Pomáháme s výběrem a dekorováním vánočních světel

Vánoce jsou pro mnoho z nás jednoznačně nejkrásnějšími svátky v roce a jejich pohodovou atmosféru lze ještě výrazně umocnit vhodně zvoleným vánočním osvětlením a jinými dekoracemi. Správný výběr a umístění tak, aby Váš interiér i okolí domu vypadaly jako z obálky lifestylového magazínu není sice úplně jednoduché, ale při následování několika základních kroků lze dosáhnout úžasných výsledků, kdy vánoční světelné dekorace působí jako od profesionálů. A pokud dobře nakoupíte, pak Vás taková vánoční výzdoba nemusí ani vyjít vůbec draho.

Jaké prvky vánočního osvětlení využít pro dekoraci interiéru a zahrady?

Základním prvkem vánočního osvětlení, který se vyvinul jako první (alespoň co se týká elektrické formy světýlek) je vánoční řetěz. Vánoční svítící řetězy lze využít nejen na stromeček a to jak pro vnitřní i venkovní použití (při venkovní instalaci je nutno ověřit voděodolnost daného osvětlení- musí splňovat stupeň krytí minimálně IP 44). Řetězy doporučujeme umisťovat krom stromků na okna, rámy dveří, apod., ale lze s nimi zvýraznit i obrysy jakýchkoliv jiných interiérových prvků.

Ve venkovním prostředí jsou obzvláště výhodné řetězy s LED diodami, které jsou mnohem odolnější vůči rozbití, než klasická žárovka. Mimo to spotřebují menší množství el. energie a výrazně u nich klesá riziko požáru (LED diody se nezahřívají a pracují s malým bezpečným napětím).

Jako venkovní vánoční osvětlení do extrémně zatěžovaných částí (stromy, které se kývají ve větru, část zahrady, na které se často pohybují domácí mazlíčci apod.) lze doporučit využití světelných kabelů, které tvoří svítící řetězy zalité v plastové hadici. Tato hadice je pak ještě více chrání před poškozením.

Jak dosáhnout kýženého efektu vánočního osvětlení?

Při návrhu vánoční světelné výzdoby domu, nebo bytu se snažte dodržovat určitý ráz osvětlení a používejte buď jednu barvu, případně barvy dvě s tím, že jedna bude dominantní a druhá doplňující. Do interiéru je vhodné spíše teple bílé světlo (podobné světlu klasických žárovek), v exteriéru (především v případě zamrzlé, zasněžené krajiny) zase vynikne studeně bílé světlo, které sníh a led perfektně doplňuje.

Vánoční osvětlení