Tipy a rady pro dokonalý úklid domácnosti

Každé bydlení se neobejde bez pravidelného úklidu. Ten nám totiž zajistí čistý, zdravý a příjemný prostor. Jak tedy zajistit v naší domácnosti neustále čisté prostředí, aniž bychom na něj nevynaložili veškerý volný čas?

Příprava

Než se pustíte do úklidu, jako první si sepište všechny body, které je potřeba udělat. Díky seznamu si stanovíte priority a určíte, jaké úkony jsou důležitější než jiné. Kromě seznamu si tak naplánujte postup úklidu. Prvotně byste měli začít nejméně využívanými místnostmi, neboť úklid bude rychlý a navíc v málo využívané místností pořádek nejdéle vydrží. Mezi typické málo využívané místnosti patří např. ložnice či pracovna. Dále by mělo následovat uklízení obývacího či dětského pokoje.

Na závěr úklidu si nechte jednoznačně kuchyň a koupelnu. Je to z toho důvodu, že při úklidu ostatních místností do koupelny a kuchyně chodíme pro potřebné čisticí prostředky a další nástroje potřebné k uklízení. Krom toho jsou tyto dvě místnosti také oproti ostatním nejnáročnější na údržbu.

Jak při úklidu postupovat?

Při úklidu každé místnosti vždy postupujte od shora k podlahové krytině. Zaměřte se tedy v první řadě na horní skříně, poličky, lustr atd. V případě, že byste postupovali opačně, tak byste si čistou podlahu znečistili prachem a nečistotami usazenými v horních oblastech. Během celého úklidu mějte vždy po ruce koš s odpadky, abyste mohli ihned likvidovat věci, které již nebudete potřebovat.

Mytí oken

Pokud máte při úklidu v plánu vyčistit okna, vyberte si takový den, kdy nesvítí příliš slunce. Důvod je zcela jasný. Při teplém počasí okna schnou příliš rychle a kvůli tomu se na nich tvoří šmouhy. Okna byste však neměli čistit v mrazivém počasí, protože na nich špína drží více než během teplejšího počasí. Než se pustíte do čištění oken, zaměřte se nejprve na rámy a parapety, které je nutné očistit jako první.

Výběr vhodných pomocníků

Pro úklid budete potřebovat vhodné pomocníky, se kterými bude uklízení snadnější a rychlejší. V případě, že vhodné nástroje pro úklid nemáte, úklid bude trvat o to déle a navíc to nebude tak jednoduché jako s potřebnými nástroji.

Vysavač

Při výběru kvalitního vysavače byste se měli zamyslet, jaký typ by byl ideální. Na trhu je k dispozici několik druhů – od klasických až po multifunkční a robotické vysavače. Dále je také nutné popřemýšlet, zda zvolit sáčkový nebo bezsáčkový vysavač.

Sáčkový nebo bezsáčkový vysavač

Vysavače se sáčkem velmi efektivně zachycují veškeré nečistota a prach. Sáčky by měli být kvalitní a dobře zpracované, aby nedošlo k jejich protržení. Vysoce kvalitní jsou např. sáčky do vysavače Vorwerk, které mají velice dlouhou životnost. Naopak bezsáčkové vysavače využívají pro čištění místností tzv. cyklonový efekt, při kterém se uvnitř oddělí nečistoty od vzduchu a vysavač tak vrací do místnosti čistí vzduch bez přítomnosti prachu a dalších nečistot.

V případě výběru vysavače nezapomínejte také na dostupnost náhradních dílů. Jde o to, abyste neinvestovali velké peníze do kvalitního materiálu, ale při jeho případné poruše nebude na našem trhu potřebný díl k dostání. Vybírejte proto z vysavačů, které jsou kvalitní a jejich součástky snadno dostupné (např. u vysavačů Vorwerk náhradní díly). Většina kvalitních vysavačů jsou vhodné na všechny druhy podlah a při vysávání zvládají řadu činností, takže není potřeba pořizovat mop na vytírání či jiné nástroje potřebné k úklidu podlah.

Další nástroje a čisticí prostředky

Kromě vysavače by neměly chybět další nástroje jako speciální hadříky na prach a další nečistoty, standardní i speciální čisticí prostředky.