Úsporná světla – ušetřete na energiích

Rok co rok neustále rostou ceny za elektrické energie. Pokud patříte k lidem, kteří šetří, kde můžou, ale za energie dávají čím dál víc? Pak čtěte dále, neboť se v tomto článku dozvíte něco o úsporném LED osvětlení, jeho výhodách a kolik s nimi lze ušetřit.

Vývoj osvětlení

Dříve se používala v domácnostech žárovka s wolframovým vláknem, která spíše topila, než svítila, takže se jednalo o velmi nehospodárný zdroj světla. Tento druh žárovek měl řadu výhod – např. příjemná barva světla, malá velikost, rychlý náběh či zanedbatelná pořizovací cena. Bohužel však nikdy dlouhou nevydržela a kvůli velké spotřebě energie byla opravdu neekonomická.

Po klasických wolframových přišly na trh kompaktní zářivky, které byly označované také jako úsporné žárovky. Tyto úsporky byly více efektivnější v přeměně elektrické energie na světlo. Jejich nevýhodou však byla větší prostorová náročnost, pomalý náběh do plného výkonu a průměrná životnost.

V posledních letech se dostaly na trh také LED žárovky, které nabízejí řadu skvělých vlastností týkajících se úspory energie.

LED osvětlení

LED osvětlení je výborným řešením jak do domácností (např. LED osvětlení do koupelny, kuchyně či chodby), tak i do komerčních prostorů (např. kancelářská svítidla). LED úsporná světla přináší nejnižší energetické nároky, takže při jejich používání můžete významně snížit spotřebu elektřiny. Mezi jejich výhody dále patří nejlepší efektivita přeměny elektrické energie na světlo a opravdu dlouhá životnost, díky které překonává klasické i úsporné typy žárovek.

Další výhody:

  • hřejí méně oproti klasickým žárovkám
  • neobsahují rtuť
  • jsou ekologické

Nevýhody:

  • vyšší pořizovací cena
  • u některých typů větší rozměry žárovky
  • těžší hledání ideální barvy LED světla

Teplota světla

Podstatným parametrem u svítidel je teplota světla. Čím je teplota vyšší, tím je světlo studenější. Do různých místností se hodí jiné barvy světla. Pro relaxaci je vhodné teplejší osvětlení, zatímco pro práci je vhodná studenější barva. Světla, která mají 3000 – 6500 K se hodí zejména do předsíní, koupelen či různých hal, osvětlení s 2700 – 2800 K je vhodné do obývacích pokojů a ložnic.

Světelný výkon

Dalším podstatným parametrem u osvětlení je světelný výkon, který se udává v lumenech. Tento výkon je důležitější než příkon udávaný ve Wattech. Čím více má svítidlo lm/W, tím je lepší a efektivnější.

Kde všude lze LED osvětlení použít?

Led osvětlení je vhodné pro použití téměř všude. Nejvíce se však využívá pro osvětlení interiéru, dále jako dekorace nebo osvětlení různých komerčních prostor. LED úsporná svítidla se doporučuje použít v místnostech, které jsou často využívány a svítí se v nich nepřetržitě (např. LED osvětlení do kuchyně, koupelny, chodby, kanceláře atd.).