Jak zaměřit a namontovat žaluzie do plastových oken?

Zaměření i následná montáž horizontální žaluzie pro plastová okna jsou velmi snadné. Šířku i výšku žaluzie do plastových oken měříme mezi zasklívacími lištami, těsně u skla. Nejjednodušším způsobem jak správně vertikální žaluzie zaměřit je, že si představte obdélníkovou desku, kterou chcete určený prostor zaclonit. Pakliže nechcete, aby se například vertikální žaluzie dotýkala země, tak nezapomeňte odečíst až 4 cm. Je důležité myslet na to, že žaluzie se po stažení nikam neschovají. Neustále tak budou součástí Vašeho interiéru.

Zaměření šířky žaluzie

Začátek metru přitiskneme až na doraz k zasklívací liště. Gumového těsnění si nevšímáme. Od naměřené šířky odečteme 4 mm (2 mm z každé strany). Šířka žaluzie = naměřená šířka – 4 mm. Příklad: Mezi lištami jsme naměřili 70 cm. Šířka pro objednávku je tedy 70 cm – 4 mm = 69, 6 cm. Pro jistotu je dobré šířku žaluzie zaměřit na více místech. Nahoře, dole a uprostřed okna. Pokud se náhodou rozměry neshodují, počítat pro objednávku s tím nejmenším. Měříme s tolerancí + – 1 mm.

Zaměření výšky žaluzie

Měříme stejně jako šířku. Rozměr výšky, který naměříme je rozměrem výšky žaluzie. Výška žaluzie = naměřená výška. Pozor v případě, že je žaluzie montována do výklenku, je nutno počítat s vůlí a odečíst vůli mezi výklenkem a žaluzií. Žaluzie může sahat po parapet, topení nebo až po zem. Změříme výšku na obou stranách (pokud jsou výšky na jednotlivých stranách rozdílné, použijeme tu kratší).

Tip na zaměření šířky žaluzie pro objednávku

Pokud jsou zasklívací lišty dostatečně zkosené (minimálně 5mm od skla dále se šířka mezi nimi zvětšuje), pak je možné naměřenou šířku brát jako šířku pro objednávku. Rozměr měříme mezi lištami těsně u skla. Pozor naměřená šířka = šířka žaluzie pro objednávku. Pozor, toto platí pouze v případě, kdy šířka mezi lištami se směrem od okna rozšiřuje. Po zaměření je možno objednat žaluzie online na některém z internetových obchodů. Výhodou je nízká cena a rychlé doručení zakázky, většinou do týdne od objednávky.

Montáž žaluzie

Například firma Velux má pro své doplňky patentován důmyslný systém pro montáž nazvaný Pick & Click. Do češtiny lze tento výraz přeložit jako sebrat a přichytit. A skutečně takto snadná je montáž žaluzie nebo rolety Velux. Doplňky jsou uzpůsobeny pro co největší komfort instalace. Montáž zabere i laikovy bez předchozích zkušeností pouze několik minut. S trochou trpělivosti je možné se pustit i do montáže doplňku s dálkovým ovládáním.

V tomto případě je docela rozumné zakoupit solární pohon, který není třeba připojit do elektrické sítě a není tedy připojit žádné kabely. Solární pohon nevyžaduje přikoupit ovládací jednotku jako doplňky na elektrické dálkové ovládání. Ve výsledku má tedy doplněk na solární pohon podobnou cenu jako doplněk na klasický elektrický pohon. Solární napájení zaručí doplňku dostatek energie k manipulaci i při zataženém počasí.

Montáž venkovních doplňků jako jsou markýzy a venkovní rolety probíhá z místnosti. Montáž markýzy MHL s ovládáním na háčky je také hotová během několika minut. Montáž venkovní rolety zabere času více, ale pro domácího kutila není žádnou překážkou. Součástí balení každé Velux rolety a žaluzie je přehledná montážní příručka. K dispozici jsou také veškeré potřebné montážní úchyty, vruty a šrouby a také jednoduchý šroubovák. Rolety a žaluzie Velux  jsou prostě vyrobeny se vší precizností a je myšleno na každý detail.