Podlahové vytápění

V článku se zaměříme na teplovodní podlahové vytápění, jeho výhody, nevýhody a samotný důvod, proč se k tomuto způsobu vytápění rodinného domů vůbec přiklonit.

Teplo jde od nohou

Podlahové vytápění, není jen luxusní doplněk domu, i když se to nezdá, je to velmi úsporná varianta vytápění domu. Velkou výhodou je, že na rozdíl od vytápění klasickým radiátorem, se teplo šíří celou místností, tudíž i čas, který potřebujete na dorovnání teplot, je mnohem kratší.

Z fyziky si určitě pamatujete, že teplý vzduch stoupá směrem nahoru, proč tedy tohoto fyzikálního zákonu nevyužít. Teplý vzduch se bude šířit od bodu 0 tedy podlahy, až po nejvyšší bod tedy strop domu. V domě tak podlahové vytápění vytváří sloupce teplého vzduchu a mnohem efektivněji vytápíte.

To co vás bude hřát, není jen teplý vzduch, ale také teplo sálavé, které se šíří infračerveným zářením stejně jako sluneční paprsky. Další výhoda využití velké tepelné plochy.

Malé srovnání s elektrickou variantou

Elektrické topení Podlahové vytápění
+ nižší pořizovací náklady – vyšší pořizovací cena
+ krátká doba vytápění – složitější instalace
– vysoké provozní náklady + nízké provozní náklady
– minimální akumulace tepla + velká akumulace tepla v podlaze
– místnost musí mít jasně daný tvar + velmi flexibilní

Jasně vidíte, že elektrické vytápění, se hodí spíše na rychlé ohřátí podlahy za vyšší náklady, zatímco u teplovodního topení se teplo více akumuluje a podlaha pak déle vyhřívá celou místnost za nižší provozní náklady.

Další informace k instalaci

Instalace teplovodního podlahového vytápění vyžaduje profesionální přístup. Bez odborně zaměřené firmy takový úkol určitě nezvládnete.

Podlahové vytápění se dá připojit na téměř jakýkoli zdroj tepla, na rozdíl od klasického topení, stačí mnohem chladnější voda, abyste místnost vytopili. Trubky se instalují na speciální podložku tak, aby se zužitkovala celá plocha podlahy. Ideálním tepelným zdrojem pro tento způsob vytápění jsou například tepelná čerpadla.