Jak si správně zařídit svoji dílnu?

Mít u svého příbytku zařízenou dílnu je velkou výhodou. Dílnu nemusí využívat vždy jen profesionální automechanici, truhláři nebo svářeči. Každý ze své vlastní zkušenosti jistě ví, že něco opravit, uříznout, vyvrtat nebo přišroubovat potřebuje jednou za čas každá domácnost.

Dobrou dílnu dělá dílnou především správné dílenské vybavení. Základním vybavením je ruční nářadí. V případě, že se vrháte také úprav aut, vám velmi dobře poslouží karosářské nářadí. Aby byla dílna funkční a praktická, je důležité zvolit i správný dílenský nábytek.

Před nákupem vybavení do dílny si položte otázky:

  • Jak prostorná je vaše dílna?
  • K jakým účelům budete dílnu nejčastěji využívat?
  • Jaké finanční prostředky máte na zařízení dílny připravené?

Velikost dílny

Ne každý si může dovolit prostornou dílnu. Dobře vám může posloužit i menší dílnička. Zřídit si jí můžete například v méně využívanější části své garáže.

U menších prostor je dvojnásobně důležité zvolit správný dílenský nábytek. Vhodné uspořádání vám ušetří místo a pohodlně tak do své dílny dostanete potřeby, které potřebujete. Pečliví buďte zejména s výběrem:

  • dílenského stolu
  • úložných boxů a organizérů
  • skříněk (Tip: vyzkoušejte praktické skříňky na kolečkách, které udrží i náklad větší hmotnosti)

Dílenské vybavení

Dílenským vybavením se kromě nábytku rozumí především nářadí a stroje.

Ruční nářadí

Základ výbavy domácích kutilů tvoří zejména ruční nářadí. Nepostradatelné je při drobných opravách i běžném provozu domácnosti. Pokud patříte mezi „sváteční domácí kutily“, bude pro vás výhodná sada ručního nářadí, kterou pořídíte za dostupnou cenu.

Při úpravách karoserií aut se často používá různé karosářské nářadí.

Stroje

Do dílen patří ale také stroje a přístroje. Na stole by neměl chybět svěrák. Většina dalších strojů bývá obvykle na elektrický pohon. Oceníte zejména vrtačku, brusku, pilku, svářečku a další.

Při výběru dílenského vybavení sledujete uvedené parametry. Domácím kutilům by mělo stačit hobby nářadí, které sice není přesné a odolné jako profi, ale stojí výrazně méně.

Kde dílenské vybavení nakupovat?

Jiné nářadí využije profesionální mechanik, a s jiným nářadím se spokojí domácí kutil. Škála kvality i ceny se u dílenského vybavení může výrazně lišit.

Pokud si s výběrem dílenského vybavení nejste jistí, zajděte do specializovaného obchodu, kde se vás ujme personál a bude schopný poskytnout vám poradenství.

Široké pole výběru máte i při pořizování karosářského nářadí. Pořídit se dají karosářské kleště, lžíce, kladiva, klíny a další.

Výsledky práce se správným vybavením do dílny pro vás budou tím správným uspokojením!