Jak zútulnit pronajatý byt?

living-room-2155353_1920

Chystáte se bydlet do pronajatého bytu? Nebo už v něm bydlíte, ale necítíte se v něm jako doma?

Zařizování pronajatého bytu vyžaduje specifický přístup, který vyplývá z řady omezení. První skupina omezení se týká samotného prostoru – často slevujeme nároky na dispozice bytu, smíříme se i se starší kuchyní a často nemáme v plánu byt ani příliš vybavovat s tím, že je to přeci jen „na chvíli“ a byt není náš.

Jenže tímto způsobem si nezajistíme útulné bydlení, ve kterém se budeme cítit dobře. Jak tedy postupovat, abychom i s omezeným rozpočtem a úsilím vytvořili hodně muziky?

Ptejte se na možnosti úprav před podpisem smlouvy

Pokud se vám něco nezdá, nebo byste v bytě rádi něco upravili, vždy se dohodněte s majitelem předem. Každý je jiný a někteří vám pomalu nepovolí pověsit na zeď byť jeden obrázek, další zase nemají problém s výmalbou, tapetováním či vybudováním vestavěné skříně, kterou si pak odkoupí.

Najděte vlastní styl

Abychom se v interiéru cítili jako doma, je potřeba najít vlastní styl. Nejdříve je potřeba hledat sami v sobě, zamyslet se nad tím, jaké prvky, barvy, materiály či tvary vám dělají dobře a na základě toho postavte váš styl. Jen tak si vytvoříte bydlení, ve kterém se budete cítit jako ryba ve vodě.

4093225498_13ac5e6d05_o

Respektujte původní vybavení

Když už jste si vymezili svůj vlastní styl, dost často se stává, že člověk pak narazí, že například podlaha spolu s vaším stylem vůbec nekoresponduje. Ačkoli se můžete snažit třeba tu podlahu „přebít“ ostatním vybavením nebo ji kompletně zakrýt koberce, není to úplně vhodné. V tomto směru doporučujeme respektovat původní vybavení a snažit se na něm najít něco hezkého.

Co je na interiéru krásné?

Když jste si byt vybírali, určitě vás na něm něco zaujalo, něco, co vás přesvědčilo, proč si tento byt pronajmout. Ať už to byla skvělá dispozice bytu, okna, zajímavý výhled, cokoliv, snažte se tyto prvky zdůraznit, taky aby v prostoru vynikly.

Kupovat/nekupovat nábytek?

Když se stěhujeme do pronájmu, často to bývá tak, že v interiéru již nějaký ten nábytek je, nějaký si již přivezeme a nějaký si budeme muset koupit. Co se týče nákupu nábytku, v tomto směru lidé přemýšlí vesměs stejně. Automaticky saháme po levnější variantě s tím, že se ho při dalším stěhování zbavíme.

Zde je třeba se zamyslet, zda se nám nevyplatí koupit nadčasový kousek. Investice do kvalitnějšího a dražšího nábytku se nám může dlouhodobě vyplatit. Dále doporučujeme se při výběru zaměřit na jednoduchý, neutrální nábytek, který jednou budete moci využít i v jiné místnosti, než pro kterou jste ho zpočátku kupovali.

pexels-photo-358572

Poraďte se s profesionálem

Pokud máte v plánu zůstat v bytě delší dobu, nevíte si rady, jak vše rozvrhnout a poskládat, abyste se cítili v prostředí příjemně, pak je dobré investovat do konzultace s interiérovým designérem. Prostředky vložené do tohoto poradenství se vám vrátí v podobě praktických rad, jak využít stávající nábytek, co a jak nakoupit, abyste věci mohli využít i v budoucnu apod. Designér vám navíc poradí s barvami a jejich odstíny.

Ať už zařizujete byt na kratší nebo delší dobu, užijte si to. Je to skvělá příležitost pro experimentování a objevování možností, které se vám jednou při zařizování vlastního interiéru budou hodit.