Rekonstrukce bytu

Uvažujete nad proměnou vašeho původního a mnohdy i nepraktického bytu? Možností a způsobů řešení máte mnoho, nejdříve však zvažte, zda má přestavba smysl, jelikož rekonstrukce bytu s sebou přinese výraznou finanční zátěž. V následujících řádcích vás provedeme kompletní rekonstrukcí bytu a poradíme vám, na co si dát pozor.

Inspiraci vašeho vysněné rekonstrukce a dokončování interiérů můžete najít v různých časopisech nebo přímo u bytových architektů. Na závěr vám poradíme také triky a tipy, jak částečně zrekonstruovat byt svépomocí za co nejnižší finanční náklady.

Architektonický návrh – ano, ne?

Zásahy do konstrukčních dispozic bytu lze poměrně nově provádět i bez projektu ke stavebnímu povolení. Bourání příček však často může ohrozit statiku domu, proto pokud plánujete větší změny, rozhodně se vyplatí zadat návrh zkušenému architektovi, která vám připraví odborný návrh.

Výhoda rekonstrukce a dokončování interiérů s pomocí bytového architekta je i v tom, že vám pomůže vymyslet co nejúčelnější řešení, které zaručeně ušetří místo i náklady. Na laické návrhy si dejte velký pozor. Mnohdy totiž vyžadují úpravy, které ve finále žádnou efektivitu nepřinesou.  U starších bytů je ještě navíc nezbytné provést stavební průzkum.

Bourání příček, změna dispozice bytu

Výše zmíněný stavební průzkum je třeba dělat u starých bytů, které mají dřevěné stropy. Ty časem ztrácejí nosnost a před rekonstrukcí je tedy třeba odhalit jejich skutečný technický stav. Nebezpečí u dřevěných stropů představuje nejen zřícení trámu ale také zbourání příčky, která může být se stropem staticky provázaná.

U železobetonových stropů není bourání příček tak nebezpečné. Riziko zde vzniká naopak spíše při stavení nových příček. Stropní desky totiž obsahují nosníky, na kterých jsou původní příčky postaveny. Pokud byste k takovému stropu postavili novou cihelnou příčku je velká pravděpodobnost, že by došlo k statickému narušení stropu.

Rekonstrukce a dokončování interiérů si zbytečně neztěžujte. Abyste se těmto těžkostem vyvarovali, volte raději sádrokartonové příčky nebo příčky z lehkých tvárnic. Ty sice nemají tak dobré protihlukové vlastnosti, ale statiku stropu nijak neohrozí.

Okna

Poslední dobou se velkým hitem staly tzv. plastová okna s těsným izolačním zasklením. Pořizovat si nová okna  bez zateplené fasády ale nemá smysl, neboť jakmile se nové okno zasadí do nezateplené fasády, bude neustále povrch stěn chladnější, pára začne kondenzovat a díky tomu pak snadno dojde ke vzniku plísní. Stará netěsná okna zajišťují dostatečné větrání místnosti, což představuje proti vzniku plísní účinnou prevenci. Nechat opravit stará okna místo jejich kompletní výměny tedy může být v takových případech mnohem lepším řešením.

Výměna oken při rekonstrukci bytu
Výměna oken při rekonstrukci bytu

Co se týče zvukové izolace, znatelné tlumení zvuku zajistí dvě skla za předpokladu, že jejich vzdálenost je alespoň 10 cm. Dvojsklo nebo trojsklo u plastových oken se z hlediska zvukové izolace nikterak neliší od skla jednoduchého a nové majitele často překvapí velmi malou  protihlukovou účinností.

Podlahové krytiny

Dalším důležitým prvkem při rekonstrukci bytu je výběr podlahových krytin. Koberce a PVC se masivně nahrazují laminátovými nebo dřevěnými plovoucími podlahami. Při takové výměně však mějte na paměti, že podlahy jsou tvrdé a tudíž zvuk přenášejí snadno. Můžete se tedy stát, že díky nové podlaze váš soused uslyší každý váš krok. K pokládce plovoucí podlahy jsme zpracovali samostatný článek, který Vás krok za krokem provede celým postupem.

Pokládka plovoucí podlahy
Pokládka plovoucí podlahy

Další nutné úpravy

Pokud jsme tedy již vyřešili dispoziční uspořádání bytu, výměnu oken i podlahových krytin. Měla by na řadu přijít výměna litinových radiátorů za deskové, výměna ocelových zárubní za obložkové a kompletní výměna dveří. Samozřejmostí je také rekonstrukce koupelny a dokončování interiérů.

Vzhled interiéru

Další fází při rekonstrukci bytu je nová malba. Do módy se opět vrací bílá. Tlumené a decentní tóny bývají kontrastně oživovány výrazně barevnými doplňky. Do obliby se zpět dostávají také tapety, které přináší možnosti designově oddělit velké místnosti a zajímavě podtrhnout styl interiéru.

Rekonstrukce bytu svépomoci

Ukázaly jsme vám zásadní body při kompletní rekonstrukci bytu spolu s jejich nástrahami. Pokud zrovna na celkovou rekonstrukci nemáte dostatek finančních prostředků, můžete se inspirovat těmito tipy. I svépomoci lze částečně zařídit rekonstrukce a dokončování interiérů tak, aby vyhovoval vašim potřebám.

Jestliže potřebujete předělit místnost, použijte sádrokartonové příčky nebo případně japonské stěny. Pokud vás trápí poničená podlaha a nerovná podlaha, pořiďte si PVC podlahu s textilní podložkou. Tato krytina má samovyrovnávací schopnost, díky které se s malými nerovnostmi podlahy vyrovná.

Starou kuchyň můžete oživit novým tapetováním a renovací kuchyňské desky. Své udělá také výměna úchytek u kuchyňských skříněk. A co se týče koupelny, i zde pro vás máme řešení, jak se vyhnout složitému bourání. V současné době se dají běžně sehnat voděvzdorné obkladové desky, které můžete nalepit přímo na jádro. Druhou variantu představují akrylátové emulzní barvy, které jsou odolné proti špíně, mastnotě i vlhkosti a mají stejné vlastnosti jako klasické dlaždičky.