Tradiční porcelán v moderním interiéru

Klasický porcelán nepatří jen do tradičního, ale také do moderního interiéru. Přesvědčte se o tom, že stačí nábytek doplnit o porcelán a Váš interiér se úplně promění. Porcelán do Vašeho interiéru vdechne luxus i osobitost.

Tradice versus moderní doba

Dříve bylo zcela běžné, že se v domácnostech používaly velké porcelánové soupravy jako jídelní, kávové nebo čajové servisy. V dnešní době už porcelán není tak oblíbený, jako tomu bylo dříve v minulosti. Mladí lidé si dnes pořizují spíše nádobí z jiných materiálů, které je praktické a lze ho mýt např. v myčce. Najdou se však i tací, pro které je porcelán oblíbeným materiálem.

V čem je porcelán výjimečný?

Porcelán vzniká z keramické hmoty, která se vypálí. Porcelánová hmota obsahuje směs kaolinu a dalších složek. Postupy při výrobě porcelánu jsou velice důležité, neboť ovlivňují cenu, kvalitu i druh porcelánu. Kromě kuchyňského nádobí se vyrábí také porcelánové dekorace, které se hodí téměř do každého interiéru.

Kde se porcelán vzal?

Kořeny porcelánu jsou v Číně, kde se začal vyrábět zhruba od 7. století našeho letopočtu. V roce 1920 ho do Evropy přivezl Marco Polo. Název porcelánu pochází z italského „porcella“, což znamená v překladu mušle, kterou porcelán svojí hmotou připomíná. Známé porcelánky vznikly v v 15. století v italské Mediceji a v roce 1702 v německé Míšni. Výroba porcelánu v Čechách započala roku 1792, kdy se objevila první porcelánka ve Slavkově.

Porcelán s mírou?

Lidé stále mají v oblibě vše, co je spjato s historií. Někdy se jim může zdát, že moderně zařízený interiér není osobní. Proto lze zkombinovat moderní interiér s kouskem tradice. Zkuste začlenit do svého interiéru sadu kvalitního porcelánu, který dodá interiéru kousek tradice a celkově ho zútulní. Pokud budete kupovat porcelán, pořiďte ho ve stejném stylu, aby Vám pak doma nevznikl spíše chaos.

Porcelán do kuchyně

Jídelní soupravy jsou nedílnou součástí každé domácnosti. Stále se však dodržuje pravidlo dvou jídelních souprav – soupravy pro běžné dny a pro svátky. Ten druhý bývá luxusnější a většinou bývá v interiéru uložen na viditelném místě, má tedy i roli dekorativní. Jídelní porcelán je poměrně drahou záležitostí, neboť vyrobit naprosto dokonale hladký porcelán je velice obtížné. Navíc čím více ozdob porcelán obsahuje, tím je dražší.

Porcelán jde s dobou

V dnešní době se porcelánky v České republice snaží držet krok krok s konkurencí, a proto při výrobě začínají zapojovat moderní trendy. Vyrábí se stále nové tvary, vytvářejí se nové dekory, motivy a designy. Tradiční porcelán je kvalitní a luxusní porcelán, který skvěle doplní interiér a zvýší mu eleganci.