Stroje a zařízení do domácí dílny

Rozhodli jste si postavit vlastní dílnu, ale nevíte, co vše do ní pořídit? Kromě základního vybavení musí být vybavena základními stroji a přístroji, které vám ulehčí a zrychlí práci.

Než se pustíte do vybavení vaší dílny, nejprve se zamyslete na tím, co v ní budete dělat a jaké základní stroje a přístroje by se vám hodily. Před výběrem je toto rozmyšlení opravdu důležité, neboť si uděláte jasno, co konkrétně chcete a nekoupíte navíc zbytečné přístroje, na které se pak bude akorát zbytečně prášit.

Typy dílen:

  • truhlářská dílna – je nejběžnější, v této dílně se pracuje zejména se dřevem a vyžaduje extrémně náročné vybavení (např. vrtáky do dřeva, bruska, stojanová vrtačka, ruční a stolní frézka, cirkulárka, různé druhy pil atd.)
  • zámečnická dílna – bývá často v kombinaci s truhlářskou dílnou, v tomto typu dílny nesmí chybět např. kotoučová bruska, ruční a stolní rozbruska, stojanová nebo stolní vrtačka, soustruh, různé pily apod.)
  • elektrikářská dílna – tu si většinou vytváří zkušení elektrikáři, v této dílně by neměly chybět kromě nářadí také fázová zkoušečka, sekáče pro vysekávání děr a drážek, drážkovačka, diamantová korunka pro vrtání děr atd.
  • elektrotechnická

Jelikož do sebe jednotlivé obory přesahují, tak uvedené vybavení jednotlivých dílen není konečně. Vy tak máte na výběr z velkého množství strojů a přístrojů a vyberete si přesně to, které vám bude vyhovovat

Základní stroje a zařízení do domácí dílny

Co se týče základního vybavení strojů a přístrojů, názory se zde budou různit, neboť každý kutil využije jiné přístroje, nástroje i vybavení. Záleží tedy čistě jen na vás, které přístroje určíte za nezbytné a které potřebovat ve své práci nebudete. My vám zde uvedeme pár příkladů, které by dílna měla obsahovat.

Frézka

Frézky jsou nástrojem, který slouží k obrábění. Na výběr máte z mnoha druhů fréz, konkrétně se jednotlivé frézy rozdělují na rovinné srovnávací a tloušťkovací, svislé spodní a horní, kopírovací, tvarovací atd. Záleží jen na vás, který konkrétní typ frézy vám bude vyhovovat a který si do své dílny pořídíte.

Pila

Dalším dobrým pomocníkem v dílně je pila. Vybírat můžete mezi nepřeberným množstvím pil, které se od sebe liší funkčností, cenou a designem. Doporučujeme při výběru se odvíjet od vašich požadavků a ujasnit si na, co přesně pilu budete potřebovat. Díky tomu si totiž ulehčíte výběr.

Dlabačka

Pro vytváření otvorů se hodí mít v dílně dlabačku, která disponuje dlabacími vrtáky nebo řetězy, dále dláty a hřebeny.

CNC stroje

Pokud chcete mít všechny přístroje v jednom a ušetřit tak místo i peníze za více přístrojů, pak si pořiďte kombinovaný obráběcí stroj, který dokáže provádět mnoho činností. Tyto CNC stroje umožňují přecházet z jedné pracovní operace ke druhé. Využívat je můžete k řezání, frézování, hoblování, dlabání a dalším činnostem.

Na trhu existuje mnoho obráběcích strojů, které kombinují funkce frézky, srovnávačky, kotoučové pily, dlabačky, brusky vrtačky atd.

Pokud se chcete dozvědět více o tom, jaké základní vybavení by měla vaše dílna obsahovat, pak si přečtěte následující článek Jak si správně zařídit svoji dílnu?