Základem krásné zahrady je kvalitní trávník

Vaše zahrada může mít různý styl. Laděna může být do romantiky, kdy si pořídíte několik záhonů s různobarevně kvetoucími květinami, nebo může mít spíše orientální vzhled, vysázeny různé druhy keřů, stromů, případně zabudované vodní jezírko.

Ať už je zahrada v jakémkoliv pojetí, pokaždé se v ní objevuje menší či větší místo, kde se objevuje zatravněná plocha. Hustý, svěže zelený trávník je snem každého zahrádkáře a i z jednodušší zahrádky dokáže vykouzlit oázu relaxace a pohody.

Jak docílit kvalitního hustého trávníku

Klasickou a stále ještě nejrozšířenější metodou je klasický výsev. Moderní doba už našla ale i jiné řešení, jak si pořídit krásnou zelenou plochu – pomocí travních koberců.

Trend travních koberců je hitem několika posledních let. Mezi zahrádkáři má své příznivce, ale někteří se stále přiklánějí ke klasické metodě výsevu. Na specifika výsevu i pokládky travních koberců se níže detailně zaměříme.

Jaký postupovat při výsevu trávníku

  1. Doba výsevu

Výsev trávy je vhodné provést na jaře, kdy už nehrozí přízemní mrazíky a půda je dostatečně vlahá. Ideální bývá duben až květen.

Ideální podmínky pro výsev jsou bezvětří a teplota zhruba 8 až 15°C.

  1. Úprava terénu

Před výsevem trávy musí být terén vyrovnán, zbaven všech kamenů a plevele. Aby se osivo dobře uchytilo a mělo dostatek živin, je dobré navést svrchní vrstvu kvalitní zeminy, zhruba tak 15 cm. Zeminu uhlaďte.

Pro ještě efektivnější účinek můžete zeminu pohnojit, asi dva týdny před setím.

  1. Výběr osiva

Na trhu je dostupných několik druhů osiv travních směsí. Vzrostlá tráva se pak od sebe liší vzhledem i účelností. Do méně namáhané zahrady se hodí standardní nebo parková směs. Parková směs je oblíbená pro více druhů rostlinek, které vykouzlí rozmanitou travní plochu.

Do více zatížených ploch se hodí travní směs pro sport. Tento druh traviny je odolný a rychle roste. Nevýhodou je častější sekání než u jiných travních směsí.

  1. Výsev

Výsev můžete provádět ručně nebo pomocí speciálního sypacího strojku, který dokáže rozhazovat osivo velmi pravidelně. Pokud máte menší zahradu, zvládnete to ručně. U větších zahrad se Vám bude sypací strojek ale hodit. Dá se zakoupit, anebo jen vypůjčit ve vybraných zahradnictvích.

K zasetí na ploše 40 metrů čtverečních spotřebujete zhruba 1 kilo osiva a zaplatíte za něj od 150 do 300 korun, podle druhu travní směsi.

Obecně platí, že při setí trávy je lépe sít měně než příliš hustě. Osivo se dá po vysetí zhutnit do půdy speciálním válcem, který seženete také v zahradnictví.

  1. Zalévání

Po zasetí je dobré trávní zalít. Zvolte ale raději jemný rozstřik, aby se semene neslévala a netvořily se louže. Zasetou plochu je pak vhodné zalévat několik prvních týdnů denně. Za tu dobu by měly vyrašit první klíčky. V zalévání neustávejte, aby naklíčené osivo neuschlo.

  1. Sekání

První sekání proveďte, až když je tráva dlouhá asi 10 cm (asi po dvou měsících). Délku zkracujte ze začátku raději jen na vyšší délkový stupeň.

Vertikutace

Úspěšným zasetím péče o trávník zdaleka nekončí. Starost o trávu je nekončící proces, který není radno podceňovat.

Vertikutace, čili vertikální prořezávání trávy, je jeden z účinných způsobů, jak svůj trávník udržovat svěží, hustý a bez nežádoucího mechu a plevele.

Vertikulace by měla patřit mezi pravidelné aktivity zahrádkářů, kteří jsou ochotni věnovat trávníku náležitou péči. Výsledky úsilí budou stát za to!

Jak se vypořádat s vertikutací?

