Vybavení kuchyně – přehled

Spotřebiče i nábytek kuchyně je k dostání v několika různých cenových kategoriích. U nábytku hraje hlavní roli materiál a složitost provedení, u spotřebičů počet funkcí a moderní design. Vybírat lze mezi jednotlivými kusy nebo si můžete pořídit již sestavený kuchyňský blok. Pokud si rozhodnete kuchyni sestavit sami, jsou k tomu vhodné kuchyňské programy.

Znamená to, že vybíráte mezi jednotlivými kusy nábytku, které jsou sladěny do jednoho designu. Cena složené kuchyně z jednotlivých kusů bývá obvykle o trochu vyšší – můžete si ale kuchyni přizpůsobit přesně podle svých představ.

Pracovní deska

Pracovní deska by měla být dostatečně odolná, aby vydržela při veškerých procesech, které na ní probíhají. Na pracovní desce byste neměli používat ostrý nůž a využít prkénko za pár korun. Některé desky by měly být sice noži odolné, ale je lepší se zbytečnému namáhání vyhýbat.

 • Laminátová – nejpoužívanější, cenově dostupná, široký výběr barev a dekorů
 • Přírodní kámen – tvrdý, velmi odolný, na krájení nebudete potřebovat prkénko
 • Umělý kámen – není tak studený, umožňuje bezespárové provedení a elegantní včlenění dřezu ze stejného materiálu do linky, finančně je ale náročnější
 • Kompaktní desky – pevné, výrazně tenčí než jiné typy pracovních desek, hodí se do moderních kuchyňských linek

Skříňky do kuchyně

Skříňky se nejčastěji skládají z korpusů a dvířek. Některé kuchyňské skříňky mohou být otevřené – jejich údržba je ale o to náročnější. Materiál, barvu a dekor můžete vybírat u každé složky v jiném provedení.

 • Korpusy – nejčastěji se vyrábí z lamina, různé dekory a barvy
 • Dvířka – k dostání jsou nejobvyklejší laminátová, z masivu, foliová, dýhovaná, skleněná a další druhy

Při řešení skříněk určitě popřemýšlejte také nad tím, kde se vám budou hodit klasicky otevíratelné skříňky a kdy využijete lépe zásuvky. Využít lze například výsuvný drátěný systém, který dobře poslouží v hlubokých potravinových skříních, kde by byl těžký přístup do regálů.

Dřez a baterie

 • Nerezový dřez – nejoblíbenější, cenově dostupný, odolný vůči mechanickému i chemickému poškození
 • Granitový dřez – vyroben z kamene, velmi tvrdý a odolný, možnost různých barevných provedení, hodí se do moderních kuchyní
 • Keramický dřez – nevšední a zajímavý typ dřezu, odolný, snadno se udržuje

Trh nabízí také široký výběr velikostí a tvarů baterií. Praktická je například baterie se sprchou. Ani u baterie se nevyplácí přehnaně šetřit. Vsaďte na osvědčené výrobce.

Spotřebiče do kuchyně

 • Vestavné – velkou výhodu představují spotřebiče vestavné, které tvoří součást kuchyňské linky, jsou sjednocené se stylem kuchyně a nikde neční ani nepřekáží, představují efektivnější řešení než volně stojící spotřebiče
 • Volně stojící – v kuchyni lze použít i volně stojící spotřebiče, finančně vyjdou o něco levněji