Odstranění vlhkosti staršího rodinného domu

Vlastníte starší rodinný dům a na stěnách se vám tvoří nevzhledné mapy či dokonce plísně? Pak může jít o nadměrnou vlhkost. Nadměrná vlhkost vzduchu, což je více než 60 % relativní vlhkosti, trápí především obyvatele starších rodinných domů.

Projevy vlhkosti

Nadměrná vlhkost se může projevit orosenými okny a zrcadly nebo, již zmíněnými, nevzhlednými mapami a skvrnami na zdech interiéru. Závažnějším projevem jsou pak plísně, které mohou ohrožovat váš zdravotní stav. Vlhkost má také značný vliv na životnost a funkčnost vybavení interiéru, které může v podstatě kompletně zničit.

Zvýšený vlhkost ve vašem domě může poškodit také stavební konstrukce, ať už dřevěné či železné, omítky i nátěry, znehodnocuje vrstvu izolace a tím přispívá ke snížení jejích izolačních vlastností, což v neposlední řadě způsobuje výrazné tepelné a energetické ztráty.

Příčiny vzniku vlhkosti

Abychom se mohli nadměrné vlhkosti bránit a účinně ji odstranit, musíme zjistit hlavní příčiny jejího vzniku. Nadměrná vlhkost vzniká na základě různých faktorů nebo jejich kombinací.

Mezi její hlavní důvody vzniku patří například:

  • Lidská činnost – sprchování, koupání, vaření, sušení prádla, ale také vytírání nebo samotné dýchání
  • Srážení vodních par
  • Vzlínavost a narušení základů
  • Prosakování póry ve zdech
  • Prosakování trhlinami
  • Netěsnost vodovodního řádu

Dalším typickým důvodem vzniku nadměrné vlhkosti v budově je také výměna původních oken za nová, plastová okna. Ta jsou sice skvělým zvukovým a tepelným izolantem, ale díky těmto přednostem brání proudění vzduchu a místnosti tak přestanou dýchat. Tomuto problému lze snadno předejít krátkým, ale intenzivním větráním.

Bojujeme s vlhkostí

Pokud se vlhkost ve vašem domě již projevila, je třeba začít řešit situaci okamžitě. Existuje několik způsobů, jak účinně bojovat s nadměrnou vlhkostí.

  1. Větrání – Pravidelná a dostatečná výměna vzduchu pro zajištění optimální vlhkosti ve vašem domě je v podstatě základem. Větrání je možné zajistit okny, ventilátory nebo speciálními větracími systémy. Nejlepší je krátké, ale intenzivní větrání otevřeným oknem.
  2. Použití odvlhčovačů / vysoušečů – S nadměrnou vlhkostí vám pomohou také odvlhčovače / vysoušeče vzduchu. Jejich princip fungování je velmi jednoduchý. Odvlhčovače nasávají vlhký vzduch, který následně ochladí na teplotu rosného bodu. Jedná se také o skvělé pomocníky při vysoušení zdiva či vysoušení podlah na stavbách nebo po haváriích vody.
  3. Mechanické odstranění vlhkosti – Pokud se jedná o dlouhodobý problém, je nutné zvážit například mechanické odstranění vlhkosti. Při mechanickém odstranění vlhkosti počítejte s různými stavebními úpravami, jako je odvodnění základů stavby, hydroizolace stěn, sanace zdiva, apod.
  4. Elektrofyzikální odstranění vlhkosti – Princip elektrofyzikálních metod odstraňování vlhkosti zdiva spočívá v tom, že se za pomoci elektrického proudu snažíme obrátit (přesměrovat) směr toku molekul vody z vlhkého zdiva mimo budovu. Základní elektrofyzikální metodou vysoušení staveb je například elektroosmóza.
  5. Mikrovlnné odstranění vlhkosti – Mikrovlnné odstranění vlhkosti je metoda jednorázového vysoušení vlhkého zdiva, kdy se molekuly vody přejímáním energie mikrovlnného pole rozkmitají, třením vzniklé teplo zahřívá zdivo a voda se odpařuje.