Okna – rychlý přehled možností ve výběru oken

Velmi důležitou součástí Vašeho domu se stanou okna, na jejichž kvalitě velmi záleží. Nejdostupnějšími typy oken na trhu jsou okna plastová, dřevěná, hliníková nebo kombinovaná. Každý typ má své výhody i nevýhody.

Nejdostupnější variantou bývají většinou okna plastová. I při výběru oken by pro Vás neměla být směrodatná pouze nejpřijatelnější cena. Okna Vám na Vašem domě zůstanou léta a po nějaké době se rázem projeví, zda jste pořídili opravdu spolehlivý produkt.

  • Výběr oken

Vybrat si raději plastová, dřevěná, dřevěno-hliníková nebo hliníková okna? Při rozhodování Vám pomůže následující pomůcka:

  1. Cena oken – zda je otázkou, jestli je pro Vás prioritní ekonomická dostupnost nebo svému domu či bytu chcete dopřát něčeho nadstandardního
  1. Nároky – důležitou roli hraje také prostředí Vašeho příbytku. V úvahu se berou faktory jako je hlučnost, prašnost či vlhkost
  1. Tepelně izolační vlastnosti – maximální možná kvalita a co nejlepší tepelné ztráty jsou hlavním měřítkem pro všechny druhy oken. Zaměřte se na parametry rámu oken i na parametry zasklení. Tepelně izolační vlastnost nejvíce určuje celkovou kvalitu okna.

Kvalitní prodejci oken často provádějí i montáž, záruční i pozáruční servis. Na kvalitě oken záleží především u nízkoenergetických a pasivních domů, kde okna musí splňovat vysoké nároky na neprůvzdušnost a tepelnou izolovanost.

  • Plastová okna

Plastová okna jsou v českých domácnostech těmi nejběžnějšími. Jsou oblíbená především díky přijatelné ceně a prakticky žádným nárokům na údržbu.

Tato okna snesou i větší vlhkost. V současné době jsou na trhu velmi kvalitní plastová okna, takže neplatí pověra, že nedýchají a mohou způsobovat plísně.

Nabízené jsou ve spustě profilech, barvách a dekorech. Kvalitní plastová okna mají výborné tepelně izolační vlastnosti, takže Vám uspoří energii a hodí se i do pasivních domů.

! Při pořizování plastových oken dávejte velmi dobrý pozor na výrobce. Pouze u kvalitního výrobce máte jistotu, že se plastová okna nezačnou kroutit a neztratí tak svoji tvarovou stálost.

Další informace jsme shrnuli v samostatném článku.

  • Dřevěná okna

Dřevo je pro spoustu lidí velmi příjemným a vyhledávaným materiálem. Své nezaměnitelné kouzlo mají proto okna dřevěná. Dřevěná okna lahodí oku zvenčí, ale velmi pozitivně působí i uvnitř místnosti.

Dřevěná okna jsou stále velmi módní a atraktivní. Pochlubit se mohou také svojí tvarovou stálostí, ekologičností a menší přitažlivostí prachu, než je tomu u jiných druhů oken. Spousta lidé se však obává údržby dřevěných oken.

! U dřevěných oken je velice důležitá jejich povrchová úprava. Pouze kvalitní povrchová úprava zaručí bezproblémovost a dlouhou životnost oken.

  • Dřevohliníková okna

Někteří prodejci nabízí i kombinovaná okna, která jsou z části dřevěná a částečně z hliníku. Tento typ umožňuje spojit kladné vlastnosti obou materiálů. Odolnost a dlouhou životnost hliníku, s příjemným a oblíbeným dřevem.

Hliníková část je umístěna jako ochranná vnější vrstva ze strany exteriéru. Tím jsou okna chráněny proti nepříznivým povětrnostním vlivům a vyhnete se tak údržbě dřeva. Uvnitř si naopak můžete užívat komfortu dřevěných oken.

! Tato varianta je sice poněkud nákladnější, ale zaručuje Vám skutečnou kvalitu a dlouhou životnost oken.

  • Hliníková okna

Hliníková okna se vyznačují tou nejvyšší kvalitou, vysokou odolností a schopnosti odolávat nadměrné zátěži. Tento typ oken má vynikající tepelně izolační vlastnosti a dokážou i nejlépe izolovat zvuk.

Kromě výborných funkčních vlastností se mohou pochlubit i originálním designem. Působí jemněji než dřevěná a plastová okna, vypadají moderně a elegantně.

Hliníková okna jsou vhodná do komerčních a administrativních budov, hal s velkou plochou prosklení, Je možné si je pořídit ale i do rodinného domu či bytu.

! Vyšší cena hliníkových oken je přímo úměrná jejich kvalitě. Pokud hledáte komfortní řešení oken s velmi dlouhou životností, budou pro Vás hliníková okna tím pravým.