Výběr povlečení – materiály, rozměry, pro alergiky

Ložní povlečení svým podílem přispívá ke zdravému spánku a příjemnému pocitu v posteli. Povlečení se vyrábí z různých druhů materiálu a ne každý vám musí být příjemný. Zvláštní pozornost by výběru povlečení měli věnovat především alergici na roztoče. Prioritou by pro každého měla být především kvalita materiálu. Finální výběr vzoru a barvy povlečení už pak záleží na osobním vkusu nebo výbavě interiéru.

Rozměr povlečení

Při výběru povlečení vás bude v první řadě zajímat velikost povlečení. Pokud vlastníte lůžkoviny v klasických rozměrech, tak budete hledat povlečení 140×200 cm, nebudete mít se sháněním povlečení problém a vybírat si budete moci z široké nabídky povlečení z různých materiálů. Majitelé prodloužené verze postele o rozměru 140 x 220 cm už musí být s výběrem povlečení pečlivější. Ne všude se dá tento rozměr sehnat.

U specializovaných prodejců by prodloužená délka povlečení měla být dostupná. Moderní jsou také přikrývky pro dvě osoby, tzv. francouzské deky, které se obvykle vyrábí v rozměrech 200 x 220 cm nebo povlečení 220×240 cm. I ty je vhodné vybírat u zaměřených dodavatelů, u kterých se můžete spolehnout na kvalitu 

Jaký materiál zvolit?

Bavlna

Tradiční materiál ložního povlečení slaví úspěchy i nyní, kdy na trh pronikají stále nové druhy materiálů. Bavlna je příznivá díky vysoké odolnosti a životnosti. Bavlna je materiál prodyšný a savý, cítit se v něm budete příjemně v létě i zimě.

Krep

Krepové povlečení se prodává buď z čistě přírodní bavlny, nebo s příměsí syntetické látky. Krep se vyznačuje svojí zvlněnou strukturou a odolnosti. Krepové povlečení má své příznivce i odpůrce. Ke kladným vlastnostem patří to, že se krep na rozdíl od bavlny nemusí žehlit.

Flanel

Flanelové povlečení se vyznačuje svojí jemností, hebkostí a delšímu vlasu. Flanelová povlečení patří mezi teplejší, a proto se doporučuje spíše pro použití v zimním období, kde vás v posteli hezky zahřeje. Flanelové povlečení je vhodné do dětských postýlek.

Satén

Saténové povlečení je lesklé, hladké a působí dojmem luxusu. Variantou je povlečení z bavlněného saténu nebo ze saténu s příměsí polyesteru. Bavlněný satén má ty nejlepší vlastnosti – je pevný a životný. Satén s polyesterovou příměsí se hodí v letních měsících, kdy příjemně chladí.

Kde nakupovat ložní povlečení?

Ať už máte zálusk na povlečení bavlněné nebo saténové, kvalitní produkty najdete výhradně u specializovaných prodejců, kteří se v ložním povlečení vyznají a za své výrobky si ručí. Povlečení by mělo být prodyšné a životné.

Povlečení proto nakupujte u prodejců, kteří mají kladné reference, a můžete se na ně spolehnout. Asi nikdo si nepřeje, aby nové povlečení po prvním vyprání ztratilo barvu a stal se z něj hadr. Příliš nízká cena povlečení se může neblaze projevit na kvalitě a povlečení za krátkou dobu zplstnatí nebo se projeví jiné závady, způsobené nekvalitním materiálem.

Povlečení pro alergiky

Ztížené podmínky mají při pořizování povlečení alergici. I když se povlečení na první pohled zdá perfektní, nemusí alergikům kvůli zvýšené citlivosti vyhovovat. Alergii na roztoče je vhodné podřizovat už samotný výběr lůžkovin. Lůžkoviny lze opatřit protiroztočovými povlaky, které zamezí kontaktu roztočů s pokožkou.

Někteří prodejci nabízejí i speciální povlečení s antibakteriální úpravou, tzv. bariérové povlečení. Bariérové povlečení nepropouští vlhkost ani roztoče, ale přesto dýchá.

Levnější opatření pro alergiky

Pokud nechcete utrácet za nové lůžkoviny a povlečení tisíce, platí jedno preventivní opatření – časté praní na vysoký stupeň. Minimálně na 60°C perte lůžkoviny i povlečení. Při této teplotě dochází k ničení roztočů a jejich výkalů. Ne každé povlečení vysoký stupeň praní vydrží ustát.

V tomto ohledu je nejspolehlivější bavlna, která je odolná, prodyšná a vydrží praní až na 90°C. Podmínkou je povlečení z kvalitní a husté tkaniny. Povlečení ze saténu a mikrovlákna některým alergikům také vyhovuje, ale vyprat se smí maximálně na 40°C. Při této teplotě se nepodaří zcela zneškodnit všechny roztoče.