5 tipů, jak zútulnit balkon nebo terasu

Léto je v plné polní! Krásné počasí nás tahá co nejvíce ven. Pokud ale není nálada na posezení ve městě a chceme se jen tak poflakovat doma, vhod nám do teplých večerů přijde posezení na balkoně či terase, kde můžeme v klidu povečeřet, popovídat si s přítelem nebo se jen tak začíst do oblíbené knížky.

Přinášíme vám proto několik tipů, se kterými se balkon či terasa zútulní a o to více si chvíle strávené na něm každý užije.

1. Ochrana proti slunci nebo dešti

Pokud chceme balkon využívat za jakéhokoliv počasí, bude se nám hodit markýza, která nás bude chránit jak před nepříznivými slunečními paprsky, tak i před deštěm. Slunečníky nejsou úplně nejvhodnější variantou, pokud je balkon menší, takže pak bývá problém s jeho umístěním.

Markýza se instaluje na zeď domu a není potřeba řešit pevné přichycení například k zábradlí. Ovladatelné markýzy lze jednoduše vysouvat a zasouvat a v dražší cenové relaci lze markýzu pořídit s elektrickým ovládáním, takže se o její manipulaci staráte jen stisknutím tlačítka.

2. Zástěna kvůli většímu soukromí

Zástěna je ideální pro balkony, které jsou na dohled komejdoucím, sousedům nebo jsou postavené vedle dalších staveb. Ta se vkládá do konstrukce zábradlí a může být buď z dřeviny, papíru, plastu nebo textilie. Oblíbeným materiálem bývá zejména bambus.

3. Kousek přírody na balkoně? Proč ne!

Rostliny vnesou na balkon nebo terasu kousek přírody a vytvoří takovou atmosféru, kde se budeme cítit příjemně. Konkrétní druhy rostlin doporučujeme volit podle orientace balkonu.

  • Východ – jedná se o místo, kde by se mělo většině rostlin dařit (musíme jim ale zajistit dostatečnou zálivku a ochránit je před poledním sluncem). Na východě se daří některým balkonovkám, konkrétně fuchsiím, petúniím, muškátům, z letniček netýkavka nebo okrasný tabák. Dále jsou vhodné i hortenzie, azalky, bambus, zimolez, ostřice atd.
  • Jih – na jihu je hodně slunce, na kterém se daří především středomořským rostlinám. Skvělé jsou citrusy, palmy, olivovník, oleandr nebo buganvilea. Mohou se vyzkoušet i některé okrasné trávy. Klasikou jsou pak muškáty a petúnie. A z bylinek lze na jih dát třeba levanduli, tymián, rozmarýn, dobromysl či šalvěj.
  • Západ – na balkony na západě dopadá slunce odpoledne a navečer, obecně by se zde mohlo dařit rostlinám vhodným pro východ a stejně tak i těm, které milují slunce.
  • Sever – je ideální pro rostliny, kterým nevadí stín, z balkonovek jsou to například begónie, z popínavek břečťan. Dále lze na severní balkon umístit fuchsie, barvínek, kapradiny, dlužichu nebo bohyšky.

4. Balkonový nábytek nesmí chybět

Základem každého balkonu nebo terasy je kvalitní venkovní nábytek s reprezentativním vzhledem. Zde doporučujeme investovat do odolného dřevěného nebo kovového nábytku. Pro ještě pohodlnější sezení je skvělé pořídit měkké polstrování a podsedáky v oblíbených barvách. Ty pak můžeme měnit podle nálady.

5. Udržujte balkon v čistotě

Aby byl balkonový prostor příjemným místem, je zapotřebí jej udržovat neustále v čistotě. A toho docílíme jen jeho pravidelným uklízením. Pravidlem by mělo být setření nečistot z nábytku i podlahy. V žádném případě neodkládejme na balkon různé harampádí, které tam zkrátka nepatří.

Ať už si balkon zařizujeme nebo to plánujeme, je důležité si pamatovat, že vše je vystavené působení vnějších vlivů. Proto je dobré investovat do kvalitních kousků, u kterých je zaručeno, že opravdu vydrží jak teplé počasí, tak i déšť nebo vítr.