Vinyl nebo plovoucí podlaha?

Nabídka podlahových krytin je čím dál pestřejší a umožňuje zákazníkům vybrat si z nepřeberného množství druhů. Podle čeho však vhodnou krytinu volit? Rozhodujícím faktorem je především materiál a místnost, ve které bude nová krytina položena, cena a samozřejmě její vzhled.

Cílem tohoto článku je pomoci nerozhodnutým zákazníkům s výběrem vhodné krytiny. Zaměříme se na výrobek, jenž se téměř stal synonymem pro podlahovou krytinu, a srovnáme jej s populární novinkou. Tématem tohoto článku je výběr mezi vinylem a plovoucí podlahou.

Plovoucí podlaha – prověřená klasika

Plovoucí podlaha patří mezi stálice v nabídce podlahových krytin. Jedná se o druh podlahy, jenž ve své skladbě obsahuje zvukově-izolační vrstvu. Plovoucí podlahy nejsou pevně spjaty s podkladovou vrstvou, a proto není problém je znovu snadno rozebrat a položit třeba i na jiné místo. Nejčastějším způsobem pokládání plovoucích podlah je spojování lamel podlahové krytiny pomocí zámků pero/drážka.

Vysoká odolnost, snadná údržba, nízká pořizovací cena a rychlá pokládka jsou hlavní výhody plovoucích podlah, které nejenom dobře vypadají, ale rovněž pomohou vyřešit problémy s roztoči a možnými alergiemi. Ženy jistě ocení, že údržba plovoucí podlahy je jednoduchá, běžně postačí pravidelné vysávání, vytírání či zametání.

Plovoucí podlahu lze položit na jakýkoli povrch, který je suchý, rovný, tvrdý a pevný. Ideálně ještě na speciální izolační materiál. Krytina se k podkladu nijak nelepí ani jinak nepřipevňuje – proto označení plovoucí. Plovoucí podlahy se výborně hodí do každého bytového či komerčního prostoru. Zajímavým interiérovým řešením je obložení schodů plovoucí podlahou.

Ideálně 8 mm

Plovoucí podlaha je v konečné fázi složena z jednotlivých plochých desek, takzvaných lamel. Jejich tloušťka bývá různá, ideální standard je 8mm. Lamely, jež jsou spojeny speciálními zámky, umožňují pokládku bez použití lepidla a dále jejich opětovné rozebrání. Velice oblíbené jsou plovoucí podlahy 8mm buk, javor, olše či dub, rovněž i extravagantní výrobky, jako je např. bílá plovoucí podlaha. Nabídka dekorů je široká a vybere si každý.

Dýhovaná plovoucí podlaha

Dřevěná nášlapná vrstva má kresbu let nejrůznějších druhů dřevin. Základem dýhových podlah je HDF deska, na kterou je nalepena tenká vrstva skutečného dřeva, která vytváří naprosto unikátní a neopakovatelné barevné variace. 8 i více vrstev laku přispívá k výrazně vyšší odolnosti a delší životnosti podlahové krytiny. S tímto druhem krytiny se asi nejvíce přiblížíte pocitu pravé dřevěné podlahy.

Laminátová plovoucí podlaha

Laminátové podlahy jsou standardně tvořeny ze čtyř vrstev, které jsou pevně spojeny dohromady. První, povrchová vrstva, je tvořena z teplem tvrzené melaminové pryskyřice. Ta je vysoce odolná vůči oděru a chrání další, tzv. dekorovou vrstvu, která je z papíru potištěného přírodními barvami. Nosnou deskou kvalitních laminátových podlah je opět HDF deska. Laminátová podlaha představuje ideální řešení pro většinu zákazníků.

Vinylové podlahy

V současnosti však vyrůstá klasickým plovoucím podlahám silný konkurent. Hledáte-li vysokou odolnost, dlouhou životnost a nenáročnou údržbu, jistě Vás bude vinyl zajímat. Dávno už se nejedná o staré PVC podlahy z dob minulých. Současná nabídka plně kopíruje módní trendy a vinylové podlahy mohou mít podobu jakéhokoliv vzoru, včetně věrné struktury.

Vinylová podlaha skvěle odolává oděru i vodě. Je pružná, přitom však rozměrově stálá. Při porovnání s jinými krytinami, např. laminátem, je pocitově teplejší. Pokud je základem podlahy dřevěná deska opatřená na spodní straně izolační vrstvou, např. korkovou, jedná se o ideální řešení do bytů s dětmi.

V současné době je možné vybírat z měkčeného vinylu v rolích nebo z lamel či čtverců z tvrzeného vinylu různých formátů. Pokládka vinylových podlah probíhá lepením či jako plovoucí, pokud je vinylová podlaha vybavena zámky. Zámková vinylová podlaha je velice podobná klasickým plovoucím podlahám, proto je u zákazníků velmi oblíbená.

Závěrem

Nyní přichází kardinální otázka. Plovoucí podlaha bud, dub, javor nebo snad vinyl? Odpověď není zcela jednoznačná. Plovoucí vinylové podlahy jsou dalším vývojovým krokem plovoucích podlah a částečně napravují některé jejich neduhy. Přesto stále mají plovoucí podlahy dominantní místo na trhu a v nejbližší době se na této situaci mnoho nezmění. Rozhodujícími kritérii budou stále preference zákazníků, místo pokládky a v neposlední řadě také rozpočet. Další informace o pokládce podlahy naleznete v článku Jak položit vinylovou podlahu.