Sezóna se blíží: Jaké jsou trendy v zahradním nábytku pro rok 2018?

Jaro je už oficiálně tady, i když si na oteplení budeme muset ještě chvilinku počkat. To ale neznamená, že bychom se na posezení venku již nemohli připravit. Jaký zahradní nábytek bude letos novým společníkem na vašem balkoně, terase či v zahradě?

Jaro a léto je ideálním obdobím, kdy si můžeme vychutnávat venkovní prostor nejen k relaxu, ale i při obědech, večeřích či posezení s rodinou a přáteli. K tomu však bude zapotřebí zmíněný zahradní nábytek, který se rozděluje dle způsobu využití – na jídelní a relaxační. Často se dá nábytek pořídit jako kompletní sestava zahrnující stůl, židle a křesla. Některé řady jsou doplněny i zahradní lavicí, taburety a dalšími výrobky, které jsou vyrobené přímo na míru dětem. Dokoupit se samozřejmě dají zahradní lehátka nebo houpačka.

Co od zahradního nábytku vyžadovat?

Zahradní nábytek bychom neměli vybírat jen podle ceny, ale hlavně podle kvality, aby vydržel po několik let. Velkou předností jsou bezúdržbové a dostatečně odolné materiály, kterým neudělá nic i nepříznivé počasí. Další kritériem, na které bychom se měli zaměřit, je určitě pohodlí. V dnešní době čím dál více lidí vybírá zahradní nábytek stejně jako například do obýváku.

Trendy pro rok 2018

Už dávno nefrčí zahradní nábytek z umělé hmoty, jelikož jsme se konečně naučili vybírat ho nejen podle ceny, ale i podle jeho kvality a designu, který do zahrady hezky zapadne.

  • Zahradní nábytek s vlastní identitou. Nemusí být úplně značkový, ale především by měl být vzhledově zajímavý.
  • Oblíbené jsou přírodní materiály a to nejen v letošním roce.
  • Stále více oblíbenější jsou tlumené tóny (např. šedá), která dodá venkovnímu obytnému prostoru prvek sofistikovanosti. Čím dál více lidí se stává odvážnějšími a volí moderní nábytek v zářivějších barvách.

Teakové dřevo

Teakové dřevo sluší každé zahradě. Toto exotické dřevo je vysoce trvanlivé, odolné vůči nepříznivému počasí a má menší sklon k sesychání. Tím že dřevo obsahuje přírodní oleje a díky své hustotě drží tvar a to i po dlouhé době používání.

Akácie

Další moderní dřevinou je akácie, co je rychle rostoucí dřevina z východní Asie a jižní Ameriky. Mezi její přednosti patří houževnatost, pevnost a odolnosti proti stárnutí, škůdcům a plísním. Akácie má olivově hnědou až šedohnědou barvu. Toužíme-li po originálním nábytku v netradiční barvě, pak je nábytek z akácie ideální volbou.

Umělý ratan

Velmi oblíbený už několik sezón je také umělý ratan, který je odolný proti nepříznivému počasí, stálobarevný, pevný, s dlouhou životností a bez náročné údržby.

Kov a hliník

Trendy zůstává i pro letošní rok kovový nábytek, který je vyrobený z odlehčených materiálů a koncipován tak, aby byl snadno skladovatelný. Díky povrchové úpravě je nábytek velmi odolný (i proti nepřízni počasí) a nevyžaduje nějak větší údržbu.

Čím dál více je oblíbený hliník, který v mnoha domácnostech nahrazuje plastové sestavy. Jak už jsme výše obecně zmínili vlastnosti, tak i hliník patří k lehkým a velmi odolným materiálům vůči vlivům počasí. Má elegantní vzhled a na trhu jsou k dostání různé tvarové varianty. V posledních letech se kombinuje s plastovými výplety v sedácích a opěradlech nebo v kombinaci se dřevem.