Trendy v zahradách pro rok 2017

pexels-photo-238385

Stejně jako móda, účesy či interiérový design, tak i zahrady se rok co rok řídí trendy. Od loňského roku jsme začali dávat přednost spíše původním dřevěným a kamenným materiálům před plastem a původním rostlinám před těmi exotickými, kterým se v našich končinách stejně moc nedaří. Jaké trendy můžete čekat v roce 2017?

Ekologie, ekologie a hlavně ekologie

V dnešní době uvažuje ekologicky čím dál více lidí a to nejen v domácnosti, ale i na zahradě. Vytvořením ekozahrady pomůžeme přírodě, ze které neustále jen čerpáme. Co se týče materiálů, vhodné jsou ty přírodní, které na zahradu prostě patří. Nejčastěji bývají používány v podobě nábytku a dekorací. Dřevo dokáže zahradu zútulnit a kamenné prvky jí dodají moderní nádech. Podle světových zahradních designérů se lidé navrací nejen k přírodním materiálům, ale také k méně geometrickým tvarům. Díky tomu zahrady vypadají více autenticky, přirozeně.

Posviťte si na vaši zahradu

Trávíte-li čas dlouho venku, pak je praktické i moderní zahradní osvětlení, které vám prodlouží dobu strávenou na zahradě, a zároveň je estetickým prvkem a zvyšuje bezpečnost vašeho domova. Osvětlení se používalo již v předchozích letech, ale i v letošním roce patří k oblíbeným prvkům, které by vám na zahradě neměly chybět.

Pergoly a terasy

I když letos jaro přichází hodně pozvolna, pomalu se začíná oteplovat a my svůj volný čas trávíme více venku. K odpočinku a relaxaci je ideální zahrada a tudíž i vhodná pergola či terasa, která vám poskytne dostatečný komfort.

V letošním roce se v duchu nových trendů nesou i tyto relaxační zóny. Nejvíce do zahrady zapadne dřevěná pergola díky přírodnímu materiálu, opatřená látkou pro ochranu před slunečním zářením. Co se týče barev, letos jsou hit světlé odstíny, konkrétně béžové a pískové. Chybu neuděláte ani tmavší barvou, oblíbené jsou například všechny odstíny šedé až po antracitovou. Jednoduše řečeno, letos jsou hitem živé, lehké a zemité odstíny a barvy, které chtějí ukázat krásu a rozmanitost přírody.

Náhražky trávníku

Lidé často hledají alternativy ke klasickému trávníků. Dlouhotrvající suchá období jsou častá a živé trávníky tím dost trpí. Proto lidé sahají po náhražkách a letos tomu nebude jinak. Mezi náhražky patří umělé trávníky, vyšší druhy trav nebo prérijní druhy, které vydrží delší období bez přísunu vody a nemusí se ani tak často stříhat.

V zahradách se budou letos také používat štěrkové plochy, dřevěné nebo kamenné podlahy. To se volí k vyvážení se zelení.

Hrací plochy

Pokud nechcete prostory, které byste museli stále opečovávat a zbavovat plevely, ale spíše toužíte po místu pro odpočinek, hraní a relax, pak je k tomu ideální hrací plocha. Prostory pro hry pro dospělé jsou čím dál více oblíbenější. V případě, že máte děti, pak je dobré mít větší plochy, abyste zahrnuli také místo pro pískoviště či prolézačku.

Smíchání moderního a tradičního stylu

To se dříve moc nenosilo, ale teď je to naopak často vyhledáváno. Často se kombinují moderní předměty s tradiční zahradou nebo se zakomponovávají výrazné tradiční prvky do moderní zahrady. Zahrada pak působí nevšedně a velmi zajímavě.

pexels-photo-238377