Výběr tepelného čerpadla

building-joy-planning-plans

Tepelné čerpadlo je oblíbené u čím dál většího množství lidí. Díky čerpadlu totiž nejsme závislí na monopolních dodavatelích a jejich cenách. Ačkoli je tepelné čerpadlo dražší a v podstatě investicí, ta se nám však brzy vrátí. Zejména pokud se zapojíte do běžící druhé vlny kotlíkové dotace.

Tepelné čerpadlo jako klimatizace?

Tepelné čerpadlo je skvělé zařízení, které kromě komfortního vytápění domu dokáže také ohřev vody, nebo dokonce dokáže fungovat jako klimatizace, což oceníte v teplých dnech. Řadí se mezi alternativní zdroje energie, neboť umožňují odnímat teplo z okolního prostředí (např. z vody, vzduchu, země). To pak převádí na vyšší teplotní hladinu a my ho pak následně využijeme pro vytápění, přípravu teplé vody nebo jako klimatizaci.

Výhody tepelného čerpadla:

 • velmi nízké provozní náklady na vytápění,
 • ekologický aspekt provozu,
 • bezobslužnost zařízení,
 • komfortnost a bezprašnost.

Výběr tepelného čerpadla

Při výběru tepelného čerpadla byste se měli zaměřit na několik zásadních faktorů. Důležitá je například tepelná ztráta domu, typ topného systému (podlahové vytápění, použití radiátorů…) nebo třeba charakter lokality, ve které bydlíte. Pokud si nevíte rady s výběrem, určitě je dobré obrátit se na člověka, který se v tepelných čerpadlech vyzná a pomůže vám vybrat to nejlepší možné řešení.

Při výběru tepelného čerpadla se neorientuje podle nízké ceny, dejte spíš přednost prověřeným značkám a dodavatelům. Důležitá je samozřejmě i odborná montáž čerpadla a uvedení do provozu.

Dále by vás mělo zajímat:

 • záruční a pozáruční servis,
 • hlučnost čerpadla,
 • ovládání regulace,
 • provozní náklady.

Typy čerpadel

Na výběr máte z různých typů čerpadel:

 • teplo ze vzduchu – k tomu slouží tepelné čerpadlo vzduch/voda a vzduch/vzduch,
 • teplo ze země – na to je tepelné čerpadlo země/voda,
 • teplo z vody – k tomu je zapotřebí tepelné čerpadlo voda/voda a země/voda.

Vzduch/voda a vzduch/vzduch

Tento typ čerpadel se dostává stále více do popředí, neboť jsou zde využívány kvalitní kompresory, které umí pracovat i při nízkých teplotách. Navíc v případě, že je nad nulou, tato tepelná čerpadla umí čerpat teplo z prostředí. Nejčastěji se používají systémy vzduch/voda a vzduch/vzduch.

 • Vzduch/vzduch – jsou konstruována a vyladěna na letní měsíce pro chlazení, proto nejsou pro vytápění úplně vhodná.
 • Vzduch/voda – patří k nejrozšířenějším tepelným čerpadlům v našich podmínkách, neboť jeho umístění je snadné a nenáročné na stavební úpravy.

Voda/voda

Zdrojem u tepelného čerpadla voda/voda je podzemní voda z vrtu, která se následně v čerpadle ochladí a jiným vrutem je zpět vpuštěna do země. Tento typ čerpadla se používá zřídka z důvodu velké vydatnosti vrtu.

Země/voda

Tato čerpadla patří k nejúčinnějším zařízením a z hlediska tepla k nejspolehlivějším. Avšak kvůli pořizovací ceně vrutů patří tento typ k nejdražším. K dostání je také tepelné čerpadlo země/voda s plošným kolektorem. Rovněž patří k účinným zařízením a oproti systému s vruty jsou jeho náklady značně nižší. Nevýhodou je, že potřebujete k instalaci větší pozemek a nechat provést zemní práce.

Ať už si vyberete jakékoli tepelné čerpadlo, vybírejte obezřetně a rozvážně. Přece jen se nejedná o malou investici.