Jak vybrat střechu na dům?

Stavíte dům nebo ho rekonstruujete a na řadu přišla střecha? Zabraňte zbytečným energetickým únikům, zatékání nebo profukování. Vyberte si kvalitní střešní krytinu, doplňkové prvky a vhodný typ střechy. Jak na to? Pokračujte ve čtení.

Počítejte i s dalšími doplňky

Ať už si vyberete jakýkoliv druh střešní krytiny, počítejte s tím, že náklady na střechu nejsou pouze tašky, ale také montážní prvky jako jsou okrajové tašky, odvětrávací tašky nebo hřebenáče, větrací komínky nebo hlavice.

Střecha může být doplněna, zvláště pokud bydlíte v horách o zábrany proti sesuvu velkého množství sněhu. Střechu je možné doplnit také o prosvětlovací nebo bleskosvodné prvky, střešní fólii těsnící a samolepící. Pokud máte dům někde v blízkosti centra města, jistě oceníte větrávací pásy proti proniknutí plátků a hlodavců a spoustu dalších vylepšení vaší střechy.

Podle čeho střešní krytinu vybírat?

  • materiál
  • povrch
  • hmotnost
  • odstín
  • cena

Vybírejte podle sklonu střechy

Vliv na výběr vhodné střešní krytiny má také sklon střechy. Obecně platí, že pro střechy s menším sklonem než 20 stupňů se nehodí používat pálené tašky. Nabízí se ovšem celá řada variant, které vytvoří nejen funkční, ale také estetickou střechu.

Nezapomínejte na barvu a provedení

Střecha je zároveň také prvkem, který utváří celkový vzhled domu, zaujme na první pohled. vybírejte pečlivě nejen kvalitu, ale také její provedení a barevný odstín. Díky široké nabídce máte opravdu z čeho vybírat a zvolit tak střešní krytinu, která bude vašemu domu slušet.

Šikmou, plochou nebo sedlovou střechu?

Při volbě typu střechy berte v úvahu 3 kritéria – estetiku, funkčnost a ekonomické hledisko. Střechy se dají rozdělit na dva základní typy, a to plochou a šikmou střechu. Každý typ má své výhody a nevýhody.

Šikmé střechy

Šikmé střechy jsou nejběžnějším řešením na zastřešení nejrůznějších typů obytných objektů a v našich městech jsou velmi často k vidění. Jedná se o střechy se sklonem od 10 do 55 stupňů. Čím je úhle vyšší, tím je střecha strmější a vytváří tak prostor pro vytvoření obytného podkroví.

Šikmá střecha má sama o sobě několik variant, nejčastěji jsou k vidění sedlové střechy. Jsou stavebně nejjednodušší a skládají se ze dvou proti sobě nakloněným rovinám ve sklonu od 15 do 45 stupňů a víc.

Šikmé střechy:

  • mají větší odolnost proti povětrnostním vlivům
  • díky tvaru jsou méně vystavované nepřízni počasí
  • plášť se méně namáhá
  • nabízejí prostor k bydlení

Ploché střechy

Ploché střechy jsou ty, kdy střecha nedosahuje většího sklonu než 10 stupňů. Ploché střechy jsou finančně méně náročné a o z důvodu absence krovu a jeho konstrukce. Plochá střecha nabízí také menší plochu na izolaci a utěsnění tepelného pláště.

Nevýhodou ploché střechy je téměř nulová spádová vrstva. na střeše se tak mohou tvořit louže, které střechu trvale poškozují. V současné době je vaše moderní volit tzv. zelené střechy, to jsou střechy, na kterých roste tráva nebo jiné rostliny. tato varianta je oblíbená v centrech měst, kde je nedostatek pozemku kolem domu.

Informace na zpracování článku poskytla stavební firma Praha IVPS s.r.o.