Vinylové podlahy

Zvolení správné podlahové krytiny je opravdu důležité, neboť novou podlahu vybíráme na několik desítek let. Co však od ní máme požadovat? Většinou preferujeme pěkný vzhled, dlouhou životnost, odolný materiál, nenáročnou údržbu a to všechno za přijatelné peníze.

Všechny tyto zmíněné požadavky splňují PVC vinylové podlahy, které jsou vyrobené z vinylu (neboli polyvinylchloridu). Tento materiál je velice odolný proti vodě, je pružný, rozměrově stálý, nenáročný na údržbu a snadno se pokládá. V porovnání s laminátem jsou vinylové podlahy teplejší.

Proč volit vinylovou podlahu?

Důvodů, proč zvolit tuto podlahovou krytinu, je hned několik. Vinylová podlaha se hodí jak do bytového interiéru, tak i do komerčních objektů. Nejčastějším důvodem, proč si lidé tuto podlahu pořizují a proč je tak oblíbená, je její elegantní design. Každý si může vybrat z nepřeberného množství druhů takovou podlahu (např. podlahu imitující dřevo, dlažbu, kameny apod.), která se bude perfektně hodit do vaší domácnosti.

Další skvělou vlastností, díky které jsou vinylové podlahy ideální podlahovou krytinou, je vysoká odolnost vůči opotřebení. Odolnost je dána ochrannou vrstvou, která dokáže odolat mechanickému poškození.

Výhody vinylových podlah

Vinylové podlahy jsou odolné proti různým nečistotám. Díky PU fólii jsou tyto podlahové krytiny velice odolné proti vlhku a vodě. Jsou rozměrově stálé a nesesychají jako např. podlahové krytiny z masivního dřeva. Podlahová krytina je velice pružná a tvrdá, vydrží tedy různé nechtěné pády veškerých věcí. Dále je tichá, příjemná a teplá na dotek. Díky malému odporu je vhodná pro podlahové vytápění.

Mezi její další výhody patří

  • snadná údržba a opravitelnost,
  • vysoká odolnost proti opotřebení,
  • vynikající rozměrová stálost,
  • cena,
  • Ideální jak pro alergiky, tak i pro domácí mazlíčky,
  • Věrohodně imituje různé materiály (např. dřevo, dlažbu, kámen…).

Do jakých místností se vinylové podlahy hodí?

Vinylové podlahy jsou vhodné do všech místností. Díky jejich odolnosti vůči vlhkosti i vodě je možné ji umístit i třeba do koupelny.

Druhy vinylových podlah

Vinylové podlahy mohou být buď plovoucí, nebo lepené. Plovoucí vinylové podlahy jsou skvělé svojí rozebíratelností. Díky této vlastnosti jsou vhodné do nájemních prostor. Tyto podlahy nemají zvýšené nároky na podklad. Druhá varianta je vhodnější pro pokládku do místností, kde se vyskytují děti, neboť lepené podlahy bývají tišší.

Vinylová podlaha a podlahové topení

Vinylové podlahy mají obecně nízký tepelný odpor, a proto jsou považovány za vhodnou podlahovou krytinu, kterou lze zkombinovat s podlahovým vytápěním. Vinylové podlahy mají na rozdíl od chladné dlažby tu výhodu, že i když podlahové topení není zapnuté, podlaha je stále díky složení materiálu teplejší.

Pokládka vinylové podlahy

Pro pokládku všech vinylových podlah je zapotřebí dokonale rovný a čistý podklad. Tento podklad by měl být také pevný, stabilní a suchý. Pokud má podlaha nerovnosti vyšší než dva milimetry, je nutné ji vyrovnat před pokládkou nivelační hmotou.

Na co si dát pozor při výběru vinylové podlahy

U vinylových podlah je jednou z nejdůležitějších vlastností rozpínání. Proto si během výběru podlahy důkladně přečtěte technické listy a vyberte si vinylovou podlahu s nejnižší roztažností. Pod vinylovou podlahu je možné použít fixační podložku, která zvýší stabilitu podlahové krytiny. U lepených podlah je důležité použít při pokládce taková lepidla, která roztažnost materiálu omezují.

Při pokládce si dávejte pozor také na teplotu. Vinylové podlahy totiž nesmí přemrznout. Mráz totiž narušuje jejich molekulární stavbu, vinyl poté zkřehne a ztratí tak svojí odolnost. Před pokládkou by měla být vinylová podlaha uskladněna v horizontální poloze v místnosti, ve které se bude pokládat. Podlaha by zde měla být uskladněna alespoň 24 hodin před položením při teplotě kolem 18 stupňů.