Tipy, jak vybrat podlahu do bytu

Zařizujete nově byt, koupili jste dům nebo provádíte rekonstrukci? Úprava interiéru začíná vždy od podlahy. Patří totiž mezi základní prvky jakéhokoliv interiéru a výrazně ovlivňuje vzhled i atmosféru celé místnosti. Jelikož se nejedná o pouhý doplněk, který lze kdykoli vyměnit, je třeba ji vybírat tak, abychom později nelitovali.

furniture-2603068_1920

Výběr podlahy – jak na něj?

Podlaha je dlouhodobou investicí. Při jejím výběru je třeba se zaměřit na její kvalitu i vzhled, který ani po několika letech neomrzí. K dalším podstatným faktorům patří odolnost, životnost, bezpečnost nebo nenáročnost údržby podlahy. Při výběru konkrétní podlahové krytiny je třeba brát v potaz i vzhled interiéru.

V dnešní době je na trhu tolik materiálů, že záleží jen na vás, který vás osloví a pro který se rozhodnete. Máme pro vás menší pomůcku – světlé podlahy dokážou místnost opticky zvětšit a projasnit, proto jsou ideální do menších a tmavších místností. Oproti tomu tmavé podlahy se skvěle hodí ke světlým stěnám jako kontrast.

Položte si následující otázky

Abyste si ulehčili výběr a zároveň zvolili správně, doporučujeme si odpovědět na následující otázky, které vám pomohou zúžit množství nabízených krytin.

  • Co od podlahy očekáváte?
  • Kolik toho vybraný materiál vydrží?
  • Je tento materiál vhodný do … (např. do kuchyně, koupelny, obývacího pokoje atd.)?
  • Je údržba jednoduchá?
  • Kolik jsem ochotný do podlahy investovat?

Podlahy vhodné do jednotlivých místností

Každá místnost má své specifické vlastnosti a tudíž ne každá podlahová krytina bude do všech pokojů tou pravou. Vždy je třeba zohlednit funkci a využití daného prostoru. Například do koupelny je třeba zvolit takovou podlahovou krytinu, která bude odolná vůči zvýšené vlhkosti a přímému kontaktu s vodou, do kuchyně zase bude ideální podlaha odolná vůči rozlití tekutin, upadnutí nádobí na zem atd.

Do vytížených místností, jako jsou chodby, haly, předsíně, chcete krytinu, která bude odolávat mechanickému poškození. Zároveň by ale měla být i bezpečná a snadno udržovatelná.

indoor-2650994_1920

Podklad = základ úspěchu

Ať už vyberete jakoukoli podlahovou krytinu, důležitý je podklad. Ten musí být kvalitní, suchý a rovný. Pokud položíte podlahu na nerovnoměrný podklad, tak i tu sebevíce kvalitnější podlahu můžete znehodnotit a o dost zkrátit její životnost.

Kterou podlahu kam?

Na trhu je řada zajímavých materiálů a každý z nich má svá specifika. Přírodní materiály hřejí ze své podstaty, ale například dřevo je náročnější na údržbu. K dispozici je dále třeba laminát, který je sice odolný proti zátěži, ale je velmi chladný a náchylný na vodu. Tvrzený vinyl je pružný, odolný a nenároční na údržbu apod. Odlišné technické i užitné vlastnosti předurčují, že ne každá podlaha je vhodná do všech místností. Jak tedy správně zvolit?

Chodba a vstupní prostory

Chodba by měla být reprezentativní, neboť je to první, co vaše návštěva uvidí při příchodu do interiéru. Kvůli vysoké frekvenci a vstupu z venku je třeba vybírat podlahy, které jsou odolné proti mechanickému poškození a působení vody. Krytina by měla být rovněž snadno udržovatelná, nekluzká a nejlépe doplněná o čisticí zónu neboli rohož, která dokáže zachytit všechny hrubší nečistoty.

Vhodné materiály: dlažba, linoleum, tvrzený vinyl

Kuchyň

Podlaha položená v kuchyni musí zvládnout padající předměte a další rizika spojená s vařením a mytím nádobí. Z toho vyplývá, že musí být odolná proti každodennímu užívání, vodě a nárazům. Musí být rovněž dobře udržovatelná a nekluzká.

Vhodné materiály: tvrzený vinyl, linoleum, korková podlaha

Kitchen House Interior Floor Home Modern Room

Koupelna

V koupelně je neustálé vlhko a voda. Zvolená podlaha tomu musí odolávat. Měla by být nekluzká, s minimem spojů a dobře udržovatelná. V tomto případě je důležitá kvalitní pokládka, nejlépe celoplošným lepením, a pečlivé zakončení kolem stěn.

Vhodné materiály: dlažba, vinyl, lité podlahy, některé varianty linoleí a korku

Obývací pokoj

Obývací pokoj je symbolem relaxu a odpočinku. Jedná se o reprezentativní místnost celého interiéru. Je to ideální prostor pro setkávání se s rodinou či přáteli. Volba podlahy je v tomto případě designovou záležitostí. Ty by měla být hřejivá, příjemná na pohled i dotek.

Vhodné materiály: dřevěné podlahy, linoleum, korkové podlahy, tvrzený vinyl, laminátové podlahy, koberec

Ložnice

Ložnice je podobně jako obývací pokoj symbolem klidu, relaxace a pohody. Podlaha zde nevyžaduje žádné nároky na odolnost. Naopak by krytina měla být útulná, příjemná pro bosé nožky, hřejivá a celkově „zdravá“.

Vhodné materiály: dřevěné podlahy, linoleum, korkové podlahy, tvrzený vinyl, laminát, koberec

room-2269594_1920

Dětský pokoj

Pro naše nejmenší je třeba zajistit měkkou a na dotek hřejivou podlahu, která musí být i odolná, dobře udržovatelná a nealergenní. V tomto případě jsou vhodnými adepty koberce, linolea, tvrzený vinyl, korkové podlahy, dřevěné podlahy a některé laminátové podlahy.

Ať už zvolíte jakýkoli materiál, vše pořádně zvažte a ujistěte se, že se jedná o tu pravou podlahou krytinu. Jen tak svého rozhodnutí nebudete litovat.