Ideální podlahová krytina do kuchyně

Moderní bydlení obnovilo význam kuchyně. Z dřívější popelky našich bytů je nyní kuchyň reprezentativní místností. V módě jsou opět kuchyně, které jsou často spojené s jídelnou, případně s obývací zónou bytu. V tomto pojetí se moderní kuchyně stává místem vhodným pro rodinné a přátelské sešlosti.

Nové uspořádání prostoru i provozu kuchyně si vyžaduje vhodný výběr podlahy, která bude plnit jak provozní, tak i estetické potřeby.

Hlavní požadavky na krytinu do kuchyně:

  • odolnost proti mechanickému poškození,
  • voděodolnost kvůli častému rozlití tekutin,
  • snadná údržba.

Při výběru je důležité brát v potaz i hledisko zátěže. Z tohoto hlediska kuchyň patří na druhé místo v bytě, hned za vstupními prostory, proto je třeba vybírat odolnější podlahovou krytinu, která všechny kuchyňské nešvary zvládne levou zadní.

Jaký zvolit materiál podlahové krytiny?

Nároky a požadavky na kuchyňskou podlahu splňuje více materiálů. Patří mezi ně vinyl, PVC, dlaždice, laminátové podlahy, dokonce i dřevo nebo korek. Podle rozdílných potřeb jednotlivých sekcí lze pak zvolit správnou kombinaci podlahových krytin, případně použít jednu univerzální, která splní potřeby jak v obytné, tak i pracovní části.

PVC a vinylové podlahy

Univerzálním a často používaným materiálem podlah do kuchyně jsou PVC krytiny, k nimž se řadí i vinylové podlahy. Jedná se o osvědčené materiály, které jsou v dnešní době dostupné v takových kvalitativních úpravách a designových variantách, že dokážou vyhovět provozním i obytným potřebám kuchyně.

Podlahové krytiny z PVC

Ty patří k tradičním a běžně používaným materiálům do kuchyně. Kromě ceny patří k jejich výhodám měkký a teplý povrch, který se velmi dobře čistí. U PVC je snadná i pokládka, většina PVC se vyrábí jako samolepící v různých rozměrech a šířkách. PVC materiály navíc nabízejí kromě vhodné kvality i množství vzorů. Vybírat můžete jak ze vzhledu přírodních materiálů, tak i z výraznějším moderních vzorů.

Vinylové podlahy

Vinyl dnes patří k cenově dostupným materiálům a vyniká řadou vlastností, které v kuchyni jednoznačně oceníme. Tento materiál velmi dobře odolává vodě, vlhku, chemickému i mechanickému poškození. Díky dostupnosti velké škály elegantních i nadčasových designů je opravdu u vinylu z čeho vybírat.

Marmoleum

Skvělou volbou je i přírodní varianta linolea – tzv. marmoleum. Jedná se o 100% přírodní produkt, který je vhodný pro alergiky a se svými skvělými vlastnostmi není o mnoho dražší než klasický vinyl.

Dlažba do kuchyně

Dost často lidé volí do svých kuchyň kombinaci dlaždic do sekce s vařením spolu s dřevěnou nebo laminátovou podlahou, která je položena do společenské části. Dlaždice patří také k osvědčeným materiálům, jelikož jsou velmi dobře omyvatelné. Jejich velkou nevýhodou ale je chlad.

V rámci bezpečnosti není vhodné používat do kuchyně příliš hladké dlaždice, kde po rozlití tekutin může hrozit uklouznutí.

Laminátové podlahy

Pokud přemýšlíte o laminátu, je třeba vybírat z jeho voděodolných podob. Tyto podlahové krytiny jsou totiž, jak už sám název napovídá, vysoce odolné proti vlhkosti, ale i proti časté zátěži a nejrůznějšímu poškození.

I dřevo je možné použít v kuchyni

Dokonce i dřevo lze v dnešní době použít do kuchyně a to jen díky nejrůznějším povrchovým úpravám, jako je voskování, olejování apod., které zabraňují tomu, aby dřevo přišlo do styku s vodou a jejímu vsáknutí.

Ať už vyberete jakýkoli materiál nové podlahové krytiny do kuchyně, ujistěte se ještě před pořízením, že tato podlaha splňuje vše, co od ní požadujete. Dále si dvakrát promyslete, zda ten vybraný odstín a design jsou to pravé a za pár let se vám podlaha neokouká. Podlahu vybíráme za život jen párkrát, proto je třeba při výběru k tomu i tak přistupovat.