Nové povlečení – pořiďte své posteli nový outfit!

Staré povlečení již dosloužilo, a tak pokukujete po novém. Jaké povlečení zvolit, aby splňovalo vaše požadavky, a zároveň by oživilo vaší ložnici?

Při výběru se zaměřte zejména na materiál a rozměry povlečení. Důležitou roli hraje i barva. Pokud vyberete správně, povlečení perfektně zapadne do interiéru a bude sladěné i s ostatním vybavením ložnice.

Před výběrem lůžkoviny přeměřte

Standardní velikost deky bývá 124 x 200 cm a polštáře zas 70 x 90 cm. Přesto však své lůžkoviny před výběrem nových přeměřte, protože výše uvedené rozměry nejsou jediné na trhu. V současné době se vyrábějí různé velikosti dek a polštářů, takže jejich přeměření je základem, pokud chcete mít jistotu.

bedroom-1158264_1920

Příjemné povlečení z bavlny

Bavlna patří k nejoblíbenějšímu materiálu, který se používá pro výrobu povlečení. Je takovou tou klasikou mez povlečením již od počátku, ale i s narůstající konkurencí a výrobou povlečení z různých materiálů bavlna pořád patří k TOP .

Její velkou předností je, že je příjemná na dotek. Materiál je velmi pevní a vyznačuje se vynikající savostí. Její údržba není nijak náročná, ale někomu může vadit, že se dost mačká. Je vhodná pro každého, tedy i pro alergiky.

Další výhody bavlny:

 • měkký a pružný materiál, který je příjemný k pokožce,
 • vzdušný materiál,
 • výborná prodyšnost a savost,
 • cenově dostupná varianta.

Krepové povlečení

Krep je vyroben ze 100% bavlny a patří rovněž k velmi žádným jako bavlna a to hlavně kvůli jeho vlastnostem – měkkost, pružnost a prodyšnost. Krepové povlečení lze snadno poznat podle materiálu, který je střídavě hladký a zvrásněný v pravidelných pruzích, díky čemuž se nemusí žehlit. Dalšími výhodou krepu je snadná údržba, nemačkavost a praktický moderní vzhled.

Povlečení z mikrovlákna na léto

Výborný materiál pro povlečení je mikrovlákno, které je velmi prodyšné a asi pětkrát savější než bavlna. Bývá velmi populární v létě, protože člověk má dojem, že povlečení příjemně chladí. Dalšími přednostmi je:

 • jemnost a hebkost,
 • nemačká se, tudíž se nemusí žehlit,
 • v létě chladí, v zimě udržuje tělesnou teplotu,
 • snadná údržba – rychle schne.

Mikrovlákno je stejně jako bavlna vhodné i pro alergiky.

bed-1575491_1920

Flanel pro chladnější období

Flanel patří k oblíbeným materiálům hlavně v zimě kvůli jeho hřejivosti. Vyrábí se ze 100% bavlny, kdy se při výrobě používá hustě tkaná látka o vyšší gramáži. Látka je speciálně upravena, čímž se dosáhne oné měkkosti a jemného vlasu. Mezi jeho výhody se řadí hebkost, měkkost a vysoká hřejivost.

Jak vybrat povlečení do interiéru?

 • Do moderních interiérů je vhodné povlečení s jednoduchým vzorem (např. s geometrickými křivkami, květinové linie apod.).
 • Barva a design povlečení by měl korespondovat s rámem postele. Doporučujeme určitě sladit s povlečením i menší polštářky, případně vybírat takové povlečení, které bude kromě postele korespondovat barevně i s podlahovou krytinou.
 • V zahraničí jsou oblíbené velké přikrývky, které pokryjí celou postel a postel tak působí opravdu pěkně. Pokud si ale nejste jistí, že by vám jedna společná přikrývka s partnerem vyhovovala, radši sáhněte po těch oddělených.

Trendy pro rok 2017

Pokud se zajímáte o současné trendy a rádi byste nějaký ten módní kousek do ložnice pořídili, pak sáhněte po osobitém povlečení s výrazným vzorem či patinou. Letos se preferuje různorodost. Chybu však neuděláte ani s povlečením v přírodních barvách. V kurzu jsou odstíny šedé, ale i metalické.

room-2269594_1920