Vybíráme zahradní nábytek

Zahradní nábytek je důležitou součástí většiny zahrad či terasy. Správně zvolený nábytek vnese do vašeho venkovního prostoru potřebné pohodlí a funkčnost. Výběr zahradního nábytku ale není vůbec jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Pokud si tedy plánujete na nadcházející sezónu pořídit nový zahradní nábytek, věnujte jeho výběru pozornost a dostatečné množství času.

Výběr zahradního nábytku

Před samotným výběrem je dobré popřemýšlet nad tím, jakému účelu bude váš venkovní prostor sloužit. Plánujete ho během letních teplých večerů využít jako jídelnu? Budete na něm pořádat narozeninové oslavy a večírky?

Nebo jen hledáte klidné zákoutí pro čtení oblíbené knihy? Ať tak či tak, vhodné je vytvořit si seznam věcí, které budete chtít venku dělat a podle toho se následně zaměřit na výběr nábytku.

Při výběru také zvažte plochu, na které bude zahradní nábytek stát, a stejně tak jeho bezprostřední okolí. Na trhu najdete spousty novinek v podobě venkovních koberců i staré dobré dlážděné nebo dřevěné podlahy. Pokud budete chtít váš nábytek umístit na dřevěnou terasu, dejte pozor na kovové části nábytku, které by ji mohly poničit.

Výběr materiálu zahradního nábytku

Dřevěný zahradní nábytek

Dřevo je živým, krásným a tradičním materiálem, který se hodí do každé zahrady i terasy. Dřevěný zahradní nábytek je kvalitní investicí do budoucna. Na zahrady se nejvíce hodí nábytek z tvrdého a extrémně odolného dřeva, jako je eukaliptus, teak nebo merenit. Tyto dřeviny se vyznačují dlouhou životností. Měkké dřeviny, jako je například smrk, jsou levnější než exotické dřeviny, ale náchylnější k poškrábání a rychlému stárnutí.

Pokud sháníte poctivý a kvalitní dřevěný nábytek, na který se nemusíte bát sednout, skvělou volbou bude ručně vyráběný zahradní rustikální nábytek z dubu. Rustikální zahradní nábytek splní všechna vaše očekávání. Jedná se o velmi originální kousky, které stvořila sama příroda. Sestava rustikálního nábytku dodá vaší zahradě či terase jedinečnou atmosféru.

Ratanový či proutěný zahradní nábytek

Pokud jste zastánci přírodních materiálů, můžete si zvolit také zahradní nábytek z přírodního ratanu. Tento stylový nábytek má ovšem jednu nevýhodu. Jedná se o jeho minimální odolnost vůči nepříznivému počasí. Proto stojí za úvahu, zda nebude lepší zvolit umělou variantu, která je ovšem na pohled i po hmatu téměř totožná s přírodním ratanem. Zahradní posezení z umělého ratanu vyžaduje minimální péči, je odolné a ani s postupem času neztrácí na své funkčnosti a eleganci.

Kovový zahradní nábytek

Kovový zahradní nábytek je oblíbený především díky své dlouhé životnosti, pevnosti, stabilitě a estetickým vlastnostem. Aby byla zajištěna opravdu vysoká životnost, je kovový nábytek dodáván s antikorozním upraveným povrchem. Pokud máte zájem o kus stylového zahradního nábytku, kov bude tou pravou volbou.

Hliníkový zahradní nábytek

Hliník je jedním z nejvděčnějších materiálů pro výrobu zahradního nábytku. Tento materiál nevyžaduje v podstatě žádnou údržbu, nevadí mu rozmary počasí a je snadno kombinovatelný s jinými materiály. Také má velmi nízkou hmotnost, což znamená, že vám s jednotlivými kusy nábytku půjde opravdu snadno manipulovat.

Plastový zahradní nábytek

Plastový zahradní nábytek je oblíbený především díky své dlouhé životnosti a snadné údržbě, díky čemuž se stal jakousi klasikou mnoha českých zahrad. Mezi nesporné výhody zahradního nábytku patří také jeho cenová dostupnost. Slabší stránkou je pak jeho estetický vzhled, ale s tímto faktem se dá bojovat za pomoci polštářů, dek a podušek.

Zahradní nábytek Kulhánek
Zahradní nábytek Kulhánek