Výběr stolního počítače do domácnosti

Stolní počítač je dnes v domácnostech naprostá samozřejmost. Slouží nám jako pomocník při práci i zábavě. Na trhu je nepřeberné množství výrobců a výrobků, vybrat si ten správný proto často nebývá jednoduché. Možná právě tímto článkem usnadníme výběr někomu, kdo s volbou nového stroje váhá.

Při výběru vhodného počítače je každý zákazník limitován dvěma základními faktory. Prvním je množství volných finančních prostředků, které může na nákup přístroje uvolnit a také účel, kterému bude náš počítač sloužit.

Pojďme si tedy nastínit, z jakých možností si může potenciální zákazník vybírat. Představíme levné počítače, zajímavé a praktické all-in one stanice, klasické stolní počítače i zboží použité. U stolních počítačů se ještě zaměříme na další možné rozdělení, určené jejich výkonem – kancelářské, multimediální a herní počítače.

Minipočítače – malý a levný

Začneme netradičně. Minipočítače jsou jistě zajímavou volbou z hlediska ceny. Ty nejlevnější je dnes možné pořídit už za méně než dva tisíce korun. Jejich výkon se ale nemůže měřit s klasickými sestavami, protože jsou postaveny na podobných základech jako chytré telefony.

Často jsou vybaveny OS Android. Pokud však potřebujete levný počítač na prohlížení internetu, může Vám minipočítač celkem dobře posloužit. Navíc Vaše peněženka jeho nákup ani nepocítí. Nečekejte od něj však nic jiného. Výkon je ceně přímo úměrný.

All-in-one – designový univerzál

Pro mnohé stále exotická volba. Řekneme-li počítač, drtivé většině dotázaných se vybaví černá nebo šedá skříň, která se ukrývá pod stolem či na něm. To už dnes ale dávno není pravda. Zajímavou volbou tak může být právě tzv. all-in-one stanice, které se prakticky neliší od monitoru.

Mnohdy dotykový displej zajišťuje příjemné ovládání a poměrně výkonné komponenty z něj činí univerzální přístroj. Všechny důležité součásti jsou rafinovaně skryté v obrazovce. Tento počítač zaujme nejen svým designem, ale i značně šetří místo na pracovním stole.

Jedinou nevýhodou může být jeho stále vyšší pořizovací cena oproti klasickému stolnímu počítači. Rovněž jeho netypický design nemusí vyhovovat každému. Pokud však chcete vyniknout, all-in-one stanice je jistě zajímavou volbou pro Vás.

Stolní počítače – přizpůsobivá klasika

Nyní se již dostáváme ke klasickým počítačům, jak je zná téměř každý. Stolní počítače můžete vybírat z již připravených sestav nebo si jej nechat sestavit na míru dle svých potřeb. Každopádně základní otázka je stejná. K čemu budu počítač využívat a kolik mám peněz? Od této otázky se odvíjí vše.

Pokud tedy máte jasno, zda hledáte vhodný počítač pro kancelářskou práci, zda pro náročnější činnosti, jimiž je sledování filmů ve vysokém rozlišení, úpravy fotografií nebo ke skutečně náročným operacím, jako hraní her a úpravy videa, můžete směle přistoupit k jeho výběru.

Kancelářský či domácí počítač

Klasické nové sestavy se prodávají již okolo osmi tisíc korun. Tyto víceméně základní modely jsou velmi vhodné pro nenáročné uživatele preferující kancelářskou práci. Nejedná se o nikterak skvěle vybavený stroj, ale běžnou práci s dokumenty, psaní emailů, prohlížení internetu nebo přehrávání videa či hudby, jistě s přehledem zvládne.

Často disponují jedno-jádrovým procesorem, 2-4 GB pevné paměti, základní nebo integrovanou grafickou kartou a středně velkým pevným diskem.

Multimediální počítač

Sestava okolo 15 tisíc korun si už dovede směle poradit s multimédii. Tyto počítače mívají rychlé dvou, až čtyř-jádrové procesory a ve výbavě často nechybí ani samostatné grafické karty, jež si poradí s méně náročnými hrami a aplikacemi. Dostatečnou pevnou pamětí mezi 4-8 GB a velký disk pro ukládání dat.

S rostoucí cenou zpravidla stoupá i výkon sestavy. Tento druh počítače je tak vhodný pro maximum zákazníků, především díky jejich univerzálnosti. Dražší stroje umožňují velmi svižnou práci i hraní středně náročných her.

Herní počítač

Ty nejrychlejší stroje na trhu jistě ocení každý hráč či grafik. Výbava a výkon těchto počítačů jsou na velmi vysoké úrovni, které odpovídá jejich konstrukce i vyšší pořizovací cena. Celý počítač je sestaven s ohledem na maximální výkon a obsahuje výkonné komponenty. V jejich útrobách naleznete čtyř i více jádrové procesory, jednu i více vysoce výkonných grafických karet, 8, 16, 32 GB pevné paměti a velmi velké pevné disky. Tyto počítače také disponují výkonnějším chlazením a silnějším zdrojem.

Ceny herních počítačů startují okolo 20 tisíc korun a horní hranice může být velmi vysoko. Tyto stroje jsou koncipovány na vysoký grafický výkon a jsou tak vysoce specializovaným zbožím pro poměrně úzkou skupinu uživatelů.

Je jistě vhodné zmínit, že uvedené výše ceny jsou orientační a mnohdy nezahrnují nutné příslušenství, jako je monitor, klávesnice a myš. Dají se ovšem sehnat i kompletní sady, navíc doplněné např. i o tiskárnu. Jistě se tak vyplatí sledovat různé akce prodejců a porovnávat jejich nabídky.

Použité – prověřený repas

Na závěr je vhodné se zmínit ještě o použitém a repasovaném zboží. Pokud sháníte levný počítač, může se jednat o další možnost výběru. Nabídka výrobků je široká, jelikož je tento druh zboží velmi populární. Navíc příjemně překvapí nízká pořizovací cena. Je však zásadní rozdíl mezi použitým a repasovaným zbožím.

Repasované notebooky a počítače jsou sice použitá technika, nicméně je prověřený, odzkoušený a prodávaný se zárukou. Navíc se často jedná o kvalitní a robustní počítače, jež byly vyřazeny z vlastnictví velkých firem z důvodu nákupu nové techniky. Repasovanou techniku seženete u specializovaných prodejců.

U klasické použité výpočetní techniky toto samozřejmostí nebývá, proto je nutné volit nákup velice obezřetně. Zboží pokud možno vyzkoušet a požadovat dokumentaci o původu, jelikož jakákoliv případná reklamace bývá složitá.

Pár slov závěrem

Předmětem tohoto článku byl hypotetický nákup stolního počítače. Výběr na dnešním trhu je poměrně široký a zákazník se tak může v nabídce velmi lehce ztratit. Při výběru počítače doporučujeme si zodpovědět dvě základní otázky – velikost rozpočtu a účel použití.

Nejvíce univerzálním strojem je zřejmě klasický stolní počítač, jelikož si může zákazník vybrat úměrně svým potřebám a možnostem. Nabídka nových i použitých stolních počítačů je široká a uspokojí téměř každého. Neméně zajímavou volbou je jistě i all-in one stanice, která zaujme svými kompaktními rozměry a univerzálností použití.

Pro méně majetné zákazníky zde existuje možnost zakoupit prověřené a odzkoušené repasované notebooky. Levný počítač jistě naleznete i v bazaru či na inzerát. Zde je však doporučujeme maximální obezřetnost a vybírat velmi pečlivě nejen výrobek samotný, ale i jeho prodejce.