Typy oplocení – přehled

Dřevěný plot

Dřevěný plot je oblíbeným a častým řešením okolo rodinných domů na vesnici i v městských zástavbách. Přírodní materiál působí velmi příjemně a evokuje pocit sounáležitosti s přírodou.

Dřevěné ploty se dají vyrobit z běžných dřevin, jako například smrku, borovice, modřínu, anebo z tropických dřevin, které jsou sice dražší, ale kvalitnější variantou. Trh nabízí plotovky, tedy latě, které jsou přímo určené pro stavbu plotů.

  • Výhoda

Ploty ze dřeva mají tu výhodu, že si můžete snadno regulovat jejich průhlednost či neprůhlednost. Pro dosažení větší intimity můžete naskládat dřevěný plot do dvojřady, kde se budou mezery vzájemně překrývat a neprohlédne jimi ani ta nejzvědavější sousedka.

  • Nevýhoda

Nevýhodou dřevěných plotů může být požadavek na údržbu. Aby plot dlouho vydržel, je třeba jej pravidelně natírat.

 

Kovaný plot

Plot z kovu dodá Vašemu pozemku jakousi vznešenost a eleganci. Používá se nejvíce u zámeckých zahrad, u městských domů i jinde.

Kvalitní kovaný plot bývá poměrně finančně náročnější, neboť je originálním kovářským výrobkem a dá se označit i jako umělecké dílo. Zaručit se však může dlouhou životností a skutečnou exkluzivitou.

Horší je to v případě, že narazíte na pouhou napodobeninu, která na první pohled může vypadat hezky, ale často pochází ze sériové výroby a zdaleka neposkytuje kvalitu, jako pravý výrobek z kovářské dílny.

  • Výhoda

Kovové ploty jsou luxusní a exkluzivní záležitostí. Díky nim získá Váš pozemek zcela jinou tvář.

  • Nevýhoda

Jako mínus lze považovat vyšší cenu. Pokud zvolíte napodobeninu ze sériové výroby, za krátko se můžete setkat s korozí a dalšími vadami na kráse.

 

Kamenný plot

Volbu kamenného plotu mohou udělat skutečně fajnšmekři. Kamenný plot dodá Vaší zahradě nezaměnitelnou atmosféru. Bude působit nedobytně a zároveň upoutá pozornost na podmanivou krásu kamene.

Plot z přírodního kamene pro Vás bude finančně sice trochu náročnější volbou, ale tato investice jistě stojí za to. Kámen má výjimečnou vlastnost odolnosti a trvanlivosti, takže Vám kamenný plot může bez problémů sloužit i po dalších několik desetiletí.

  • Výhoda

Kamenný plot je nestárnoucí záležitostí, která po dobu své existence neztrácí na módnosti a přirozené kráse. Velké plus je dlouhá životnost a odolnost.

  • Nevýhoda

Překážkou v pořízení kamenného plotu může být finanční stránka. Jednoduchá není ani příprava základů, montáž a doprava těžkého materiálu.

Tip: Pokud jste se do kamene zamilovali, můžete zauvažovat i o umělé variantě nebo betonovém plotu s kamenným obkladem.

 

Plot z pletiva

Pokud hledáte cenově nejpřijatelnější možnost, plot z pletiva Vás možná zaujme. Sice není tak exkluzivní jako jiné druhy plotů, ale je jednoduchý, nenápadný a estetickou stránku můžete doladit hezkým živým plotem.

Na trhu je k dostání celá řada pletiv, dokonce i pletivo dekorativní. Pletivový plot využijete také na rozměrnějších pozemcích, kde je natažení pletiva tou nejjednodušší variantou. Nikde není psáno, že plot se nedá kombinovat. Zadní část zahrady můžete mít z pletiva a tu přední třeba dřevěnou.

  • Výhoda

Největším pozitivem je ekonomická dostupnost, poměrně jednoduchá aplikace a u pletiv s dobrou povrchovou úpravou či poplastováním i bezpracná údržba.

  • Nevýhoda

Pletivový plot u rodinných domků může být nevýhodný kvůli průhlednosti. Pokud máte neposedného pejska, může se stát, že plot prokouše. Nevýhodou je i méně atraktivní design.

 

Živý plot

Udržovaný živý plot je ozdobou každé zahrady. Dá se kombinovat i s jiným typem plotu a docílíte tak ještě větší komfortnosti a neprůhlednosti.

Zeleň patří do každé zahrady. Vaše zahrada získá s živým plotem výjimečný vzhled. Velmi vzhledně působí živý plot, který je kombinován s okrasnými dřevinami.

Jako základ živého plotu můžete použít například buxus, ptačí zob, habr nebo turkestánský brest. V živém plotě se vyjímají dobře barevně kvetoucí dřeviny jako například rododendron, zlatý déšť, ořechokřídlec nebo tříbarevná vrba. Živý plot splní navíc účel nejen estetický, ale také praktický.

Při nákupu živého plotu však dejte pozor na to, jaké podmínky určitá dřevina vyžaduje (slunce, vlhkost, náročnost na živiny atd.)

  • Výhoda

Živý plot je krásný. Dodá zahradě šmrnc a oživí prostor. Vedle toho má také velké plus díky zachycování prachu a izolaci hluku.

  • Nevýhoda

O živý plot se budete muset starat. Zalévat, hnojit, několikrát ročně zastřihávat.