Pořízení vertikutátoru

Vertikutátor je stroj buďto ruční, anebo motorový. Ruční vertikutátor Vám postačí v případě, že máte zahradu menších rozměrů. Ruční vertikutátor vypadá jako hrábě, ale na rozdíl od nich má ostré nože, které drny trávy prořezávají.

Motorový vertikutátor poslouží majitelům větších zahrad, pro které by byla práce s ručním vertikutátorem příliš zdlouhavá. Pro koho by byla investice do pořízení vertikutátoru příliš nákladná, může si vertikutátor zapůjčit v zahradnictví nebo v půjčovně se zahradním nářadím.

Jdeme na věc

Vertikulace trávníku se doporučuje dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Ideálním měsícem pro jarní vertikutaci je duben. Vertikutace se provádí na suchém posekané trávníku.

Prořez vertikutátoru je vhodné nastavit asi na 3 mm, což jde nejlépe na rovném povrchu, např. cestě. Prořeže se tráva a svrchní vrstva půdy. Příliš hluboká vertikutace může poškodit nejen stroj, ale i travní kořeny.

Pro důkladnou vertikutaci je možno vertikutovat ve více směrech.

Závěrečná péče

Máme-li vertikutaci hotovou, shrabeme zbytky mechů a plstě. Nepravidelně rostoucí trávník lze v tuto chvíli dosít, případně pohnojit. Dále je nutné trávník zalévat a starat se o něj běžným způsobem.

Další vetikutaci provedeme až po půl roce.

K čemu je vertikutace dobrá

  • Zlepšuje se růst a hustota trávy, prořezávají se nové výhonky
  • Vertikutace zabraňuje vysoušení trávníku, odstraňuje z trávy vrstvu plsti, která trávě nesvědčí
  • Zlepšuje přístup vody, hnojiv a kyslíku do trávy
  • Zvyšuje odolnost
  • Odstraňuje mechy a plevel
  • Menší náchylnost na choroby a podlehnutí škůdcům

Co obnáší pokládání travního koberce

I když jsou travní koberce jednodušší a rychlejší variantou pořízení trávníku, i ony vyžadují jistou přípravu a specifický přístup.

Travní koberce jsou produktem travní školky, které se o trávu starají po dobu okolo 12 měsíců. Zalévání, hnojení a další odborná péče je na těchto travních kobercích znát, jsou husté, krásně zelené a v plné síle.

  • Pro pokládku jsou travní koberce připraveny ve formě pásů širokých 30 až 45 centimetrů. Pásy jsou odřezávány i s travním drnem a smotávány do rolí.
  • Požadované množství travního koberce pro Vás prodejce připraví na objednávku. Po zakoupení je nutné travní koberec ihned položit na předem připravené místo. Pokládka by měla být zvládnuta do 24 hodin.
  • Půda musí být pro pokládku travního koberce připravena podobným způsobem, jako při provádění výsevu. Manipulace s travními koberci je kvůli jejich vysoké hmotnosti poměrně náročná práce. Po jejich položení je vhodné je ještě utěsnit válcem.
  • Travní koberec je nutné dále často zalévat a omezit jejich zatěžování. Nic nezkazíte ani vhodným hnojením. Po zhruba dvou týdnech by tráva měla prokořenit do půdy.

Vyplatí se více výsev trávy nebo je výhodnější zakoupení travních koberců?

Každý ze způsobů pořízení trávníku má své kladné i záporné stránky. Pokud nevíte pro jakou variantu se rozhodnout, může být pro Vás určující doba, kterou jste ochotni na hotový trávník čekat, rozloha Vašeho pozemku, klimatické podmínky, anebo taky cena.

Klady a zápory při výsevu trávy

+ výrazně levnější a dostupnější varianta

 

– trávník vyžaduje po výsevu dlouhou péči a výsledků se dočkáte až za několik měsíců

– Vaši snahu ohrožuje nestálé počasí, které může způsobit vypálení či přílišné podmočení osiva

 

+ efektivní řešení za krátkou dobu a méně práce

+ dokonalý vzhled, hustý a rovnoměrný trávník

+ travní koberce bývají ošetřeny proti růstu plevelu, v trávníku se proto už neuchytí

+ okamžitě odstraní prach a bahno, rychlé zabezpečení proti sesuvu půdy

 

– relativně vysoká pořizovací cena

– těžká manipulace a poměrně náročné pokládání

– několik týdnů se vyžaduje dohled, pravidelné zalévání a pozornou péči, aby tráva nezažloutla