Inteligentní dům

Dnes spíše zvláštnost, v brzké budoucnosti každodenní realita – inteligentní dům. Nelze předpokládat tak rychlý rozvoj jako tomu bylo u mobilních telefonů, kdy za pár let inteligentní telefony vytlačily tlačítkové mobily do muzea.

Co umí inteligentní dům

Přes centrální systém je možné řídit ventilaci, vytápění, ohřev vody a mnoho dalších věcí. Všechny spotřebiče jsou napojené na řídící jednotku, do které zasílají informace i přijímají nazpět příkazy. Velice praktickou funkcí je ovládání vytápění, kdy je možné nastavit přesné teploty v jednotlivých místnostech na určité časy. Takže přes den nemusíte zbytečně topit, a když přijdete z práce, máte doma teplotu podle přání. Vracíte se z práce o 4 hodiny dříve? Žádný problém, přes mobilní telefon nastavíte mimořádnou změnu teploty ještě v práci a přijedete do již vyhřátého domova.

S osvětlením se můžete vyblbnout snad ještě více. K inteligentnímu domu patří automatická čidla a regulovatelná světla. Náročnější mohou nastavit různá světelná schémata po celém domě. Vypínače nejsou napevno přiřazená k danému světlu, ale přiřazujete si je pomocí aplikace v mobilu. Vypínače mohou mít různou formu a mohou být rafinovaně umístěné. Spotřebu energie máte k dispozici online v mobilu a také vidíte, jaká světla v domě svítí (popřípadě je například z práce vypnout).

Zabezpečení i zábava

Další důležitou funkcí inteligentních domů je možnost zabezpečení. Systém vás bude ihned informovat o nepovoleném vniknutí a ukáže vám, kde byla ochrana porušena. Dům je zabezpečen také čidly monitorujícími kouř s možností automatického vytáčení hasičů. Instalované kamery umožňují sledování situace okolo domu nebo například kontrolovat děti z pohodlí práce.

Centrální multimediální systém propojuje všechny připojená zařízení a umožňuje rychlé užívání obsahu z centrálního zařízení. Film stažený v počítači můžete přehrát na televizi bez nutnosti kopírování. Inteligentní domy se také často doplňují o stahující se plátno, kdy jedním tlačítkem přehrát na PC uděláte: zatažení žaluzií, zapnutí projektoru, zapnutí reproduktorů a popřípadě rozsvítí nastavenou světelnou scénu.