Zahrada inspirována žulovým kamenem

Chtěli byste dát Vaší zahradě jedinečný vzhled a vytvořit ze svého domova příjemné a originální místo? Nechte se inspirovat přírodou a popusťte uzdu své fantazii. Žula je kamenem velmi dobře známým v Českém prostředí a do našich zahrad se více než hodí. Můžete ji použít jako stavební kámen, vhodná je také na dlažby.

Vsaďte na originalitu a nesmrtelnost žuly

Pro své vlastnosti tvrdosti, pevnosti a dlouhé životnosti se žula používá jako vítaná surovina pro zvelebování exteriérů i interiérů. Jejími dalšími pozitivy jsou mrazuvzdornost, barevná stálost a jedinečný design.

Spousta lidí od žuly upouští, protože je toho názoru, že žulový kámen je materiálem finančně nákladným.

Je nebo není žula příliš drahým materiálem?

Tato otázka závisí na úhlu pohledu. Jako velice luxusní surovinou se dá žula pokládat u použití v interiéru. Tam se používá především ve zpracování určeném na obklady a podlahy nebo na kuchyňské desky.

Žula pro interiér bývá k dostání již v precizně propracovaném stavu – leštěná, broušená, upravovaná do přesných pravoúhlých tvarů.

Při využití ve venkovním prostředí existuje však větší variabilita. Pokud nechcete příliš utrácet, můžete zvolit možnost takovou, která pro Vás bude finančně nejdostupnější.

Žula je totiž k dostání v různých formách zpracování. Zakoupit se dají žulové balvany, neopracované kameny různých velikostí, žulové kvádry, dlažební kostky, žulový štěpek, hrubší i jemnější štěrk a další možnosti.

Tento sortiment se dá sehnat i za poměrně příznivou cenu. Stačí vědět, kam si jít žulu koupit.

TIP: Nakupujte přímo v lomu, tam se dá žula sehnat nejlevněji.

Jaké jsou možnosti využití žuly v exteriéru

  • Dlažby
  • Chodníky
  • Terasy
  • Bazény
  • Fasády
  • Dekorace

Jak na žulovou dlažbu

V okolí Vaší chaty či domu se dá žula využít různými způsoby. Nejvíce běžná je asi pokládka žulové dlažby a chodníku. Velice pěkně vypadá žulová dlažba například u vjezdů do rodinných domů, jako chodníku u domu nebo cestička zahradou.

Pokládka žulové dlažby je navíc poměrně jednoduchá a na menší plochu se může směle vrhnout i šikovný domácí kutil. Pokládá se do urovnaného terénu, zasypaného jemným štěrkem. Jednotlivé kostky srovnáváte k sobě, aby lícovaly. Postupuje se řadu po řadě, až do konce.

Před koncem si dobře rozvrhněte kostky, aby řady pěkně vyšly. Položené kostky se udusají a zasypou pískem, který se koštětem vmete do spár.

 

Pokud se rozhodnete, že pro Vás bude žula tou správnou možností, můžete vybírat z několika forem žulového kamene:

 

Dlažební kostky

  • Dlažební kostky jsou v lomech opracovávány a štípány. Nejsou na centimetr pravidelnými krychlemi, to však nic neubírá na jejich kvalitě.
  • Dodávány jsou v různých velikostech. Větší formáty se hodí spíše do městských částí, jsou velmi odolné proti zatížení četným dopravním provozem. Menší formáty se hodí do dvorů, vjezdů a jiných ploch u rodinných domů.
  • Dají se skládat buď do řádků, nebo kruhově. Určenost pro typ skládání bývá uveden dodavatelem. Pro kruhovou pokládku jsou kostky jinak tvarované, aby se daly lépe skládat do oblouků.

Divoká mozaika

  • Divokou mozaiku tvoří jakési odštěpy, kostky nepravidelných tvarů a kusy, které nebylo možno zařadit do žádné standardní rozměrové skupiny.
  • Divoká mozaika se dá použít pro místa zatížená lehkou dopravou, pěší cesty, zahradní schody. Je vhodná i pro rozmanité využití kolem rodinných domů.
  • Jednotlivé kusy žuly divoké mozaiky jsou různorodé nejen velikostně, ale i barvově. Vyskytovat se v mozaice mohou kostky různých odstínů šedé, žlutavé nebo narůžovělé.
  • Kostky divoké mozaiky se dají skládat do řádků, vln, kruhů nebo také kombinovat se standardními kostkami.

 

Zvolit dlažební kostky nebo divokou mozaiku?

Položené dlažební kostky i divoká mozaika vypadají v konečně fázi precizně, elegantně a jedinečně. Jednodušší pokládku a symetričtější design dosáhnete s klasickou dlažební kostkou.

Divoká mozaika vypadá na oko zajímavěji a více přirozeně. Za materiál na pokládku divoké mozaiky zaplatíte výrazně, až několikanásobně méně než za dlažební kostky. Nevýhodou je ale pracnější pokládka.

Žulová versus zámková dlažba

Pokud jste stále s žulovou dlažbou na vážkách, možná právě přemýšlíte o tom, zda by pro Vás nebyla lepší variantou dlažba zámková. Možná Vám rozhodování usnadní následující srovnání:

Žulová dlažba

  • Dá se sehnat v obdobné cenové relaci jako zámková dlažba. Nejvíce ušetříte, když si koupíte žulu zvanou „divoká mozaika“.
  • Pracnější pokládka, ale dlouhá životnost. Dá se jednoduše opravovat.
  • Je kvalitnější, přírodní, originální, nestárnoucí.

Zámková dlažba

  • Levnější než žula, ale pouze v případě, vyberete-li si zámkovou dlažbu z nejnižší kategorie. Při výběru jiného tvaru a barvy cena zprudka narůstá.
  • Jednodušší a rychlejší pokládka, některé typy zámkové dlažby se však na rozdíl od žuly musí řezat.
  • Používá jí každý druhý rodinný dům, není exkluzivním materiálem.

Další možnosti využití žuly na zahradě

Žulové štěpky

Drobné žulové úlomky různých velikostí a barev se dají použít například jako ozvláštnění záhonu s květinami nebo k zasypání skalky, kde se používá běžně kačírek.

Záhon s květinami si můžete rozvrhnout na dvě části, které budou podélně rozděleny nepravidelnou vlnitou linií. Ve vnější části zasázíte květiny, druhá část bude potažena geotextilií a zasypána žulovým štěpkem.

Záhon tak získá originální vzhled. Surový přírodní prvek žulových úlomků výborně vynikne obzvláště u moderního rodinného domu.

Žulový monolit

Hledáte-li pro svoji zahradu prvek, který na sebe upoutá pozornost a prostor ozvláštní, vsaďte na obří žulový balvan.

Žulový monolit si můžete vybrat přímo v lomu. Neopracovaný kus kamene se stane obdivuhodným prvkem Vaší zahrady.