Sáčkový, bezsáčkový nebo vodní vysavač?

Dříve to bylo jednoduché, žádné jiné vysavače než sáčkové nebyly. Výběr byl tak o mnoho snazší. K sáčkovým vysavačů ovšem přibyly také vysavače bezsáčkové a strhl se boj o zákazníky. Jaké výhody a nevýhody oba typy mají? Přečtěte si to.

Na trhu s vysavači je opravdu z čeho vybírat. Máte na výběr z klasickým vysavačem na suché sání, vodní vysavače, vysavače s vodním filtrem nebo průmyslové vysavače atd. Při výběru správného vysavače musíte taky vybrat podle toho zda chcete raději vysavač sáčkový, bezsáčkový nebo vodní vysavač.

Sáčkové vysavače

Sáčkové vysavače je stále velmi oblíbený typ a spousta lidí na něj nedá dopustit. Jedná se o jeden typ vysavače s papírovými nebo látkovými (pratelnými) sáčky. Vysavače sáčkové se vyznačují vysokým výkonem a co se týče v zachycování  nečistot jsou kvalitnější a účinnější.

Díky tomu se hodí do domácnosti více než vysavače bezsáčkové. Ve většině případech jsou vybavené HEPA filtry a tím jsou ideálním pomocníkem do domácnosti s alergikem nebo astmatikem. HEPA filtr se dělí na různé třídy, kdy nejvyšší stupeň určuje téměř 100% ochranu zachycení prachových částic a alergenů.

Výhodou sáčkových vysavačů je, že sáčky mají automatickou nebo manuální záklopku, ta se uzavře při otvírání vysavače a tím pádem bude manipulace s plným sáčkem jednodušší a nehrozí vysypání nečistot.

To ocení rodiny s dětmi a alergiky. Alergeny, prachové částice ani nečistoty se nedostanou do vzduchu a nebudou ohrožovat jejich zdraví. Nutno dodat, že sáčky pro opakované použití i přes záklopku při vyklepávání zanechají na oblečení a ve vzduchu částečky nečistot.

Bezsáčkové vysavače

Bezsáčkové jsou oproti sáčkovým vhodnější na větší a hrubé nečistoty. Jemné vlasy, chlupy nebo drobky by zanášely filtr a vy byste museli neustále čistit filtr. Klasický sáček nahrazuje speciální nádoba, která je vyjímatelná.

Nečistoty do nádoby přecházejí přes filtr, který je omyvatelný stejně jako nádoba samotná. Jak již bylo řečeno nehodí se do domácnosti, jelikož se na filtr budou namotávát vlasy a chlupy a filtr bude často zanesený a bude se muset čistit.

Ovšem jeho výraznou výhodou je úspornost. Nemusíte dokupovat sáčky nebo je neustále vyprazdňovat a dávat do pračky. Nádoba se jednoduše vysype, opláchne a vysavač je opět k použití. Také se nemusíte obávat, že by výrobce přestal vyrábět konkrétní druh sáčků a váš vysavač vám tak byl k ničemu.

Výrobci bezsáčkových vysavačů se zaměřili také na atraktivní vzhled. Ve většině je průhledná nádoba na prach a designu se zaměřuje na moderní prvky a zpracování. Můžete tak najít vysavač, který se nemusí schovávat v komoře.

Vodní vysavač

Vodní vysavač disponuje vodním filtrem. Nasátý vzduch s nečistotami prochází přes filtr do nádoby s vodou. V nádobě se hrubé nečistoty usadí na dně a čistý vzduch vysavače prochází přes vstupní filtr do místnosti. Díky tomu multifunkční vysavač s vodním filtrem funguje také jako zvlhčovače vzduchu.

Co je HEPA filtr?

HEPA filtr je filtr, který zachytí ty nejjemnější prachové částečky, pyly, výkaly roztočí nebo alergeny. HEPA filtr také zabrání vypouštění těchto prachových částic zpět do místnosti. Ty nejúčinnější dokáží zachytit až 99,9 % mikroskopických částic, které jsou pro lidi trpící astmatem a alergiemi ty nejhorší.