Výběr koberce do domácnosti

Koberce patří k nejpříjemnějším podlahovým povrchů, které mají výborné izolační vlastnosti. Rovněž se řadí také k designovým prvkům, které podtrhnou celkový vzhled místnosti a navozují v místnosti útulnou atmosféru. Před výběrem a nákupem je nejprve nutné si položit otázku, proč si vůbec chceme koberec pořídit. Zdali je to kvůli jeho dekorativní funkci, nebo také kvůli jeho praktickému využití.

Na základě tohoto ujasnění lze koberec pak vybírat dle materiálu, hustoty vlasu a barvy koberce. Některé koberce mají také dobré izolační i tepelné vlastnosti. Každý by si měl také uvědomit, zdali dá přednost koberci celoplošnému nebo kusovému.

Materiál

Materiál je klíčovou vlastností při výběru nového koberce. U většiny koberců se používá kombinace přirodních a syntetických vláken. Spojením těchto dvou materiálů vznikne vysoce odolný a pružný koberec.

Koberce z umělých vláken

Koberce vyrobené z umělých vláken jsou nejčastěji prezentovaná polyamidem, polypropylenem, polyesterem a polyakrylem. Umělá vlákna se používají hlavně pro zátěžové koberce, které jsou vhodné pro použití do kanceláří, komerčních prostor, chodeb či hal. Výhodou koberců z umělých vláken je jejich odolnost proti roztočům, jsou tedy vhodné pro alergiky.

Nejčastěji používaným materiálem je polyamid. Koberce vyrobené z tohoto umělého materiálu se používají v obytných i komerčních prostorách. Vlákna polyamidu jsou dutá, mají dobré tepelné i izolační vlastnosti a výbornou tvarovou paměť.

Koberce z polyesteru jsou vhodné do méně namáhaných místností. Tento typ koberců vyniká vysokým jasem, stálobarevností a je také odolný proti skvrnám, které jsou rozpustné ve vodě.

Polypropylenové koberce nejsou stálobarevné ani příliš odolné proti znečištění. Využití tedy najdou jako dekorativní krytina v místnostech, které jsou málo využívány.

Koberce z polyakrylu mají hřejivý účinek a jsou příjemné na dotek. Svými vlastnostmi jsou velice podobné kobercům z přírodních materiálů. Polyakrylové koberce disponují výbornou stálobarevností a vysokou životností.

Výhody:

  • nízké výrobní náklady
  • dobré antistatické vlastnosti
  • tvarová stálost
  • sytější odstíny

Nevýhody:

  • nižší životnost
  • vyšší náchylnost v zatěžovaných místech (např. pod nábytkem)

Koberce z přírodních vláken

Koberce vyrobené z přírodních vláken (např. vlna, hedvábí) jsou od těch syntetických méně odolné a náročnější na údržbu. Lidé však tyto koberce volí z důvodu jejich přirozeného vzhledu a krásy. Nejkvalitnějším materiálem při výrobě koberců z přírodních vláken je vlna. Ta je velice příjemná na dotek a navíc dlouho vydrží.

Její velkou nevýhodou je, že není antialergenní jako syntetické materiály. Koberce z vlny tedy nejsou vhodné pro alergiky a osoby trpící dýchacími obtížemi.

Koberce z bavlny jsou odolnější, ale méně pružné. Poměrně brzy se také zašpiní a vyžadují pravidelnou údržbu, aby si udržely svůj původní vzhled.

Hedvábí má nádherný lesk, na kobercích vyrobených z hedvábí tedy vyniknou i ty nejjemnější vzory. Tyto luxusní koberce patří k tomu nejlepšímu, co se dá do bytu nebo domu pořídit, ale je to vykoupeno tím, že nesmí být umístěny v příliš namáhaných prostorech. Pod náporem bot hedvábí trpí.

Hustota a výška vlasu

Životnost každého koberce se odvíjí podle množství vláken a výšce vlasu koberce. U všech koberců platí, že čím je vyšší počet vláken na metr čtvereční, tím je odolnost koberce vyšší. U výšky vlasu se postupuje zcela opačně. Čím nižší vlas koberce, tím je méně náročný na údržbu.

Barva koberce

Koberce si vybíráme dle barvy a vzoru, tak aby se nám hodil do interiéru. Tmavé barvy a výrazné vzory dokážou interiér zmenšit a zútulnit. Světlé barvy a nenápadné vzory naopak místnost opticky zvětší. Teplé barvy (např. červenou, oranžovou, hnědou, žlutou) volte do místností, které jsou orientovány na sever a západ. Studené barvy (jako modrá, zelená, šedá) jsou vhodné pro použití do místností orientovaných na jih a východ.

Kromě samotné barvy je důležitý také jejich odstín. Výrazné a příliš syté barvy působí agresivně. Doporučuje se proto volit spíše tlumené jemné odstíny barev.

Možnosti pro alergiky

O kobercích se vždy mluvilo jako o podlahové krytině, která zachycuje veškeré nečistoty, prach a je líheň pro roztoče. V současné době tomu tak není. Koberce při pečlivé a správné údržbě jsou daleko zdravější než holá parketová podlaha. Koberce totiž snižují koncentraci  jemného poletujícího prachu v ovzduší místností.

Druhy koberců

Obecně se rozlišují čtyři základní druhy koberců, které se od sebe liší technikou konstrukce. Jedná se o:

  • smyčkové koberce,
  • koberce s řezaným vlasem,
  • tkané koberce,
  • ručně vázané koberce.

Smyčkové koberce

Smyčkové koberce jako takové jsou velice odolné, jsou tedy vhodné i do namáhaných prostor. Tyto koberce nejsou stříhané, jejich povrch je tvořen smyčkami vláken. Na trhu narazíte na koberce s pravidelnou nebo nepravidelnou smyčkou.

Koberce s řezaným vlasem

Mají luxusní vzhled a jsou velice příjemné na dotek. Je však nutné počítat s tím, že tento typ koberců má nižší tvarovou paměť a dochází k zanechávání stop po krocích.

Tkané koberce

Tkané koberce patří k nejkvalitnějším výrobkům. Vyrábí se buď ručně, nebo strojově a to proplétáním osnovních a útkových nití pomocí různých tkalcovských technik.