Repasované počítače – kvalita za malé peníze

Repasované počítače jsou zbožím, které se prodává jako použité s výhodou nižší pořizovací ceny. Podle různých odhadů tvoří asi 10 % prodeje všech počítačů na světě právě stroje repasované. Pojďme si v tomto článku nastínit oblíbenost tohoto zboží a na co si při jeho výběru dát pozor.

Co je repasovaný počítač

Repasovaný počítač je strojem používaným může jít rovněž o již vyřazený počítač. Nicméně každý takto označený stroj prošel důkladnou inspekcí, servisem, případně výměnou opotřebovaných součástí. Po opravě a profesionální kontrole jsou repasované počítače znovu uvedené do provozu a není tak potřeba se obávat nefunkčnosti či nejasného původu. Na nové komponenty bývá poskytována standardní dvouletá záruka, na počítač jako takový je záruka zkrácená.

Jako repasované se někdy prodávají i počítače nové, které nebyly včas prodané, nebo byly dlouhodobě vystavované v obchodech. Naopak počítač koupený v bazaru nebo použitá technika obecně, může být bazarem prodáván ve stavu, jak byl koupen od předchozího majitele. Tato výpočetní technika neprodělala potřebné technické revize a nemůže být považována za repasovanou.

Záruka rozhoduje

Hlavním rozdílem mezi repasovaným strojem a použitým zbožím je v poskytované záruce. Při nákupu repasovaného počítače máte vždy právo na záruku, při koupi klasického použitého zboží na inzerát nebo v bazaru obvykle ne. Bavíme se zde v obecné rovině, vždy záleží na konkrétním prodejci a na stáří kupované věci. Nicméně platí, že v těchto případech nebývá záruka ani jasný původ zboží zaručen.

Ale zpět k repasovaným počítačům. Již jsme si řekli, že na nové komponenty v rámci repase platí standardní délka záruky dva roky. Na počítač jako celek bývá záruka kratší, obvykle od několika měsíců po dva roky. Opět zde záleží na konkrétním prodejci repasované techniky a na jejím stáří. Nicméně určitou záruku na funkčnost a původ zde máte vždy.

Mezi další výhody patří skutečnost, že u specialisty prodávajícího repasovanou techniku snáze uplatníte záruku než u jednotlivce. Rovněž často obdržíte fakturu s rozepsaným DPH pro možnost uplatnění odpočtu.

Původně ve velké firmě

Odkud repasovaná technika pochází? Možností původu je více. Již v úvodu článku jsme zmínili, že se jedná převážně o používané zboží. Repasované počítače typicky pocházejí z vlastnictví velkých firem, které periodicky obměňují techniku. Takto vyřazená technika se od firmy odkoupí a důkladně zkontroluje.

Rozebrat a složit

Jak samotná repase probíhá? Každý počítač se řádně otestuje, přeinstaluje se operační systém, a pokud je vše v pořádku, počítač se nabídne k prodeji. Ve většině případů bývá technika plně funkční a není tedy nutné s ní nic složitého dělat. Provede se pouze vyčištění od prachu a v případě opotřebení se mohou provést menší renovace vnějších částí.

V případě nemožnosti opravy bývá zákazník při koupi upozorněn na všechny kosmetické nedostatky, které jsou rovněž zohledněny v ceně stroje. Nicméně po technické stránce by měl být každý počítač plně funkční. Technika, která projevuje vady, je buďto rozebrána na náhradní díly nebo v případě lehčích závad opravena.

Samotný servis stolních počítačů se většinou řeší výměnou či doplňováním jednotlivých komponentů. Máme na mysli především paměti, pevné disky, DVD mechaniky, zdroje. Výkonné a kvalitní zdroje se dokonce opravují. Určité opravy lze rovněž dělat i na základní desce, kde především starší desky mívají problémy s kapacitami.

Vysoká spolehlivost

V případě instalace výkonnějších komponentů se provede i upgrade operačního systému na novější, který bude jistě lépe vyhovovat. Spolehlivost takto otestovaných a opravených počítačů je poměrně vysoká. V mnohých případech se původně jednalo o přístroje vyšší a střední třídy, které samy o sobě jsou kvalitní a po výměně opotřebovaných dílů připravené na další roky provozu.

Procento reklamací je v porovnání s novými výrobky stejné, jelikož jejich kvalita bývá především při nižších pořizovacích cenách poměrně nízká, než u středních a vyšších řad repasovaných počítačů. Navíc, se jedná o zaběhlé přístroje, které často trpí menší poruchovostí než přístroje nové.

Již jsme si stručně popsali, jak se liší repasované počítače od použité techniky, víme rovněž, jak repase probíhá a jak jsou repasované počítače spolehlivé. Nyní je vhodné si stručně popsat, kdy a pro koho je repasovaná technika vhodná.

Kdy kupovat repasované počítače vyšší třídy?

  • Hledáte-li spolehlivý a tichý počítač pro kancelářské provozy
  • Budete počítač využívat převážně pro práci s internetem a kancelářskými aplikacemi
  • Chcete přehrávat hudbu, filmy a další multimédia
  • Potřebujete-li zpracovávat fotografie
  • Občas hrajete jednoduché hry

Kdy si pořídit nově poskládaný počítač?

  • Budete zpracovávat video nebo pracovat s grafickými aplikacemi
  • Vyžadujete od počítače nejmodernější technologie a vysoký výkon
  • Hrajete náročné hry 

Stojí za pozornost

Závěrem tohoto článku bychom rádi zmínili, že repasované počítače rozhodně stojí za úvahu. V žádném případě se nejedná o nefunkční nebo jinak poškozené zboží. Naopak, každý přístroj byl pečlivě prověřen a odzkoušen. Tudíž se svým způsobem jedná o jistější koupi, než klasické použité zboží.

Často se jedná o bývalé manažerské počítače s vysokou kvalitou zpracování, která mnohdy předčí nové levnější přístroje. Je vždy nutné uvážit, k jakému účelu počítat potřebujete a podle toho si vybrat ten pravý.

Pokud si nevíte s výběrem vhodného přístroje rady, kontaktujte obchodníka s novou nebo repasovanou technikou a zeptejte se na jeho názor. Jistě bude v jeho zájmu Vám poradit. Repasované notebooky Vám můžou ušetřit nemalé peníze, vybírejte ale pozorně.