatí především první rok po výsadbě. Docílíte tím maximálního efektu velmi rychlého růstu živého plotu.